אפשר לומר שתחום דיני המשפחה הוא התחום הפחות מוכר בקרב כלל הציבור, בין אם בשל מורכבותו ובין אם בשל העובדה שלא כולם “זוכים” להיכרות קרובה במהלך חייהם עם עורך דין משפחה, לטוב ולרע. לכן, נשאלת השאלה: מה תפקידו של עורך דין לענייני משפחה ובאילו תחומים אפשר להיעזר בו? על כך, במאמר שלהלן.

ענייני צוואות וירושות:

צוואות וירושות הן מתחומי הליבה של תחום דיני המשפחה. ניסוח צוואה, הגשת התנגדות לצוואה או לצו ירושה, עיסוק בהיבטים המשפטיים המורכבים העולים מתחום דיני הצוואות וכן ניהול עיזבון, נוגעים כולם לתחום דיני המשפחה. עורך דין משפחה מיומן יוכל להעניק שירות פורה ורחב בתחום, החל מנושאים פשוטים, כגון: עריכת צוואה לבקשת לקוח וכלה בנושאים מורכבים כמו ייצוג בבקשה לקיום צוואה או למתן צו ירושה.

ענייני אפוטרופסות:

ענייני אפוטרופסות עוסקים בעיקרם בכשרות המשפטית של אנשים מסוימים, כמו ילדים או אנשים מבוגרים, שאינם מצויים בקו הבריאות. מדובר בדיני נפשות של ממש, שמחייבים הבנה והכרה של הדין הרלוונטי ובכלל זה חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב-1962. לדוגמא, לעיתים יש לאפשר לילדים להירשם בתור אפוטרופסיים של הוריהם, במקרה בו ההורה מצוי בחוסר הכרה עקב מחלה. מקרים כאלו מחייבים טיפול של עורך דין משפחה מיומן ועתיר ניסיון.

ענייני אימוץ ופונדקאות:

אחד הנושאים הרגישים ואולי גם המרגשים ביותר בתחום דיני המשפחה, הוא תחום אימוץ הילדים. ישנם אנשים טובי לב שמבקשים לאמץ ילד, בין אם מרצון לעשות הישר והנכון ובין אם בשל קשיי ילודה פיזיים. מנגד, פונדקאות היא פרי הסכם בין הורים לאם פונדקאית, שבתמורה לתשלום כספי, יולדת ילד למען בני זוג המבקשים זאת. על מנת להוציא לפועל מנגנון כגון זה, או בכלל על מנת להוציא לפועל הליכי אימוץ, יש צורך להיעזר בעורך דין מומחה בענייני משפחה.

ענייני נישואין וגירושין:

בישראל, ענייני נישואין וגירושין מוסדרים מכוח הדין הדתי אישי החל על בני הזוג. אי לכך, על מנת להתגרש יש צורך בהגשת תביעה לבית הדין הרבני או לכל בית דין דתי (בהתאם לדתם של בני הזוג). בשל היעדר הפרדה בין הדין הדתי לדין המדינה בענייני נישואין וגירושין, מדובר בהליכים מורכבים מאוד שיש להכיר לעומק וכן גם בתחום שגם מחייב עורך דין משפחה, להכיר את נבכי הדין הדתי.

הסמכות להורות על גירושין מצויה בסמכות בית דין דתי, אך בד בבד, קיימת סמכות מקבילה לעסוק בכל נושא משפחתי שאינו “נישואין וגירושין”.

לא אחת, הליכי גירושין מתנהלים למעשה במספר מישורים. לדוגמא: תביעת הגירושין מתנהלת בבית הדין הרבני, אך תביעת המשמורת ותביעת הרכוש המשותף תתנהל בבית המשפט לענייני משפחה. מכאן, לאור המורכבות שבנושא, כדאי מאוד להיעזר בעו”ד העוסק בתחום המשפחה.

יובהר גם, שעורך דין משפחה יכול להעניק ללקוחותיו שירות וייעוץ, בכל הנוגע לאפשרות להינשא בנישואין אזרחיים במדינה זרה ואזי להירשם בארץ בתור זוג נשוי. עורך הדין יכול להעניק ייעוץ לבני זוג שמבקשים להירשם כנשואים במרשם הזוגיות לחסרי דת (ככל שמדובר באזרחים ישראלים חסרי דת). כל הנושאים הללו דורשים ידע מעמיק וניסיון.

ענייני משמורת ומזונות:

במסגרת הליך גירושין מתגלעות בין בני הזוג מחלוקות רבות, שביניהן ענייני משמורת הילדים וכן שיעור דמי המזונות. נושאים אלו לא אחת גם גורמים לניהול הליכים משפטיים מורכבים, ארוכים ויקרים. עורך דין משפחה מיומן יכול להביא להסכם גירושין בני הזוג, או לחלופין לייצג נאמנה את בני הזוג במסגרת אותם הליכים.

הסכמי ממון:

בני זוג רבים, מכל מעמד סוציואקונומי, פונים לקבלת שירותים מעורך דין משפחה על מנת לחתום על הסכם ממון. הסכם ממון הוא הסכם שנועד להסדיר את הזכויות והחובות של בני הזוג בנוגע לרכוש המשותף שלהם ולקבוע: איזה רכוש ייחשב בתור משותף ואיזה רכוש לא יילקח בחשבון במסגרת פרידה. על מנת שהסכם ממון יקבל תוקף משפטי וחוקי, יש צורך לאשרו בפני בית המשפט לענייני משפחה. כדי לעשות כן באופן מיטבי, כדאי להיעזר בשירותיו של עו”ד.

גישור בתחום המשפחה:

הליכי משפחה ובפרט הליכי גירושין, יותר ויותר מתנהלים כיום בפני מגשרים, שתפקידם להביא את בני הזוג לידי הסכמות. עורכי דין רבים בתחום המשפחה עוסקים גם בין היתר בגישור, בשל ניסיונם הרב בטיפול בתיקי גירושין. בד בבד, עורך דין משפחה מיומן ומנוסה יוכל לסייע ללקוחותיו, במסגרת הגישור: להעניק להם עצות מועילות ולהאיר בפניהם את זכויותיהם.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
במה עוסק עורך דין לענייני משפחה?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *