אם בתקופת הנישואין נהנו ההורים משתי משכורות ובהכרח מהכנסה רבה יותר, בעת הגירושין, כל אחד מבני הזוג צריך לדאוג לצרכיו האישיים לבדו, אך גם לצרכי ילדיו. עם זאת, הילדים, עדיין נמצאים בחזקת האם ברוב המקרים, מה שבוודאי מטיל עליה נטל כספי גבוה יותר. מנגד, גם על האב, חובה לדאוג לצרכי ילדיו, אפילו אם הוא לא מתגורר עמם. לכן, מוטלת עליו חובת תשלום דמי מזונות. מהם דמי מזונות? על כך במאמר הבא.

מה הדין לגבי תשלום דמי מזונות?

בישראל דיני הנישואין והגירושין החלים על אזרחיה הם הדין הדתי- אישי הספציפי שחל על כל אזרח. מכאן, שכאשר מדובר ביהודים, הדין האישי שחל עליהם הוא הדין הדתי- יהודי. על אזרח ישראלי מוסלמי, יחול הדין השרעי, וכך גם אם מדובר באזרח ישראל בן הדת הנוצרית או הדרוזית. מכוח הדין האישי- דתי, קיימת חובה על האב לדאוג לצרכים הכלכליים של ילדיו, בנוסף, קיימת חובה על האב לדאוג לצרכיה הכלכליים של אשתו, במשך תקופת הליך הגירושין (אך המאמר דנא יתייחס למזונות ילדים בלבד). אותה חובה מתבטאת בחובת תשלום דמי מזונות.

דמי המזונות משקפים למעשה תשלום שאמור לסייע לאם לגדל את ילדיהם המשותפים, כאשר לרוב שיעור המזונות עומד על סכום של 1200- 1400 ₪ (סכום מינימאלי לכל ילד). בנוסף, הדין קובע כי עד גיל 6, על האב לשאת במזונות אבסולוטיים לטובת ילדיו. מגיל 6 עד גיל 15, מדובר אומנם על פי הדין הדתי במזונות “צדקה”, אך במציאות נפסקים מזונות עד סיום השירות הצבאי, כאשר בתקופת השירות הצבאי קיימת הפחתה בשיעור המזונות.

חשוב להדגיש, כי דמי מזונות אומנם נגזרים באופן מסוים ממשך הזמן שאב כן מטפל בילדיו, וכן בגובה ההכנסה של האב או של האם (לדוגמא, אם קיימת משמורת משותפת, הרי שאז נטל המזונות נמוך יותר באופן טבעי). ברם, חובת תשלום המזונות היא כאמור אבסולוטית, ולא ניתן לקבל פטור מתשלום מזונות, אלא במקרים שבהם האב מוכיח שבנו מסרב לפגוש בו או להכיר בו (התנהגות זו מכונה “בן מורד” והיא נושא למאמר נפרד).

לאן מגישים תביעת מזונות?

כעיקרון, הסמכות לדון בתביעת מזונות מוקנית לבית הדין הרבני, שכן דמי מזונות נחשבים בתור עניין הנוגע “לנישואין וגירושין”. עם זאת, בענייני מזונות קיימת סמכות גם לבית המשפט לענייני משפחה. כאשר מבקשים להגיש תביעת מזונות, הסמכות תיגזר מהשאלה האם הוגשה תביעת גירושין והאם היא כללה בתוכה גם את ענייני המזונות. ככל שהתשובה היא בשלילה, הרי שאפשר יהיה להגיש תביעת מזונות גם לבית המשפט לענייני משפחה כאמור.

מהם מזונות זמניים?

פסק דין לגירושין שלמעשה מסיים באופן פורמאלי את הקשר הזוגי בין בני זוג, לא ניתן באופן מידי, אלא לאחר תקופה ארוכה שבה בני הזוג פרודים לרוב. בכלל, המציאות מראה שחולף זמן רב מהרגע שבו אחד מבני הזוג עוזב את הבית, עד לסיום הליך הגירושין. אך בזמן הזה, ההורה האחראי על משמורת הילדים (כלומר, ההורה שמגדל את הילדים באופן קבע) עדיין חייב לשאת בנטל הכספי של גידול הילדים.

לכן, במקרים כאלו, יכול ההורה להגיש תביעה למזונות זמניים. המדובר למעשה בסוג של סעד זמני, שבמסגרתו יכול בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, לפסוק שעד לסיום הליכי הגירושין ועד להכרעה בתביעת מזונות סופית, יישא האב במזונות בשיעור מסוים. המזונות הזמניים, יהיו בתוקף עד אשר הערכאה המשפטית הרלוונטית, תפסוק כאמור את שיעור המזונות הקבועים.

האם אפשר לערער על פסיקת מזונות?

בהחלט, אם בית המשפט לענייני משפחה פסק שיעור מזונות, אפשר להגיש ערעור על פסק הדין לבית המשפט המחוזי. ככל שנושא המזונות נדון בבית הדין הרבני, אפשר להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול. בין לבין, חשוב להדגיש שגם על פסק דין שקובע שיעור מזונות זמניים, אפשר להגיש ערעור גם כן.

אך יודגש כי ערעורים על פסיקת מזונות מתקבלים במשורה, ולכן ככל שלא מדובר בטעות משמעותית או עקרונית, ערכאה גבוהה יותר לא תתערב לרוב בהחלטות שניתנות בתחום. כמו כן, הגשת ערעור נושאת בחובה עלות כספית גבוהה מאוד לרוב, שכוללת הפקדת עירבון כספי, וכמובן גם שכ”ט עו”ד.

נפסקו לי מזונות – האם אפשר להגדיל או להקטין אותם?

התשובה היא בחיוב. ישנן שתי דרכים לעשות כן. מצד אחד, אם נפסקו דמי מזונות חודשיים, אפשר תמיד להגיש תביעה להגדלת דמי מזונות, במקרים שבהם הנסיבות השתנו. לדוגמא, אם הילד המשותף עבר לשרת בבסיס צבאי סגור, הרי שהאב יהיה זכאי להפחית את שיעור המזונות כי באופן טבעי ההוצאות השוטפות על הילד תפחתנה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
איך מתנהלת תביעת מזונות?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *