אנשים רבים נוהגים לבלבל בין המונחים צו אימוץ וצו הורות. הראשון, עוסק בסיטואציה שבה ילד עובר ממשפחתו הביולוגית, למשפחה מאמצת. צו הורות, הוא סיטואציה של בנות זוג (כלומר זוג חד מיני), שמביאות ילד לעולם באמצעות תרומת זרע. בעבר, היה נהוג שהאם שלא נשאה את הקטין ברחם, עותרת לביהמ”ש לקבלת צו אימוץ. כיום חל שינוי במגמה, ובתי המשפט נוהגים לתת “צו הורות” ולא צו אימוץ. במאמר שלהלן, נסביר את המונחים בצורה פשוטה: ראשית, נסביר קודם מהו אימוץ, ומה הדין בענייני אימוץ. לאחר מכן, נסביר מה הדין באשר לצו הורות. כל זאת, נעשה ונכתב לידיעתכן/ם ונוחיותכם/ן, הגולשות והגולשים.

לפני שנתחיל, נבהיר כי המאמר שלפניכן/ם  הוא מאמר כללי, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

דיני האימוץ:

דיני האימוץ במדינת ישראל, מבוססים על חוק אחד, שנקרא חוק אימוץ ילדים, תשמ”א–1981 (להלן: “חוק האימוץ”). למעשה, חוק האימוץ עוסק בסיטואציה שבה ילד עובר, ממשפחה גרעינית–ביולוגית, אשר לא יכולה או לא רוצה לגדל את ילדה, למשפחה אחרת, מאמצת, שנוטלת על עצמה את הזכות והחובה, לגדל את הילד שמועבר אליה, ולמעשה מכוח צו אימוץ, הופכת להיות משפחתו לכל דבר ועניין.

חוק האימוץ מחזיק בשני עקרונות בסיס: האחד הוא כי אימוץ וכל החלטה בענייני אימוץ, ייערכו אך ורק בהתאם לטובת הקטין. העיקרון השני הוא כי רק בית המשפט מוסמך לקבוע בענייני אימוץ, וכל הליך האימוץ, תמיד ייעשה בפיקוח של בית המשפט, שבעצם מהווה את הגורם המאשר בכל התהליך.

סופו של הליך אימוץ, הוא במתן צו אימוץ, שהופך את ההורים המאמצים, להורים לכל דבר ועניין לקטין המאומץ, ובהתאם, לאפוטרופוסים שלו, וכן – רישומו של האימוץ בפנקס האימוץ של מדינת ישראל (שבו יכול המאמץ לעיין לאחר גיל 18, בהסכמת גופי הרווחה).

עקרונות בדיני אימוץ:

מצאנו לנכון גם לסקור מספר עקרונות בדיני אימוץ: קודם כל, לפי דיני האימוץ, קטין לא יאומץ על ידי מי שהוא לא בן דתו, כלומר – משפחה יהודית לא תוכל לאמץ קטין שנולד כמוסלמי למשפחה מוסלמית ולהיפך. כמו כן, אימוץ יכול להיעשות רק כאשר קיים פער גילאים של 18 שנים בין ההורה המאמץ לקטין המאומץ, אלא אם מדובר בסיטואציה שבה המאמץ הוא בן זוג של הורה ביולוגי. עיקרון חשוב נוסף במסגרת הליך אימוץ, הוא שהוא כולל שני חלקים: החלק הראשון הוא שקטין מוכרז בתור בר אימוץ, ורק לאחר תום תקופה מוגדרת – שכוללת תקופת מבחן, יינתן צו אימוץ, שבעצם מסיים את ההליך באופן סופי.

צו הורות:

עד כה, הסברנו על דיני האימוץ. עתה נעסוק בסיטואציה לכאורה דומה, אך שונה: מה הדין כאשר בנות זוג מביאות ילד לעולם מתרומת זרע? במקרה כזה, רק אם אחת בעצם נושאת את התינוק ברחמה, ולכאורה רק היא האם הביולוגית – מה שנכון מבחינה פיזית. עם זאת, ההורה השני, כלומר האם השנייה, גם היא אמו של הקטין, למרות שלא נשאה אותו ברחמה.

בעבר היה נהוג, במקרים אלו, כי האם השנייה מאמצת את הקטין. כיום, הדרך האפשרית, אשר מקבלת יותר ויותר תוקף בפסיקת בתי המשפט, היא לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, ולעתור לקבלת צו הורות. במסגרת ההחלטה ומתן הצו, בית המשפט מכריז על האם השנייה בתור אמו של הקטין.

הדרך לקבלת צו הורות, היא כאמור לפנות בהקדם, לאחר הלידה, לבית המשפט לענייני משפחה, וכן לצרף תצהיר המפרט את טיב היחסים (אשר כולל גם התייחסות לעבר פלילי, במידה ויש – לרבות עבירות מין או אלימות). בית המשפט לרוב יורה על קבלת תסקיר של עו”ס (למרות שכיום קיימת הגמשה בנושא, אך לא נרחיב בנקודה זו). מעבר לכך, חשוב ומומלץ להיעזר בעורך דין במקרים כאלו.

הפער בין צו אימוץ לצו הורות:

בין צו הורות לצו אימוץ, ישנם פערים שחשוב לתת עליהם את הדעת: באימוץ, הקטין נרשם בפנקס האימוץ. לעומת זאת – צו הורות מתייחס לסיטואציה שבה יש שני הורים (שתי אימהות). אימוץ הוא סיטואציה שבה הורה מוותר על הקטין. לרוב, לא זו הסיטואציה בצו הורות, שכן מדובר בשני הורים שרוצים לגדל קטין והביאו אותו לעולם ברצון ובתכנון. ישנם פערים נוספים, אך בשל מורכבות הנושא, לא נרחיב בנקודה זו, רק נציין – שחשוב מאוד להכיר את ההבדלים בנושא, וכן לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ספציפי בעת הצורך.

לסיכום:

במאמר זה עסקנו בתחום האימוץ ובדין הנוגע לקבלת צו הורות. הסברנו שמדובר, לכאורה, בשני נושאים שקשורים אחד לשני, אך הוכחנו והבהרנו שמדובר בשני מונחים שונים, שנוהגים לבלבל ביניהם. כמו כן, הסברנו את העקרונות בתחום האימוץ, וכן את העקרונות של צו הורות. כך או אחרת, אנו ממליצים בחום לפנות לסיוע משפטי, בכל מחלוקת הנוגעת לתחומים אלו, ובכלל זה בתחום המשפחה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
אימוץ וצו הורות - כל מה שצריך לדעת, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *