12 אוג 2017
אוגוסט 12, 2017

אלימות בין בני זוג

אין תגובות

תופעת האלימות היא לצערנו תופעה מוכרת בחברה, שניתן למצוא אותה בכל השכבות והעדות. אנשים אלימים מצויים בכל הגילאים, רמות השכלה ושכבות חברתיות. המאמר שלהלן יתמקד באלימות בין בני זוג, שהינה תופעה כאובה במיוחד בחברתנו, בהתחשב בעובדה שתוך פחות משנה נרצחו במדינת ישראל 16 נשים על ידי בני זוגן.

במאמר נעסוק בסוגים של אלימות בין בני זוג, נסביר כיצד אפשר להתמודד עם אלימות בין בני זוג ואיך אפשר לאתר התנהגות אלימות כבר בשלב מוקדם. כל זאת לנוחיותכם/ן, גולשים וגולשות יקרים/ות:

סוגי האלימות:

ככלל, קיימים סוגים רבים של אלימות. עם השנים חלה הכרה בהתנהגויות שליליות נוספות כאלימות, כגון אלימות כלכלית. אך לרוב, ישנם שלושה סוגים של אלימות: פיזית, נפשית וכן כלכלית. נסביר:

האלימות הפיזית היא הידועה והמוכרת ביותר, אשר קל לזהותה לפי תסמיניה. אלימות פיזית באה לידי ביטוי בהפעלת כוח פיזי על אדם אחר, אם בעזרת חפצים או גוף, שימוש בנשק חם או קר, זריקת חפץ, סטירת לחי, דחיפה ועוד. בנוסף, אלימות פיזית, יכולה לבוא לידי ביטוי באלימות מינית. נסביר: אין ספק שגם בין בעל ואישה יכולות להתבצע עבירות מין, מהחמורות והמכוערות שקיימות בספר החוקים, החל מאונס ועד מעשה מגונה או מעשה סדום. המציאות, לצערנו, ממחישה זאת כל פעם מחדש.

סוג נוסף של אלימות, אולי השכיח ביותר, הוא אלימות מילולית, שבעצם משתלבת עם האלימות הנפשית. בדרך כלל התנהגות אלימה, מילולית ונפשית, מתבטאת בקללות, השפלות תכופות, מתיחת ביקורת והתערבות מתמדת בחיי בן/בת הזוג לגבי התנהלותם/ן, לבושם/ן ועוד.

סוג נוסף של אלימות, שרק לאחרונה החלו להכיר בו, הוא אלימות כלכלית. לרוב, אלימות כלכלית באה לידי ביטוי באמצעות שליטה מוחלטת של צד אחד בכל הוצאות והכנסות הבית. כלומר, בן הזוג השני אינו יכול למשוך כספים, לקנות מוצרים שלא קיבלו אישור מבן זוג השני ואינו מודע למצב הכלכלי של המשפחה. כיום, נשים רבות סובלות מאלימות זו וחלקן אף אינן מודעות לכך שתופעה זו היא בעצם אלימות כלכלית. קשה לזהות את מאפייניה, מכיוון שאלימות זו אינה מובהקת כמו אלימות פיזית והיא מתחילה באופן הדרגתי.

דרכי התמודדות עם האלימות

פעמים רבות, נשים, בעיקר, מתביישות להודות בפני אחרים שבן זוגן תקף אותן ולכן לא עושות דבר בנידון. בנוסף, לעיתים הן מסתירות את מקרי האלימות מתוך רצון לגונן על הילדים ובפרט על התא המשפחתי. סיבה נוספת להסתרת מקרי אלימות נובעת גם מאהבה כלפי בן זוגן. עם זאת, אנו סבורים כי באלימות יש לטפל ולא להסתיר. חשוב לזכור שכל סוג של אלימות עלול להקצין ולהפוך לאלימות פיזית קשה ובמקרה קיצוני אף לגרום למוות של אחד מבני הזוג.

לכן, יש לטפל באלימות בין בני זוג באופן הבא:

  • אפשר להגיש תלונה למשטרה. המשטרה תטפל באלימות בפן הפלילי. קיים סיכוי גבוה שהגשת תלונה תוביל בסוף להגשת כתב אישום פלילי נגד בן או בת הזוג.
  • אפשר לבקש צו הרחקה נגד בן הזוג האלים מבית משפט לענייני משפחה. חשוב לזכור שצו הרחקה הוא זמני ולכן יש לחדש אותו, במידה והסכנה עדיין מוחשית.
  • במידה ובן/בת הזוג מעוניין/ת, ניתן (ואף מומלץ) לפנות לטיפול קבוצתי או פרטי, על מנת לגרום לבן/בת הזוג לשלוט בכעסיו/ה ולמנוע התפרצויות והתקפי זעם.
  • ישנם גורמים רבים, כמו הקו החם וכן ארגון ויצו ונעמ”ת, שתומכים בנשים שחוו אלימות מצד בן זוגן ומלווים אותן לאורך כל הדרך.
  • תמיד רצוי גם לערב עורך דין משפחה בשלב מוקדם, לשם קבלת ליווי, ייעוץ וסיוע משפטי.

כיצד אפשר לאתר התנהגות אלימות כבר בשלב מוקדם?

לעיתים התנהגות אלימה של בן או בת זוג מתפרצת כ”רעם ביום בהיר” ולעיתים היא הדרגתית וקשה להצביע עליה בפירוש (כלומר – מתחילה בדחיפה קלה ומסתיימת לאחר תקופה, באלימות קשה). לרוב, בן זוג שמתנהג באופן אלים, פועל כך כדי לנסות להראות את כוחו ושליטתו על הצד השני. על סמך ניסיוננו כעורכי דין בתחום המשפחה, נעיר כי התנהגויות שיכולות להצביע על אלימות עתידית, הן – בידוד בן הזוג השני ממשפחתו וחבריו, קנאה קיצונית, ציפייה לדווח על מעשיו במשך היום, דרישה קיצונית לקבלת דיווח על מיקומו של בן הזוג בכל עת ועוד.

לסיכום:

תופעת האלימות כוללת מספר רב של התנהגויות, אשר עשויות להוביל לפגיעות פיזיות, נפשיות ואף כלכליות. ישנן התנהגויות היכולות לחזות על אלימות מסוג כלשהו וחשוב לדעת לא להתעלם מהן, כי יתכן שהמצב יחמיר. כאשר אנו עוסקים באלימות בין בני זוג, חשוב לנו להבהיר שיש כתובת ויש דרכי פעולה. אם בן או בת זוג שסובלים מאלימות, מחליטים להפסיק את הקשר, אזי יש להיוועץ עם גורמים מומחים לאלימות במשפחה, כמו עורכי דין וארגונים שפועלים למניעת אלימות.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
אלימות בין בני זוג, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *