06 נוב 2017
נובמבר 6, 2017

בגידה

אין תגובות

פגיעה באמון, יכולה להיחשב כבגידה. קיום יחסי מין עם אדם אחר, מחוץ למסגרת הנישואין, עשוי גם הוא להיחשב בתור בגידה. למונח בגידה יש פנים רבות. בגידה יכולה להיות בגידה נגד המדינה, כאשר פלוני מוסר מידע למדינת אויב. בגידה יכולה גם להיות מעילה באמון הציבור. אך במאמר שלהלן, נעסוק רק בפן אחד, ספציפי מאוד, שנוגע למונח “בגידה”, שהוא בגידה בתחום דיני המשפחה. בדרך כלל, נוהגים לייחס למונח בגידה, פן לא מוסרי. אך במדינת ישראל, למונח בגידה עשויה גם להיות משמעות משפטית. על כך, במאמר שלהלן.

נעיר כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

בגידה – מה המשמעות?

בגידה, בפן המשפחתי, בדרך כלל נתפסת בתור קיום יחסי מין או קיום יחסים גופניים–אינטימיים, בין בן זוג לאדם אחר. מצד שני, ישנם מקרים שבהם בגידה תוכר גם בתור שיג ושיח עם אדם נשוי. מנגד, ישנן חברות שבהן קיום יחסי מין בין אדם נשוי לאישה אחרת ולהיפך, כלל לא ייחשב בתור דבר פסול. כך בהתאמה, ישנם אנשים שמקיימים גם “זוגיות פתוחה”, כלומר – חיים בזוגיות, אך לא רואים מניעה מלקיים יחסים אינטימיים, עם אדם אחר. אם נחזור שוב לדוגמא ההפוכה: אומנם, התפיסה החברתית היא של זוגיות אחת, אך גם בישראל וגם במקומות אחרים בעולם, ישנם אנשים שמקיימים זוגיות עם מספר נשים ונשואים להן. יש היתרים שניתנים לכך גם בארץ (למרות שקיים איסור פלילי בישראל על נישואין ליותר מאישה אחת).

לכן, אם נרצה להגדיר בגידה, בתחום המשפחה, בהתחשב בתפיסה החברתית, הרי שנוכל לקבוע כך: בגידה היא קיום יחסי מין עם אדם אחר ובכלל זה קיום יחסים אינטימיים וסודיים עם אדם אחר, ללא הסכמת הצד שעמו “הבוגד” מקיים זוגיות פורמאלית או לא פורמאלית.

הטעמים לבגידה:

קשה מאוד לעמוד על סיבה אחת לבגידה. עם זאת, בתור עורכי דין לענייני משפחה, אנו יכולים לציין כמה טעמים עיקריים. הבה נמנה אותם:

(1) חשש להתגרש – לא אחת אנו נתקלים בבני זוג שאהבה כבר לא קיימת ביניהם, אך הזוגיות כן וזאת בשל חשש להיפרד, בין אם מטעמים כלכליים ובין אם כדי לשמר על התא המשפחתי לטובת הילדים המשותפים.

(2) משיכה מינית ארעית – החיים מזמנים הפתעות רבות. לעיתים, רגעים של חולשה או מחסור, עשויים להוביל אדם למעשה בגידה.

(3) אי סיפוק מיני – לעיתים, בשל נסיבות חיים או סיבות אחרות, אי סיפוק מיני במסגרת מערכת היחסים, מוביל לבגידה.

בגידה במשפט העברי:

את המאמר פתחנו בכך שהזכרנו כי בישראל, למונח בגידה יש משמעות משפטית וזאת בכל הנוגע לנישואין וגירושין. בארץ, דיני הנישואין והגירושין קבועים מכוח הדין העברי–דתי. כלומר, בני זוג יהודים המבקשים להינשא, יעשו כן מכוח ההלכה העברית. כך גם בעת גירושין: במקרה כזה, הערכאה שתדון בתביעת הגירושין, תהיה בית הדין הרבני. זאת ועוד: בני זוג המבקשים להתגרש, יצטרכו להוכיח את קיומה של עילת גירושין, כאשר עילות הגירושין, נלמדות מכוח הדין העברי. בין עילות הגירושין: בגידה, מעשה כיעור, מום גופני ועוד.

בדין העברי–דתי, בגידה מוגדרת בתור מעשה ניאוף, דהיינו – מעשה של אישה, הנשואה לבעלה, המקיימת יחסי מין עם גבר אחר. יותר מכך, כאשר אישה מקיימת יחסי מין עם גבר אחר, שאינו בעלה ואף יולדת לו ילד, אזי ילדה יוכר בתור ממזר, דהיינו – פסול חיתון. כמו כן, בגידה, מהווה כאמור עילת גירושין, שבמסגרתה הבעל מחויב לגרש את אשתו. אישה שבגדה בבעלה, גם לא תהיה זכאית למזונותיה האישיים.

מנגד, חשוב להעיר כי לא קל להוכיח בגידה לפי הדין הדתי–עברי. לשם הוכחתה של בגידה, יש צורך בשני עדים, שראו את האישה מקיימת יחסי אישות עם גבר אחר. בהיעדרם של שני עדים, יתקשה בית הדין לקבוע כי האישה בגדה, או כלשון ההלכה העברית – “כי האישה זנתה תחת בעלה”.

ללמדנו, כי גם כיום, בישראל, אישה שבוגדת בבעלה, עשויה להיפגע בשל סנקציות שקבועות לא בדין האזרחי, אלא בדין העברי–דתי.

לסיכום:

הליך גירושין, הוא הליך מאוד מורכב ולכן הוא גם מצריך סיוע משפטי של עורך דין גירושין בעל ניסיון רב, במיוחד כאשר הגירושין נובעים מבגידה. אל תהססו לפנות לעורך דין כאמור, לשם מיצוי ההליך המשפטי בצורה המיטבית.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
בגידה, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *