לכאורה בחירת שם היא שלב משמח, המהווה חלק בלתי נפרד מתקופת ההיריון הבאה לטובה. עם זאת, בחירה ושינוי שם הם אינם עניין של מה בכך, במיוחד לא כאשר מדובר ברישום של שם של קטין או תינוק שזה עתה בא לעולם.

כדי לעשות סדר בנושא, חיברנו את המאמר הבא:

מהו חוק השמות?

שמו של אדם הוא עניין מהותי שמוקדש לו שאף מוקדש לו חוק מיוחד הנקרא חוק השמות, תשט”ז-1956 (להלן: “החוק”). החוק קובע כי לכל אדם יהיה שם פרטי ושם משפחה, וכן, החוק מאפשר לכל אדם להחזיק יותר משם פרטי אחד, ויותר משם משפחה אחד.

כאשר מדובר בילד שזה עתה נולד, ברירת המחדל החוקית היא שכבר  מלידה יקבל הילד את שם המשפחה של הוריו. אך אם לשני ההורים שמות משפחה שונים, אז הילד יקבל את שם המשפחה של אביו, אלא אם ההורים הסכימו על שם משפחה אחר.

כאשר הורים מבקשים לפעול לרישום התינוק במשרד הפנים, אז קובע חוק השמות שרק הם יכולים לבחור לתינוק שם לאחר לידתו. אך אם ההורים לא מסכימים על שמו של התינוק, אז כל אחד מהם יעניק לילד שם פרטי אחד נפרד. אגב, אם הורים שינו לימים את שם משפחתם, הקטין יקבל את שם המשפחה גם כן.

אגב, כאשר מדובר בילד מאומץ, הכלל המשפטי הוא כי הילד יקבל את שם המשפחה של הוריו המאמצים, אך שמו הפרטי לא ישתנה, אלא אם בית המשפט קבע אחרת. החוק גם קובע כי אדם בגיר רשאי בכל עת לשנות את שמו באמצעות פניה למשרד הפנים. אך שונה הכלל לגבי קטינים כפי שיוסבר בהמשך.

רישום תינוק במשרד הפנים:

כדי לרשום ילד (רישום שכולל גם את שמו) שזה עתה נולד, על ההורים לגשת למשרד הפנים, יחד עם תעודות מזהות של שניהם, ועם תעודת לידה מבית החולים. פקיד משרד הפנים ירשום את שמו של הילד, אשר יקבל גם את שם המשפחה של הוריו. אגב, לשם נוחות אפשר לבצע את הפעולה המתוארות גם באמצעות הגשת טופס מקוון למשרד הפנים, מבלי לגשת פיזית.

כיצד קטין יכול לשנות את שמו?

היות וקטין עדיין לא כשיר לבצע פעולות משפטיות (את רובן), קובע חוק השמות מנגנון שבמסגרתו יכול קטין לשנות את שמו. החוק קובע כי ככל שטרם הגיע הקטין לגיל עשר, הוריו רשאים לשנות את שמו הפרטי, אך זאת בכפוף לכך שהקטין יביע את עמדתו בנושא (למרות גילו הצעיר).

אם לקטין מלאו עשר שנים, הוריו לא יוכלו לשנות את שמו הפרטי, אלא אם הקטין אישר פיזית לפקיד משרד הפנים שזהו רצונו. בהיעדר הסכמתו, רק בית המשפט רשאי להורות על שינוי שם הקטין, כאשר הערכאה המוסמכת לדון בכך היא בית המשפט לענייני משפחה. רק בנסיבות שבהן קיימות נסיבות רפואיות, שלאורן לא ניתן לקבל את הסכמת הקטין לשינוי שמו, יכולים ההורים להוסיף לו שם על שמו הקיים, ולא לשנותו לחלוטין, וזאת גם אם הקטין לא הביע הסכמה לכך.

אם הקטין מרצונו מעוניין לשנות את שם משפחתו, הוא יכול לעשות כן בהסכמת הוריו. אם הוריו לא מסכימים לכך, יכול הקטין להגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה, שבמסגרתה יבקש לשנות את שמו.

כאשר מדובר בקטין או חסוי שיש לו אפוטרופוס (שהוא לא בהכרח אחד מהוריו) ניתן לשנות את שמו, רק באישור בית המשפט, אך גם בנסיבות כאלו בית המשפט ישמע את עמדת הקטין בנושא, ויהיה עליו לתת משקל לרצונו.

האם המדינה יכולה לפסול שם?

התשובה היא בחיוב, אומנם מדובר בסמכות קיצונית שמוקנית לשר הפנים, אך הסמכות להורות על ביטול רישום של שם של אזרח, שמורה למקרים שבהם קיים חשש לפגיעה בתקנת הציבור או ברגשות הציבור. החוק גם קובע כי רק לאחר חודש מיום שינוי השם, השם ייכנס לתוקף, ותימסר למבקש תעודה רשמית על כך.

לסיכום:

שמנו, מהווה למעשה ביטוי לאוטונומיה האישית שלנו, הוא בעצם ביטוי למי שאנחנו. לכן, לא בכדי קיימת במדינת ישראל חקיקה ספציפית עם הסדרים מיוחדים בכל הנוגע לבחירת שם. ככל שנתקלתם בבעיה בהתאם לחוק השמות, רצוי להיוועץ בעורך דין העוסק בדיני משפחה אשר יוכל לסייע לכם בהליכים מול משרד הפנים או מול בית המשפט בעת הצורך.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
בחירת שם - האומנם עניין של מה בכך?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *