15 מאי 2018
מאי 15, 2018

בית הדין הצבאי

אין תגובות

מערכת המשפט הצבאית ככלל ובית הדין הצבאי בפרט, תואמים את הצבא שאליו הם כפופים וזאת בהתאם לחוקי המשפט האזרחיים. בית הדין הצבאי הינו ערכאה שכדי להבינה, יש להכיר את המערכת כולה ועל כך במאמר זה, אשר במסגרתו נסקור את הנושאים הבאים: חוק השיפוט הצבאי, בתי הדין הצבאיים בישראל וייצוג בבתי הדין הצבאיים.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ על ידי עורך דין צבאי.

מסגרת נורמטיבית – חוק השיפוט הצבאי:

הדין מקנה סמכות לבית הדין הצבאי, לדון ולקבל החלטות ולשפוט חיילים. הדין בנושא קבוע בחוק שיפוט צבאי, התשט”ו–1955 (להלן: “חוק השיפוט הצבאי”). זהו החוק המסדיר את קיומה של מערכת המשפט הצבאית. חוק השיפוט הצבאי חל על מי שעונה על ההגדרות המנויות בסעיף 6 לחוק, שהן: כל מי שהוא חייל בשירות סדיר או מילואים, מתנדב במילואים, מי שעבר עבירה בהיותו חייל (בהתאם לסייגים), מי שנמסר לו נשק מטעם הצבא, מי שנתון במשמורת הצבא או עובד בצבא (כולל אסירים צבאיים), עובדים בשירות הצבא, במפעליו ובשליחותו, שבויי מלחמה ואנשי מילואים (בהתאם לסייגים).

מספר גופים מהווים את מערכת המשפט הצבאית. הראשון הוא גוף האכיפה, כלומר, המשטרה הצבאית החוקרת, יחידה שמטרתה לחקור כל אירוע שבו מתעורר חשד לביצוע עבירה. הגוף השני הוא הפרקליטות הצבאית, שמייצגת את רשויות הצבא במסגרת הליכים פליליים בבית הדין הצבאי. האחרון הוא הגוף החשוב, עליו נסביר בחלק הבא.

נוסיף כי המשפט הצבאי כולל הליך פלילי, שבו עבירות כבדות משקל, לדוגמא: עריקות, אלימות, סמים ועוד וכן הליך נזיקי כנגד עבירות אשר ברובן הן אובדן רכוש.

בתי הדין הצבאיים:

מערכת המשפט הצבאית כוללת 6 טריבונלים שיפוטים, דהיינו – בתי דין וערכאות והם:

בית הדין הצבאי המחוזי – זוהי הערכאה הראשונה והיא מקבילה לבית משפט שלום במערכת המשפט האזרחית. סמכות בית הדין הצבאי המחוזי, היא בכל תחומי העניין הנוגעים לשפיטה של כל חייל שדרגתו פחותה מדרגת סגן אלוף וכל עבירה אשר העונש בגינה לא עומד על מוות.

בית דין צבאי מיוחד – זוהי ערכאה “משלימה” לבית הדין הצבאי המחוזי. כלומר, במסגרת בית הדין הצבאי המיוחד, ניתנת הסמכות לשפוט חיילים מדרגת סגן אלוף וגם במקרים שבהם העונש על העבירה הנשפטת, עומד על מוות. לרוב, השופטים בבית הדין הצבאי המיוחד, יהיו שופטים שממלאים את תפקידם במילואים.

בית דין צבאי לערעורים – זוהי ערכאה המקבילה במשפט האזרחי לבית משפט המחוזי/עליון, שהרי מדובר בערכאת ערעור. ערעורים בדבר החלטות של כל אחת מהערכאות המצוינות לעיל, יובאו בפני בית דין זה.

מלבד הטריבונלים המתוארים, ישנן עוד 3 ערכאות התואמות נסיבות ספציפיות ו/או יחידות מסוימות, שהן: בית הדין הצבאי הימי, בית הדין הצבאי לתעבורה ובית דין שדה.

נבהיר כי מעל בית הדין הצבאי לערעורים, ניתן לפנות לבית המשפט העליון, אך ברשות בלבד, כלומר – אין זכות להגיש ערעור לבית המשפט העליון, אלא יש לבקש רשות לכך.

ייצוג בבתי דין צבאיים:

באופן זהה להליך האזרחי, כאשר נאשם נידון בבית הדין הצבאי, יש לו זכאות לייצוג, בין אם על ידי עצמו או ייצוג על ידי מי מטעמו. הזכות המהותית הזו, קבועה בסעיף 316 לחוק השיפוט הצבאי. אם הנאשם יבחר בייצוג מטעמו, קיימות 3 אפשרויות ייצוג והן:

ייצוג על ידי סנגור מהמגזר הפרטי – כלומר, באמצעות עורך דין צבאי – מדובר בעורך דין אשר אושר על ידי וועדת אישורים של הפרקליטות הצבאית להופעה בפני בתי דין צבאיים. אפשרות זו מאפשרת לנאשם לבחור מי ייצג אותו וזאת לפי וותק, ניסיון ומומחיות הקשורה לתחום העבירה בה מואשם. לדעתנו, זו האפשרות העדיפה ביותר לייצוג בבית המשפט הצבאי.

ייצוג על ידי הסנגוריה הצבאית – כמו במערכת האזרחית, גם במערכת הצבאית ישנה סנגוריה צבאית. חשוב לדעת, כי הנאשם אינו יכול לבחור מי ייצג אותו מטעם הסנגוריה. כאשר נבחר ייצוג על ידי הסנגוריה, הנאשם אינו רשאי להחליפו.

ייצוג על ידי חייל אחר מטעם הנאשם – זוהי אפשרות שכמעט ולא ממומשת.

סיכום:

הופעה בבתי דין צבאיים וניהול הליכים פליליים במסגרתו, מצריכים ידע מקדים של הערכאה אמורה, זאת בליווי הכרת חוק השיפוט הצבאי ומערכת המשפט הצבאית בכללותה. לכן, מומלץ ורצוי להסתייע בעורך דין לענייני צבא. האחרון, בשל ידיעותיו וניסיונו, יוכל להיטיב עם הפונה, הן מבחינת הקלה בענישה בהתאם לנסיבות ולעיתים אפילו בזיכוי מלא.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
בית הדין הצבאי, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *