04 יול 2021
יולי 4, 2021

גט לחומרא

אין תגובות

גירושין בישראל הם עניין מורכב, מכיוון שבניגוד לרוב המדינות המודרניות, בישראל, דיני הנישואין והגירושין – מוסדרים לפי הדין הדתי–אישי שחל על בני הזוג. כלומר, סמכות השיפוט שחלה על זוגות, נובעת רק מהשיוך הדתי שלהם, גם אם הם אינם דתיים כלל וכלל. כך ישנם מונחים רבים מתחום הדת, שלמעשה הם מונחים משפטיים לכל דבר ועניין, השגורים בפיהם של כל עורכי הדין לגירושין. במונח כזה, נעסוק במאמר שלפניכם, שבו נסביר מהו למעשה גט לחומרא, מתי מעניקים גט לחומרא. תחילה, נסביר מה המשמעות של גט. את כל זאת, נעשה כדי להעניק לכם, הקוראים היקרים, תוכן איכותי.

גירושין בישראל:

כאמור, גירושין בישראל כפופים לדין הדתי–האישי. כך קובע חוק שיפוט בתי הדין הרבניים, התשי”ג–1953. החוק הזה קובע כי הסמכות הבלעדית לעסוק בישראל בנישואין וגירושין בין יהודים, תהיה של בית הדין הרבני. בהתאם, תביעות גירושין יש להגיש לבית הדין הרבני, לפי כללי ההלכה העברית. כדי להתגרש, יש להוכיח עילת גירושין מבין עילות הגירושין המפורטות בדין העברי–דתי, כגון – בגידה, מעשה כיעור, אי סיפוק מיני, אלימות וכיו”ב. נבהיר כי תביעת גירושין היא בעצם תביעה לכל דבר ועניין: בית הדין יבחן ראיות מטעם הצדדים, לרבות עדויות וכיו”ב. לבסוף, במידה ותוכח עילת גירושין, הרי שאז יינתן פסק דין לגירושין וייקבע סידור הגט.

לחילופין, גירושין יכולים להיערך בהסכמה, באמצעות עריכת הסכם גירושין בין בני הזוג, אך זהו נושא נפרד, שלא נרחיב עליו במאמר זה.

מהו גט?

גט, הוא בעצם המסמך המאשר שבני הזוג גרושים. “סידור הגט” – הוא חלק מטקס הגירושין, שבו הבעל מוסר לאישה גט, והאישה מרגע זה מקבלת את הגט שלה, כלומר – היא אינה נשואה יותר לבעלה, ולהיפך. ישנם מקרים, אגב, שבהם ניתן פסק דין לגירושין, אך הבעל מסרב לתת גט, או להיפך, האישה מסרבת לקבל את הגט שלה. זו תופעה של סרבנות גט, אך לא נרחיב עליה.

ברירת המחדל ההלכתית היא מתן גט, לאחר פסק דין לגירושין. עם זאת, ישנם מקרים שבהם בית הדין יידרש לדון במתן גט מחמיר, כלומר – בסיטואציות מיוחדות שבהן יש ספק לגבי כשרות הנישואין וכיו”ב. במקרים אלו, הדיון בתביעת הגירושין יעסוק בכלל בשאלת הנישואין, ובהתאם, בשאלה האם יש להורות על מתן גט בגלל כשרות הנישואין. גט בסיטואציה כזו נקרא “גט לחומרא”. על כך – בחלק הבא.

מדוע יש לקבל גט לחומרא?

גט לחומרא הוא גט הניתן מ”חמת הספק”. נסביר – כאשר יש ספק לגבי כשרות הנישואין, הרי שיש להעניק גט לחומרא, משום שהלכתית יש להסיר ספק שבני הזוג בעצם אינם נשואים. מתי יש צורך במתן גט לחומרא? אם למשל יש ספק לגבי יהדותם של בן הזוג או בת הזוג (למשל – אם יש ספק לגבי הגיור שנערך וכו’). כמו כן, כאשר מדובר בבני זוג שנישאו במדינה זרה ונרשמו בארץ כנשואים (דבר שנעשה על ידי זוגות שמעדיפים להינשא אזרחית), גם אז עולה הספק לגבי עצם הנישואין (כאשר מדובר בין יהודים). דוגמא נוספת לצורך לפסוק גט לחומרא, היא במקרה של ספק נשואים: נניח שבני זוג ערכו טקס נישואין חלקי (קידוש חלקי של האישה באמצעות שטר וכיו”ב).

בכל המקרים שתיארנו, עולה הצורך ההלכתי בעריכת גט לחומרא. בגלל המשמעות ההלכתית בנושא, חשוב מאוד לפנות אל עורך דין גירושין בקיא בתחום ולקבל ייעוץ רלוונטי לנסיבות.

עניינים נוספים בגירושין:

חשוב להשלים את המידע הנוגע להליך גירושין: במידה ובני הזוג נזקקים לגט לחומרא, הרי ששאלות אחרות שנוגעות למזונות או משמורת או רכוש משותף, יצטרכו להתברר לאחר מתן הגט, במידה ואלו יתבררו בבית המשפט לענייני משפחה. לכן, נשוב ונחזור על ההמלצה, לבחון כל מקרה לגופו באמצעות עורך דין משפחה בעל ידע וניסיון.

לסיכום:

במאמר זה הסברנו מה המשמעות של גט ומה המשמעות של מתן גט לחומרא. הסברנו את הסמכות של הדין הדתי–אישי בישראל, על נישואין וגירושין, אפילו אם בני הזוג אינם דתיים כלל, ובהתאם את המשמעות שיש למתן גט לחומרא במקרים של ספק נישואין.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
גט לחומרא, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *