31 דצמ 2017
דצמבר 31, 2017

גירושין אזרחיים

אין תגובות

גירושין הם עסק מורכב, במיוחד במדינת ישראל. בארץ, הדין החל בנושא הוא הדין הדתי. כפועל יוצא, לפי ההלכה היהודית, על בני זוג יהודים להתחתן כדת משה וישראל. עם זאת, לעיתים, ישנם זוגות שבוחרים להתחתן בטקס אזרחי-חילוני. לעיתים הבחירה נובעת מבחירה אישית, אך לעיתים הבחירה נובעת מתוך אילוץ, כיון שאותו זוג אינו יכול להינשא על פי הדין הדתי.

במאמר שלפניכם נדון בהיבטים הבאים: נסביר בקצרה את הדין החל על נישואין בישראל. לאחר מכן, נבחן את מוסד הנישואין האזרחי וכן את הליך הגירושין בו. לבסוף, נעמוד על ההבדלים המהותיים בין גירושין אזרחיים לבין גירושין דתיים.

מאמר זה מובא לנוחיותכם, קוראים יקרים ואינו מהווה תחליף לייעוץ של עורך דין בתחום דיני המשפחה.

נישואין וגירושין בישראל:

כאמור, מוסד הנישואין בארץ כפוף לדין הדתי. כלומר, כל זוג יהודי המעוניין להתחתן, יינשא בהתאם להוראותיו של הדין הדתי וכפועל יוצא, עליו להיות מוכר כיהודי. כך גם לגבי זוגות יהודים המבקשים להתגרש, אשר יעשו כן מכוח הדין הדתי. כלומר – יהיה עליהם להגיש תביעה לגירושין לבית הדין הרבני וכן להוכיח את קיומה של עילת גירושין, מבין עילות הגירושין הקבועות בדין העברי–דתי (לדוגמא – בגידה, מום גופני, מעשה כיעור, מורדת ועוד). לבסוף, יהיה על בני הזוג לקבל פסק דין לגירושין ולקיים טקס של סידור גט. אך מה דינם של אנשים שלא מעוניינים להינשא ולהתגרש לפי ההלכה? על כך – בחלק הבא.

נישואין וגירושין אלטרנטיביים:

כאמור, ישנם זוגות שלא מעוניינים להתחתן באופן דתי ולכן עומדת לפניהם האופציה להתחתן בטקס אזרחי. הטקס האזרחי שונה במהותו מהליך הנישואין הדתי. הרצון להתחתן בנישואין אזרחיים יכול להתעורר ממספר סיבות: למשל, כאשר זוג אינו מעוניין בטקס דתי, או כאשר ישנם בני זוג שאינם בני אותה דת. אחת הדרכים להינשא, היא לעשות כן במדינה זרה, שמכירה בתוקף הנישואין ולאחר מכן להירשם כאן, בארץ, כנשואים. דרך אחרת, היא לקיים חיי שיתוף של ידועים בציבור, לערוך הסכם חיים משותפים ולהעניק לו תוקף על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

אנו נתמקד בנישואין שנערכים במדינה זרה, שכן זו הדרך הנפוצה, שבה גם בא לידי ביטוי המונח “גירושין אזרחיים”. ככלל, השאלה העיקרית העולה במקרים של נישואין במדינה זרה, היא: מה הדין באשר לגירושין? כלומר – כיצד נערכים אותם גירושין מנישואין אזרחיים? מחשבה נפוצה ומוטעית, היא כי במידה וזוג שהתחתן בטקס אזרחי מעוניין להתגרש, הוא אינו נדרש לעבור דרך הרבנות. אך תפיסה זו – מוטעית. נסביר:

כאמור, זוג יהודי שהתחתן, אם בטקס דתי ואם בטקס אזרחי ומעוניין להתגרש, מחויב לפנות לבית הדין הרבני, שכן נישואין וגירושין בישראל ייערכו לפי הדין הדתי. אך מה קורה כאשר מדובר בבני זוג חסרי דת? או בבני זוג “מעורבים”, דהיינו, מדתות שונות? נסביר:

אם מדובר בבני זוג חסרי דת, אזי לא נדרש מהם להגיע לבית הדין, שכן בית המשפט לענייני משפחה, יכול להורות על התרת נישואין. כך גם במקרה של נישואי תערובת. כלומר – כאשר הנישואין הם בין בני זוג בני דתות שונות. נעיר, כי התרת הנישואין הוא הליך המתקיים מול בית המשפט לענייני משפחה, שבו מעידים בני הזוג כל אחד על דתו ואף מוסרים לבית המשפט מסמכים המעידים על כך. ההליך מתנהל בצורה שבה בית המשפט פונה לבית הדין של אותה דת, כדי שיביע וימסור את עמדתו בקשר לגירושין. במידה ובית הדין הדתי הרלוונטי מוצא כי בני הזוג אינם נשואים לפי הדין הדתי, אזי יורה בית המשפט לענייני משפחה על התרת נישואין.

מנגד, כאשר הנישואין שנערכו במדינה זרה, נערכו על ידי בני זוג בני אותה דת (לצורך הדיון – יהודים), יהיה עליהם להתגרש כאן בישראל, לפי הדין העברי–דתי. כלומר, הגירושין האזרחיים, יהיו בעצם גירושין לכל דבר ועניין. עם זאת, חשוב להעיר כי במקרה של נישואין שנערכים במדינה זרה, אשר מסתיימים בתביעת גירושין בבית הדין הרבני, בית הדין לרוב יראה בנישואין אלו כנישואי ספק ולכן מתן הגט יהיה “גט מספק”. גט זה אינו שונה במשמעותו ובדרך עשייתו מגט רגיל.

לסיכום:

למעשה, גירושין אזרחיים הם גירושין לכל דבר ועניין, כפי שאנו מכירים כאן בארץ, בכל הנוגע למקרים שבהם בני זוג נישאו במדינה זרה. עם זאת, חשוב להפריד בין מקרים (כפי שעשינו במאמר הזה) שבהם הזוג הנשוי המבקש להתגרש, הוא זוג שהיה כשיר להינשא לפי דת בישראל, לבין זוג שמראש לא היה יכול להינשא בארץ (לדוגמא – זוגות מעורבים מבחינת דתם). חשוב לזכור כי כל מקרה נבחן לגופו ולכן, ייעוץ של עורך דין מומחה ומקצועי בתחומו, יכול לתרום ולהקל בהליך.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
גירושין אזרחיים, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *