דיני המקרקעין הינם תחום חשוב, אשר מורכב ממספר נדבכים, אשר דורשים ידע משפטי נרחב. לאור האמור, ישנה חשיבות רבה להתייעצות עם עורך דין מומחה ומקצועי בתחום המקרקעין. זאת ועוד, ישנם סעיפי חוק בחוק המקרקעין, תשכ”ט–1969 (להלן: “חוק המקרקעין”), המחייבים את התערבותו של איש מקצוע, דהיינו עורך דין מקרקעין, בכל הנוגע לענייני המקרקעין. בסופו של יום, דיני המקרקעין נוגעים לכל אחד ואחת מאיתנו, וזאת בעיקר בשל העובדה כי כל אדם מתעניין בחלקת מקרקעין כזו או אחרת. במאמר המובא לפניכם נדון בדיני המקרקעין. תחילה, נסקור מהם דיני המקרקעין ומה הם כוללים. לאחר מכן, נדון בבעלות במקרקעין ובשכירות במקרקעין.

דיני המקרקעין:

כאמור, החוק המסדיר את דיני המקרקעין במדינת ישראל, הוא חוק המקרקעין, על תקנותיו. אגב, המונח “מקרקעין” מוגדר בחוק המקרקעין בתור: “קרקע, כל הבנוי והנטוע עליה וכל דבר אחר המחובר אליה חיבור של קבע, זולת מחוברים הניתנים להפרדה”.

דיני המקרקעין עוסקים בתחומים רבים, לרוב בכל מה שקשור לבעלות במקרקעין, עריכת עסקאות במקרקעין, לרבות עסקאות הנוגעות לשכירות והשאלה ובכל הנוגע להתנהלותם של דיירים בבית משותף.

דיני המקרקעין גם עוסקים באופן שבו שותפים יכולים לערוך שיתוף במקרקעין או לפרק את השיתוף במקרקעין, ובהסדרת סמכויותיו של רשם המקרקעין (אשר סמכויותיו מקבילות, בנושאים מסוימים, לסמכויותיו של שופט בבית משפט השלום). בנוסף, דיני המקרקעין עוסקים בדיני משכנתאות על מקרקעין ובמגוון רחב של נושאים אחרים.

בעלות ושכירות במקרקעין:

בעלות במקרקעין – סעיף 2 לחוק המקרקעין קובע כי בעלות במקרקעין היא למעשה זכות להחזיק במקרקעין, להשתמש במקרקעין ולעשות בהם כל עסקה, בהתאם להוראות הדין. לדוגמא, בעלים של מקרקעין (דירת מגורים, לדוגמא) רשאי להשכיר את המקרקעין, לשפץ את המקרקעין, למכור את המקרקעין, בכפוף לכך שהוא הבעלים החוקי שלהם.

נציין כי בעלות במקרקעין כוללת לא רק את ה”אדמה” הפיזית והגשמית, אלא גם את “מתחת לפני הקרקע” וגם את “האוויר” מעל הקרקע. כמו כן, בעלות במקרקעין כוללת את זכות הבעלות על עצמים המחוברים לקרקע, כמו עצים נטועים.

שכירות במקרקעין – סעיף 3 לחוק המקרקעין קובע כי שכירות היא בעצם זכות שניתנת לאדם, בתמורה לתגמול כלשהו, להחזיק במקרקעין ולהשתמש בהם, אך לא לצמיתות. לדוגמא, שוכר במקרקעין רשאי להתגורר במקרקעין, אך החוק קובע כי שוכר במקרקעין לא רשאי למכור את הדירה, משום שזכות זו עומדת רק לבעלים של המקרקעין.

חשיבות היוועצות בעורך דין בדיני המקרקעין:

ייעוץ משפטי הוא דבר חשוב בכל נושא, אך במסגרת ביצוע עסקה במקרקעין, לרבות הסכם לרכישת נכס, חשיבותו של עורך דין מיומן, היא קריטית. רישום לא נכון של עסקה, או אי עריכת בדיקה מקיפה לקראת רכישה של נכס, עשויה לעלות ללקוח ממון רב.

זאת ועוד, עסקת מקרקעין, שלא כמו שאר העסקאות, היא עסקה לרכישת מקום מגורים, ובאופן טבעי סכום העסקה יהיה גבוה מכל עסקה אחרת, ולכן גם איכות ביצוע העסקה הינה מהותית וחשובה יותר. לאור האמור, ישנה סכנה גדולה יותר להשקעת הכסף במקרקעין או בעסקה שאינה מבוצעת כנדרש לפי החוק. לאור האמור, המלצתנו היא לפנות לעורך דין מיומן ומקצועי בתחום דיני המקרקעין, עוד בשלב המקדמי לרכישה.

סוף דבר:

כאמור, עסקאות במקרקעין הינן בעלות חשיבות רבה וערך כלכלי רב. ברוב המקרים מדובר בנכס היקר ביותר של האדם. לאור כל אלו, עסקאות שכאלו נעשות בליווי פרוצדורה משפטית רבה, המצריכה ידע מקדים וליווי מתמיד בניהול העסקה ולאחריה. כפי שציינו, מתבקש ייעוץ עם עורך דין לענייני מקרקעין, עוד לפני ההליך, וזאת במטרה לוודא את טיב העסקה, לסייע בכל הרישומים ולהבטיח את הזכויות. דבר זה הוא קריטי, כאשר לא קיים ידע מוקדם בתחום, ובפרט כאשר לוקחים החלטות כה חשובות.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
דיני מקרקעין – מה חשוב לדעת, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *