זוגות רבים מחליטים לסיים את הקשר הזוגי הממוסד ביניהם, לפנות לדרך חדשה בחייהם ולהתגרש. לעומת זוג חברים שהחליטו לסיים את הקשר הרומנטי ביניהם, הרי שזוגות נשואים צריכים להתמודד עם מציאות אחרת לגמרי שכוללת טיפול משפטי בהסדרת הפרידה, משימה שהופכת לקשה עוד יותר כאשר ישנם ילדים בתמונה. בשורות הקרובות נסקור מספר דיני משפחה שכל זוג מתגרש ייגע בהם במהלך הדרך, ואף נלמד כיצד עו”ד מיומן ובעל ניסיון יכול לעזור לכם בנושא.

הסדרת הפרידה

דיני משפחה בתחום הגירושין טומנים בחובם הסדרה של נושאים רבים שעומדים במרכז המחלוקות של כל זוג המעוניין להתגרש. בין הנושאים המרכזיים ניתן לציין:

  • מזונות ילדים – הסכום אותו צריך לשלם האב לאם מדי חודש בחודשו, כאשר סכום זה משקף את עלות הטיפול בילדים, הוצאות המדור שלהם, בריאות, חינוך ופנאי.
  • חלוקת הנכסים – יש לחלק את הנכסים וההון של בני הזוג. הליך זה קרוי גם “איזון משאבים” שכולל חלוקה הוגנת וצודקת שכוללת את ערך הדירה, החסכונות, ההון העצמי, שווי העסק אם קיים ועוד.
  • משמורת והסדרי ראייה – שני ההורים הינם אפוטרופוסים של הילדים אך רק אחד מהם יוכר כמשמורן (אלא אם מדובר במשמורת משותפת). הסדרי הראייה כוללים את הלו”ז השבועי, החודשי והשנתי בו ההורה שאינו המשמורן יקבל לידיו את הילדים. במשמורת משותפת יש להסדיר גם כן את הסדרי הראייה בקביעת הזמנים כך שיתחלקו שווה בשווה בין ההורים.

כאמור, דיני משפחה רבים סובבים סביב נושאים אלו כאשר המחלוקות הקשורות לכך רבות. כאשר ההשלכות הכלכליות הינן ארוכות טווח, כל צד מנסה להשיג לעצמו יתרון יחסי ולדאוג לעצמו ולילדיו.

הליך הגירושין

ישנן 2 ערכאות משפטיות שמטפלות בנושא הגירושין במדינת ישראל – בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. אל ערכאות אלו לא פונים בבקשה להתגרש, אלא פותחים תיק תביעה שכולל את הסעיפים המתאימים ביישוב הגירושין ע”פ הסעיפים שלעיל וכל מחלוקת אחרת. כל אותם דיני משפחה למעשה מסדירים את סדר הטיפול בתיק התביעה, כאשר המקום בו ייפתח התיק לראשונה הוא הסמכות שתידון בכך, ועל כן יש להקדים את הפנייה ככל שניתן ולבחור בין 2 האפשרויות בתבונה ובהתאם לנסיבות. לאחר פתיחת תיק התביעה ע”י אחד מבני הזוג, תישלח ההודעה לבן הזוג השני שמצידו יצטרך לנסח כתב הגנה באמצעות עורך דין. ללא כתב הגנה עשוי שופט בית המשפט להחליט על סמך כתב התביעה בלבד. לחלופין, ניתן לפתוח תיק תביעה בבקשה לדון אך ורק בהסכם גירושין. את הסכם הגירושין מנסחים שני הצדדים לאחר הליך של גישור, ולאחר אישור ההסכם מתגרשים בטקס הגירושין ברבנות.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
דיני משפחה בתחום הגירושין - מה הם כוללים?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *