ישנם אנשים שמבקשים להשתחרר משירות צבאי מסיבות מגוונות, אך בניגוד לדעה שקיימת בקרב הציבור הרחב, שחרור מהצבא הוא כלל לא דבר פשוט: הוא מצריך, לעיתים, התעסקות עם בירוקרטיה ועם נבכי הדין הצבאי, מה שמצריך הבנה וניסיון והיעזרות בעורכי דין צבאיים המנוסים בכך. עם זאת, במאמר הבא ננסה להסביר מה הדין החל על שירות צבאי ומהן הן עילות השחרור או קבלת הפטור משירות צבאי, להלן:

מדוע מבקשים להימנע משירות צבאי?

ישנם אזרחים או חיילים, שמבקשים או להימנע משירות צבאי או להשתחרר מהשירות מסיבות מגוונות, כגון: בעיות בריאותיות (לרבות בעיות בריאותיות נפשיות) וכן התפתחות של בעיות בריאותיות במהלך השירות שמקשות על עצם השירות.

בנוסף, ישנם אנשים שמבקשים להימנע משירות מטעמי דת או חוסר התאמה וכן מסיבות מצפוניות. כמובן שאין במאמר דנא כדי להביע ביקורת על מי שמבקש להימנע משירות או להיפך, אלא רק להציג ולהסביר את הדין הרלוונטי בנושא, מה גם ששאלת השירות הצבאי נתונה גם כך למחלוקת חריפה עוד מראשית הקמתה של מדינת ישראל.

מדוע חייבים לשרת בצבא?

בישראל, קובע חוק שירות ביטחון, [נוסח משולב], תשמ”ו-1986 (להלן: “חוק שירות הביטחון”), כי אזרחים ישראלים ישרתו בצה”ל, כאשר משך השירות לגברים עומד כיום על 32 חודשים ולנשים – 24 חודשים. החוק מקנה לשלטונות הצבא סמכות לפטור אזרחים מחובת שירות הביטחון מטעמים רבים, הקבועים בחוק שירות הביטחון.

כיצד אפשר לקבל פטור משירות צבאי?

חוק שירות הביטחון מקנה כאמור לצה”ל סמכויות לפטור אזרחים (או בלשון מוכרת יותר – “מיועדים לשירות ביטחון”) מחובת שירות הביטחון, כאשר לכל סוג של פטור, פרוצדורה שונה ליישומו, כפי שיוסבר להלן:

פטור מטעמים רפואיים: לקראת גיוס, מוזמנים אזרחים שמיועדים לשירות ביטחון (להלן: “מלש”ב”), למבדקים הכוללים בדיקות רפואיות וכן מבחנים שתכליתם לבדוק את רמת המלשב”ים. במסגרת הבדיקות הרפואיות, ייקבע הפרופיל הרפואי של המלש”ב, שנע בין 97 ל-21.

פרופיל שנע בין 97 ל-82 הוא פרופיל, שמקנה למלש”ב אפשרות לבצע שירות קרבי. פרופיל 21 הוא פרופיל שבגינו הצבא לא מגייס לשורותיו, היות וזהו פרופיל המעמיד בסיכון בריאותי את המיועד לשירות ביטחון.

במסגרת הבדיקות הרפואיות הנערכות בזימונים לצו הראשון או השני, יכול המיועד לשירות ביטחון לפנות לוועדה רפואית, שבסמכותה לקבוע כי בשל בעיות בריאותיות, הוא אינו מתאים לשירות צבאי. כמו כן, במקרים כאלו אפשר להיעזר בחוות דעת רפואית ורצוי גם להציג בפני הוועדה את כל ההיסטוריה הרפואית של המלש”ב. עוד נעיר, שפרופיל רפואי מכוון גם לפרופיל נפשי, כך שאם קיימות בעיות או נסיבות נפשיות, אפשר לבקש פגישה עם קצין בריאות נפש ולהציג בפניו את הקשיים הרפואיים בנושא, או אז בסמכותו של קצין בריאות הנפש להורות על פטור משירות צבאי.

טעמים מצפוניים: עילת שחרור נוספת מהצבא היא סיבה מצפונית. מדובר לרוב במלש”בים, שמטעמים של היעדר אמונה בדרך המלחמה, מסרבים לשרת בצבא וכן ישנם סרבני גיוס שאינם מסכימים לשרת בשטחי הגדה המערבית, או לחלופין לפנות יישובים בגדה המערבית. כדי לקבל פטור מטעמי מצפון, יש לפנות לוועדה מיוחדת הנקראת וועדת מצפון. הסיכויים לכך נמוכים מאוד, אך במסגרת הדיון בוועדה רצוי עד מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין העוסק בדין הצבאי.

טעמים משפחתיים: חוק שירות הביטחון מקנה לצבא אפשרות להורות על שחרור משירות צבאי או על אי גיוס עקב חוסר התאמה (חוסר התאמה שלא נובע בשל סיבות רפואיות). לדוגמא, שימוש בעילת חוסר ההתאמה, נוגע לנשים דתיות החיות במסגרת שלא מאפשרת להן ליטול חלק בהווי הצבאי או אנשים בעלי עבר פלילי שהצבא מראש מעדיף לא לגייסם. במקרים כאלו, הצבא עורך את בדיקותיו וככל שקיימות נסיבות שהמלש”ב איננו מעוניין להתגייס, עליו להצהיר על כך (כמו לדוגמא, כאשר מדובר בנשים דתיות או נשואות).

בעיות כלכליות: ישנן נסיבות חיים אישיות ומורכבות, שלעיתים יכולות להקים עילת שחרור מהצבא, או עילה לאי גיוס לצבא. לדוגמא, כאשר קיימות נסיבות כלכליות יוצאות דופן, בהן ההורים אינם מסוגלים לעבוד. הבן שמיועד לשירות ביטחון, הוא זה שמוביל את פרנסת הבית. אין ספק בסיטואציות כאלו, שירות צבאי יכול לפגוע אנושות בפן הכלכלי, לא רק בחייל אלא גם במשפחתו. במקרים כאלו עשוי הצבא להורות על שחרור או אי גיוס לצבא.

כיצד נערך שחרור במסגרת השירות עצמו:

עיקר עילות השחרור מהצבא שהוצגו עד כה, יכולות גם להתאים גם לחיילים שכבר משרתים בצבא. עם זאת, חייל שכבר גויס ומצוי בשירות, צריך לפעול באמצעות פניה למפקדיו האישיים. מיועד לשירות ביטחון, צריך לפנות לגורמים המוסמכים בלשכת הגיוס, אשר אמונים על מתן הפניות לגורמים הרלוונטיים (למשל – ועדת מצפון, ועדה רפואית ועוד).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
האם אפשר להשתחרר משירות צבאי?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *