10 דצמ 2017
דצמבר 10, 2017

הוצאה לפועל – מזונות

אין תגובות

ישנם הליכי גירושין, אשר אין בהם מחלוקת לגבי נושא מזונות הילדים. במקרים רבים, בין ההורים קיימת הסכמה המקבלת תוקף משפטי על סכום מזונות חודשי שיכלכל בכבוד את ילדיהם עד גיל 18. אך מה קורה במקרה שבו קיימת מחלוקת קשה בין בני הזוג, לגבי סכום המזונות? וחמור מכך, מה קורה כאשר ההליך התפתח עד לכדי פסק דין ואב המשפחה אינו עומד בו?

במאמר שלפניכם/ן, נדון בהיבטים הבאים: ראשית, נסביר מהם מזונות הילדים וכן נסביר בקצרה את הדין החל עליהם. לאחר מכן, נסביר מהם מזונות זמניים ומתי הם ניתנים. לבסוף, נסביר בקצרה מהו הליך ההוצאה לפועל, אשר קיים – בין היתר – כמענה מהיר לאלו המתמודדים עם עיכוב או סירוב תשלומי המזונות.

כל זאת – לנוחיותכם/ן, גולשים וגולשות יקרים:

מזונות ילדים

מזונות ילדים קיימים על מנת לכלכל את ילדי המשפחה בצורה מכובדת וראויה, למרות פירוקו של התא המשפחתי שעליו החליטו בני הזוג. למעשה, תשלום מזונות ילדים נחשב לאחד מחובותיו של אב וזאת על פי הדין העברי, החל על זוגות יהודים במדינה, בכל הנוגע לחובת המזונות. מנגד, נעיר כי במידה ועל בני הזוג, או על אחד מהם, לא חל דין דתי–אישי, אזי הדין העברי לא יחול בכל הנוגע לחבות במזונות, אלא שבמקומו יחול החוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי”ט–1959 (להלן: “חוק המזונות”). נוסיף, כי תביעת המזונות יכולה להתנהל הן בבתי המשפט לענייני משפחה והן בבתי הדין הרבניים, שכן הסמכות היא סמכות מקבילה בעניינים אלו.

מזונות זמניים

מזונות זמניים, כשמם כן הם: תשלום מזונות זמני, שאותו פוסק בית המשפט או בית הדין הרבני, עד לסיום הליך תביעת המזונות. המזונות הזמניים ניתנים לעיתים בשל העומס שחל על בתי המשפט ובתי הדין וכן, לאור העובדה כי תביעת המזונות יכולה להימשך לאורך זמן. כל זאת – כדי למנוע סיטואציה שבה ילדים קטינים ישארו ללא מזונותיהם, המגיעים להם על פי חוק וכפועל יוצא יסבלו מבחינה כלכלית.

סנקציות הקיימות בגין אי תשלום מזונות

כאשר ניתן פסק דין בתביעת מזונות או במסגרת החלטה בדבר מזונות זמניים וכאשר אב המשפחה אינו עומד בתשלום המזונות או לחילופין מתחמק מהם, לאישה ישנן שני חלופות שאליהן תוכל לפנות: הראשונה היא לפנות למוסד לביטוח לאומי והשנייה היא לפנות ללשכת הוצאה לפועל, לצורך ביצוע פסק דין מזונות.

להלן, נבהיר מה הדין באשר להליך הוצאה לפועל, לצורך ביצוע פסק דין.

הוצאה לפועל בהליך המזונות

אישה שניתן לטובתה פסק דין למזונות נגד בעלה, רשאית להגיש את פסק הדין בלשכת הוצאה לפועל. כאשר האב מתחמק מלשלם את המזונות שנפסקו כנגדו, אזי יכולה לשכת ההוצאה לפועל לפעול כנגדו במספר מישורים וזאת על מנת להכריחו לעמוד בהחלטת פסק הדין.

תחילה, על האישה לגשת אל לשכת הוצאה לפועל, על מנת לפתוח תיק. בהליכי הוצאה לפועל, פותח התיק יקרא “הזוכה” ואילו האדם שנגדו נפתח תיק, יקרא “החייב”. כלומר, האישה הופכת להיות “הזוכה” בתיק.

בפתיחת התיק, עומדת לרשות האישה הבחירה, האם לפתוח את התיק ב”מסלול רגיל” או “מסלול מזונות”. ההבדל המהותי בין המסלולים, הוא כי במסלול המזונות, רשם ההוצאה לפועל נוקט ביוזמתו את הליכי הביצוע ללא צורך בבקשה של הזוכה. לעומת זאת, במסלול הרגיל, על הזוכה למלא טפסים לבקשות ביצוע, לכל עיקול שאותו הוא רוצה שיבצעו. נעיר כי בקשות ביצוע, הן למשל – הטלת עיקול או כל סנקציה אחרת.

השלב הראשוני המבוצע על ידי לשכת ההוצאה לפועל, הוא בעצם שלב “האזהרה”. בשלב זה, שולחת הלשכה אזהרה לחייב בתיק, כי נפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל. אל האזהרה יצורף שובר תשלום בגובה החוב הניתן.

אם לאחר 21 ימים מרגע קבלת האזהרה, לא שילם החייב את החוב המבוקש, אזי רשאית הלשכה להוצאה לפועל, על פי חוק ההוצאה לפועל, התשכ”ז – 1967 (להלן: “חוק הוצל”פ”), לפתוח נגדו בהליכי עיקול שונים, כמו עיקול רכב, עיקול חשבון בנק, עיקול מטלטלין, עיכוב יציאה מהארץ, הטלת הגבלות וכיוצא בזה.

במקרה בו משלם הבעל את חובו, על האישה לדווח על כך להוצאה לפועל וזאת על מנת שיוכלו לסגור את התיק ולא להמשיך בהליכים נוספים.

לסיכום

חשוב מאוד לזכור, כי פסק דין – בין אם מדובר בפסיקתו של בית המשפט לענייני משפחה או בפסיקתו של בית הדין – מהווה החלטה מחייבת עבור כל אדם. נוסיף כי תשלום המזונות הינו לב ליבו של הליך הגירושין. לכן, כדי לפעול בחוכמה ולדעת את הזכויות והחובות, מומלץ להיוועץ בעורך דין מקצועי לענייני משפחה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
הוצאה לפועל - מזונות, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *