18 אוק 2017
אוקטובר 18, 2017

הורות משותפת

אין תגובות

בשנת 2017, הרבה דברים נראים לנו טריוויאליים לחלוטין, בין אם מדובר בטכנולוגיה או בנושאים חברתיים. כך גם בתחום דיני המשפחה: תפיסות עולם שבעבר היו נחשבות ל”סטיות” או “מוזרות” או אף “מסוכנות”, כיום נראות לנו כעניין של מה בכך. במאמר שלהלן נעסוק בהורות משותפת, אשר בעבר בוודאי הייתה נחשבת לדבר “מוזר”, אך כיום נעשית כדרך קבע על ידי לא מעט אנשים, לרבות ישראלים. במילים אחרות – במאמר שלהלן נסביר לכן/ם, הקוראים והקוראות, מהי הורות משותפת ומה כדאי לדעת עליה. את כל זאת נעשה – לנוחיותכן/ם וידיעתכן/ם:

יוער כי המאמר שלהלן, הוא מאמר כללי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

מהי הורות משותפת –

אנו רגילים להיתקל ביום יום, במוסד המשפחה, דהיינו – גבר ואישה אשר נישאים או מקיימים חיי זוגיות כידועים בציבור וכן מקימים תא משפחתי. עם זאת, ישנם אנשים שמעדיפים להימנע מקיום זוגיות מוכרת, אלא להקים רק משפחה. דהיינו – להביא ילד\ה לעולם, מבלי לקיים זוגיות.

במילים אחרות, הורות משותפת, היא בעצם הורות אשר במסגרתה חוברים שני אנשים, בין אם זרים ובין אם מכרים (אך לא בני זוג), אך ורק לשם הקמת משפחה. מדובר בשני אנשים שלא יקיימו (ואין בכוונתם לקיים) זוגיות, אלא רק להביא ילד משותף לעולם ולגדל אותו ביחד. לרוב, הורות משותפת באה לידי ביטוי בהפריה מלאכותית או באימוץ בין–ארצי או באמצעות פונדקאות. כמו כן, אחד המאפיינים העיקריים של הורות משותפת, הוא עריכה של הסכם הורות משותפת, כפי שנרחיב בחלק הבא.

למעשה, מוסד ההורות המשותפת הוא פועל יוצא של התפתחות מאסיבית בתחום דיני המשפחה. בשנים האחרונות אנו עדים לסוגים רבים של התפתחויות בתחום המשפחה, החל מההכרה במתכונות הזוגיות כידועים בציבור ועד להכרה בזוגיות חד מינית (גם בישראל, אך עדיין לא מבחינת האפשרות להינשא) ועוד.

הסכם הורות משותפת –

הואיל והורות משותפת נערכת בין שני אנשים שייתכן שהם זרים איש לרעהו, אזי עולה הצורך להסדיר את מרקם היחסים של אותם בני זוג וכן במיוחד – להסדיר את האופן שבו יגדלו את ילדם המשותף. ההסדרה הזו נערכת באמצעות הסכם שנקרא “הסכם הורות משותפת”. מדובר בהסכם משפטי לכל דבר ועניין, אשר יש לאשרו בפני בית המשפט לענייני משפחה. הסכם הורות משותפת מסדיר בין בני הזוג, מגוון רחב של נושאים הנוגעים לאופן גידול ילדם המשותף, החל מהחובות המוטלות על האם בתקופת ההיריון ועד לחובות הנוגעות למשמורת, מזונות, חינוך ועוד.

כאשר בני זוג “רגילים” מקימים משפחה, הרי שאין צורך לערוך הסכם. אך כאשר מדובר בזוגיות שנועדה רק לשם הבאת ילד לעולם, ללא שום יצירת תא משפחתי זוגי מעבר לכך, אזי מתחייבת עריכה של הסכם הורות משותפת. כמו כן, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין דיני משפחה, לשם עריכת הסכם הורות משותפת.

נושאים שכדאי לכלול במסגרת הסכם הורות משותפת –

כאמור, הסכם הורות משותפת כולל נושאים רבים ומהותיים. הבה נמנה את חלקם, לידיעתכן/ם הגולשות והגולשים, אך נעיר כי מדובר ברשימה חלקית בלבד:

שם הילד – אומנם, סוגיית שם הקטין, היא סוגיה שהורים רגילים מסדירים יחדיו בקלות. אך כאשר מדובר בבני זוג שחברו יחדיו רק לשם הבאת ילד לעולם, הרי שסוגיית השם, היא סוגיה שיש להסדיר מבחינה פורמלית.

חינוך הקטין – ככלל, בהסכמי הורות משותפת רצוי ומומלץ להסדיר, את סוגיית חינוך הקטין. יתכן וצד אחד יבקש שהקטין יתחנך במערכת חינוך דתית והאחר במערכת חינוך חילונית.

משמורת – חשוב להסדיר את אופן חלוקת המשמורת על הקטין שייוולד. במסגרת הורות משותפת, בני הזוג לא יתגוררו יחדיו, לכן חשוב מאוד לקבוע מי ההורה המשמורן או לחלופין, להסדיר את קיומה של הורות משותפת.

בריאות – גם סוגיות הנוגעות לבריאות, כגון – בדיקות שצד אחד יערוך בתקופת ההיריון, בדיקות גנטיות לקראת ההיריון – הן כולן סוגיות שחשוב מאוד להסדיר במסגרת הסכם הורות משותפת.

התחייבויות כספיות – במסגרת הסכם הורות משותפת, חשוב מאוד לכלול התחייבויות כספיות, לרבות מזונות הקטין.

לסיכום:

הורות משותפת היא מתכונת שבמסגרתה בני זוג חוברים להם למטרה אחת – הבאת ילד\ה לעולם, ללא קיום חיי זוגיות. מדובר בדרך מקובלת ומוכרת. משום שמדובר בשני אנשים שייתכן שהם זרים, רצוי מאוד לערוך הסכם הורות משותפת ולהסתייע בעורך דין משפחה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
הורות משותפת, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *