28 נוב 2017
נובמבר 28, 2017

הסכם חיים משותפים

אין תגובות

עם השנים, נראה כי ערכו של מוסד הנישואין פוחת ומושג המשפחה משתנה. למשל, בני זוג רבים בוחרים לחיות יחד ללא הטקס הדתי, כל אחד מסיבותיו שלו (בין אם מטעמי אידיאולוגיה ובין אם מחוסר יכולת להינשא מכוח החוק בישראל). עם זאת, כדי להפוך זוגיות למחייבת, בני זוג יכולים לחתום על הסכם הדן בזוגיותם והמשך חייהם המשותפים. על כך – במאמר שלפניכם, אשר במסגרתו נסקור את הנושאים הבאים: מהו הסכם חיים משותפים, מה הדין באשר להסכם ממון, מה כולל הסכם חיים משותפים ומהם יתרונותיו הרבים.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה.

מהו הסכם חיים משותפים:

הסכם חיים משותפים הינו הסכם אשר נערך בין בני זוג שחיים יחדיו, ללא נישואין רשמיים. הזוגות אשר נכללים בקבוצה אשר יכולה לערוך הסכם חיים משותפים, הם רבים ומגוונים וביניהם: ידועים בציבור – כלומר, בני זוג אשר מקיימים חיים משותפים על ידי ניהול משק משותף ומגורים תחת אותה קורת גג וכן זוגות שאינם נשואים, מסיבותיהם האישיות (סיבות אידיאולוגיות, אי יכולת להינשא לפי החוק הישראלי וזוגות חד מיניים). הסכם זה כתחליף להסכם ממון, שעליו נרחיב בהמשך, יכול להיערך על ידי זוגות נשואים או זוגות שעומדים להינשא – למרות שלרוב, הסכם ממון קובע הסדרים כלכליים בלבד והוא בעיקר רלוונטי למקרים של פרידה, דהיינו – הוא הסכם שהופך לרלוונטי עם תום הזוגיות ולא במהלכה.

מהו הסכם ממון:

על מנת להבין את חשיבותו ובסיסו של הסכם חיים משותפים, יש להכיר את המונח הסכם ממון. הסכם זה הינו חוזה כתוב הנערך בין בני זוג העתידים להינשא או לחילופין עתידים לחיות חיים משותפים כידועים בציבור או כזוג נשוי. הסכם זה, בשונה מהסכם חיים משותפים, הינו לנושאי רכוש בלבד. תוקפו יחול רק באם יחליטו השניים לסיים את יחסיהם, בין אם באמצעות גירושין ובין אם באמצעות פרידה. כמו כן, להבדיל מהסכם חיים משותפים, הסכם ממון יותר נפוץ אצל זוגות נשואים מאשר הסכם חיים משותפים.

זאת ועוד, מטרתו של הסכם ממון היא ליצור תיאום ציפיות בין השניים והוא לרוב יבוצע כאשר לבני הזוג יש נכסים אישיים שנצברו לפני לחייהם המשותפים. כמו כן, הסכם ממון יחייב מבחינה משפטית – רק אם לאחר כתיבתו וחתימת הצדדים עליו, הוא יזכה לקבלת תוקף מטעם נוטריון או שופט.

מה כולל הסכם חיים משותפים:

הסכם חיים משותפים, להבדיל מהסכם ממון, מחיל את כל הנושאים הכלולים בחיי בני זוג. להלן מספר נושאים אשר יכולים להיכלל בהסכם חיים משותפים וזאת לפי רצונם והחלטתם של שני בני הזוג:

הצהרה זוגית – אשר מכירה בזוגיותם, כמו ידועים בציבור.

הסדרת ענייני רכוש – כוללת פירוט של הרכוש של כל אחד מהצדדים לפני הזוגיות וכן מה תהיה חלוקת הרכוש הזה בעת פרידה וכן הסדרת רכוש מצטבר משותף, הסדרת מגורים של השניים, צוואות וירושות, ניהול משק בית ועוד.

ילדים – במידה ובני הזוג מעוניינים בילדים – ההסכם קובע כיצד בני הזוג יגדלו את ילדיהם ולאיזו ערכאה שיפוטית יפנו, במידה ותעלה מחלוקת בדבר ההסכם והאמור בו.

יתרונותיו של הסכם חיים משותפים:

יתרונותיו של הסכם חיים משותפים, רבים ומגוונים. מדובר בהסכם אשר תקף באופן מידי מבחינה משפטית, זאת לאחר חתימת הצדדים על החוזה. אפשרות זו קיימת בשל היותו של ההסכם, חוזה אשר מחייב את הצדדים אשר חותמים עליו. לעומתו, הסכם ממון יהיה בר תוקף, רק אם יאשר זאת נציג אשר הוסמך על ידי החוק לאשרר חוזה שכזה. יתרון נוסף, הוא כי הסכם חיים משותפים, מראש מפחית דילמות ומחלוקות. כמו כן, בעת פרידה של השניים, ההסכם יוכל להקל ולמנוע הליך פרידה סבוך וארוך, אשר ידון בפירוד כלכלי ובמחלוקות לגביו.

פרידה של זוג אשר מראש הסדיר התחייבויות כלכליות ואישיות, תהיה, לדעתנו, נוחה יותר וכן תחסוך כסף רב ועוגמת נפש לצדדים.

היתרון האחרון נובע מתחושת הביטחון והוודאות, שההסכם מקנה לזוגות אשר ערכו הסכם כזה.

לסיום:

חשוב לנו להדגיש כי יתרונותיו של הסכם לחיים משותפים יעלו בתוהו, במידה והוא ייכתב שלא בצורה מקצועית וכן מבלי שהוא באמת ישקף את רצונם של בני הזוג, או ישקף חלקית, בשל חוסר הבנה. לכן, חשוב ומומלץ להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה. האחרון יוכל לכוון את הזוג בכתיבת חוזה המתאים ל”מידותיהם” וכן להציג להם את הזכויות והחובות, שמקנה להם הסכם חיים משותפים.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
הסכם חיים משותפים, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *