החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ”ח- 1998 (להלן: “החוק”) חוקק כדי למנוע פגיעה בכבוד האדם, וכדי להגביר ביתר שאת את השוויון בין נשים וגברים. לא בכדי, שינה החוק את אופן ההתנהגות במרחב הציבורי. אך עדיין, לא אחת עולה השאלה מהי בעצם הטרדה מינית, ובכלל מה הם הסעדים אותם יכול לבקש מי שהוטרד\ה מינית.

מהי הטרדה מינית?

הטרדה מינית, היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין, כאשר “מעשה ההטרדה המינית”, מוגדר בחוק בתור מספר פעילויות אסורות, כפי שיוסבר להלן:

  • החוק קובע כי התבטאות בעלת אופי מיני, שתכליתה היא לבזות את מושא האמירה, או לפגוע בכבודו על רקע העדפתו המינית, מבצע עבירה של הטרדה מינית. לדוגמא: כאשר גבר מתבטא כלפי “גודל החזה” של אישה, הוא מבצע לכאורה עבירה של הטרדה מינית. אך יודגש, שלפי לשון החוק, על האדם אליו מופנית האמירה, להבהיר כי מדובר באמירה הפוגעת בו.
  • כאשר אדם פונה לאדם אחר ומציע לו הצעות בעלות גוון מיני, והאדם אליו מופנית ההצעה מסרב להן, ומבהיר כי הוא אינו מעוניין בהן, הרי שהמציע מבצע עבירה של הטרדה מינית. לדוגמא: כאשר גבר מציע לאישה לצאת פעם אחר פעם, והאישה מסרבת ומבהירה כי היא אינה מעוניינת לצאת עמו, ניתן לראות בהתנהגות הגבר, כהטרדה מינית. אגב, העונש על הטרדה מינית הנעשית באמצעות הצעות בלתי פוסקות או אמירות בעלות אופי מיני, עומד על מאסר בן שנתיים.
  • סחיטה בעלת אופי מיני, מהווה גם היא הטרדה מינית. לדוגמא: כאשר אדם מבקש את עזרתו של אדם אחר, והאחרון מסכים בתנאי לביצוע מעשה מיני, אז מדובר בסחיטה בעלת אופי מיני מובהק.
  • מי שמפרסם סרטון או תמונה הנושאים אופי מיני, ללא הסכמתו של האדם המצולם בתמונה או בסרטון, מבצע עבירה של הטרדה מינית. לדוגמא: פרסום של תמונת עירום של אדם אחר, ללא הסכמתו ברשת האינטרנט. העונש על פרסום סרטון או תמונה כאמור עומד על 5 שנות מאסר.
  • החוק גם קובע שהתנכלות בעלת אופי מיני או התנכלות שמקורה הוא מיני, מהווה עבירה כאמור. לדוגמא: השפלה חוזרת ונשנית של אדם על רקע העדפה מינית, יכולה להיחשב כהתנכלות האסורה על פי חוק. התנכלות מינית מהווה עבירה שדינה 3 שנות מאסר.

מה קובע החוק כאשר ישנה מערכת יחסים מיוחדת בין אנשים?

הנסיבות המתוארות לעיל המהוות הטרדה מינית, רלוונטיות כאשר הן נעשות בין שני אנשים רגילים, אשר לא מקיימים מערכת יחסים מיוחדות של כפיפות. החוק קובע כי במקרים שמתקיימים יחסי כפיפות, דיי בעצם האמירה המבזה, או ההצעה המינית, כדי להוות עבירה. כלומר, אין צורך שמי שמופנית אליו האמירה או ההצעה, יסרב לה ויבהיר כי הוא לא מעוניין בה.

דוגמאות למערכות יחסים “מיוחדות” אליהן מתייחס החוק, הן לדוגמא: שמדובר ביחסים בין עובד למעביד, מטפל רפואי או פסיכולוגי לבין מטופל, סטודנט ומרצה, תלמיד ומורה, כהן דת ואדם המבקש את עצתו, עובד ציבור ואדם הנזקק ישירות לעזרתו ועוד. בכל אותם המקרים, המחוקק יצא מנקודת הנחה שלמוטרד\ת מינית, אין באמת יכולת “לסרב”, משום שבבסיס מערכת היחסים, חוסר שוויון מובהק.

מה עליי לעשות אם הוטרדתי מינית?

מי שהוטרדה מינית, יכולה לנקוט במספר מישורים, הן אזרחיים והן פליליים, להלן מספר עצות בנושא:

  • להגיש תלונה במשטרה: אם הוטרדת מינית, עלייך להגיש תלונה במשטרה. מדובר כאמור בעבירה פלילית חמורה, מה גם שגופך וכבודך אינו הפקר. כמו כן, רצוי מאוד גם להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי הגשת התלונה. בתור קורבן עבירה, חוק זכויות נפגעי עבירה, התשס”א- 2001 מקנה לך זכויות רבות, לרבות: זכות לקבל מידע, זכות להשתתף בהליכים ולהביע עמדה בעניין ההליך הפלילי ועוד. כיום ישנם עורכי דין פליליים מומחים, העוסקים בליווי וייצוג של קורבנות עבירה, לכן כקורבן, רצוי מאוד שתיעזר בשירותיו של עו”ד העוסק בתחום.
  • התלונה במשטרה נסגרה? אפשר לערער: הגשת תלונה בגין הטרדה מינית, והתיק במשטרה נסגר? זכותך להגיש ערר על ההחלטה בדבר סגירת התיק, באמצעות פניה לפרקליטות המחוזית או פרקליטות המדינה. על מנת לערער על ההחלטה, רצוי מאוד להיעזר בשירותיו של עו”ד פלילי, הבקיא בתחום. שכן תכלית הערר היא לשכנע את הפרקליט כן להגיש כתב אישום נגד מי שהטריד אותך מינית, לכן שירותיו של עו”ד מנוסה, הכרחיים בנסיבות כאלו.
  • ניתן להגיש תובענה אזרחית: הוטרדת מינית? זכותך להגיש תביעה אזרחית לבית המשפט נגד המטריד. החוק אף מקנה לבית המשפט סמכות לפסוק לחובת מי שהטריד מינית, תשלום פיצויים של עד 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק. רצוי להיעזר בשירותיו של עורך דין, לשם הגשת תביעה אזרחית, שכן מדובר בתביעות מורכבות מאוד.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
זהירות - הטרדה מינית!, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *