פרידה של בני זוג כוללת היבטים כלכליים מרחיקי לכת בחייהם של כל אחד מהשניים. בעבר פרידה זו לוותה בחלוקת כל הנכסים שווה בשווה בין בני הזוג, אך מחלוקות רבות ופסיקות שאינן מגובות בחוקים ברורים הביאו להאצת חקיקת חוק יחסי ממון שמבטיח הוגנות בחלוקה. בשורות הקרובות נלמד הכל אודות החוק ומה הוא כולל בדיוק.

חזקת השיתוף – זוגות שנישאו לפני ה- 1.1.1974

חוק יחסי ממון “מופעל” למעשה אך ורק במקרים בהם זוגות שנישאו לאחר ה- 1.1.1974 מעוניינים להתגרש ולסיים את פרק החיים הזוגי שלהם. במידה ומדובר בזוג שנישא לפני תאריך זה, הרי ש”מופעל” עליו הסדר חזקת השיתוף, כלומר, כלל הנכסים שהזוג צבר במהלך החיים יחולקו שווה בשווה. נכסים אלו אינם מסתכמים רק במזומנים, השקעות או זכויות סוציאליות אלא אף דירות מגורים, עסקים וכלי רכב, גם אם היו בחזקת אחד מבני הזוג טרם הנישואים.

חוק יחסי ממון – זוגות שנישאו לאחר 1.1.1974

עבור זוגות שנישאו לאחר תאריך זה ומפרקים את הקשר הממוסד שלהם, כל אחד מבני הזוג מקבל לידיו מחצית מהנכסים שנצברו במשותף מאז החתונה. בפועל מתבצע איזון משאבים לאחר החזרת כל החובות ולאחר מכן מתחלקים באופן שווה בין מה שנותר. במידה ולבן הזוג (או שניהם) היו נכסים כלשהם טרם הנישואים, הרי שאז חוק יחסי ממון מורה על כך שמדובר בנכס שאינו בר שיתוף והוא נשאר בחזקתו. נכסים כאלו אינם כוללים אך ורק דירות אלא גם כלי רכב, זכויות סוציאליות (קרנות פנסיה) וכו’. בנוסף, נכסים שאינם עוברים איזון משאבים כוללים גם מתנות, ירושות, קצבאות בגין מחלה או נכות וזכיות שונות. חשוב לציין כי ישנם מקרים בהם בית המשפט עשוי להורות על איזון משאבים שאינו שוויוני, וזאת במספר מקרים כגון תנאי השתכרות שונים באופן קיצוני בין בני הזוג (למשל, כאשר האחד בעל קריירה מפוארת והאחר עקר בית חסר פרנסה), כאשר חלה מגבלה גופנית קשה של אחד מבני הזוג ועוד.

הקשר שבין חוק יחסי ממון והסכם ממון

כפי שניתן להבין, חוק יחסי ממון מנסה ככל שניתן להשאיר בידי כל אחד מבני הזוג את הרכוש והנכסים שצבר לפני הנישואין. אלא, שלעיתים רבות כפי שהוזכר, היעדר שוויון כלכלי מהותי עשוי לגרום לאחד מן הצדדים בעקבות קרב “מכוער” ועיקש בבית המשפט לקבל חלק נכבד מנכסיו של בן הזוג שלו באופן בולט. מסיבה זו, כאשר ישנו אי שיוויון כלכלי טרם הנישואים, מומלץ לערוך הסכם ממון שבו יחתמו בני הזוג על חלוקת הנכסים במקרה של פירוק הנישואים ויאשרו זאת מראש בבית המשפט.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
חוק יחסי ממון - עיקרי החוק, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *