בשנת 1934, מארי קירי, המדענית המפורסמת שהייתה הראשונה לזכות פעמיים בפרס נובל, מתה. בצוואתה היא הורישה לאוניברסיטת פריז גרם אחד של ראדיום, חומר רדיואקטיבי נדיר למדי. היא העמידה תנאי אחד: על האוניברסיטה לאפשר לבתה, אירן קירי, גישה חופשית לחומר. אירן זכתה גם היא בפרס נובל, כמו אמה המפורסמת. משותפת למדעניות הדגולות גם סיבת המוות: סרטן, שנגרם ככל הנראה מהתעסקות עם חומרים רדיואקטיביים, כדוגמת גרם הרדיום שמארי קירי הורישה לבתה.

רוב הצוואות והירושות אינן נדירות, מיוחדות ומסוכנות כמו הירושה שהותירה מארי קירי לבתה. עם זאת, פה ושם אנחנו שומעים על צוואה מוזרה ואפילו תמוהה, על אנשים שמצווים את כל רכושם לכלב האהוב עליהם או לחתול.מלבד הסקרנות שסיפורים מרתקים שכאלה מעוררים אצלנו, יש להם גם משמעות חוקית ומשפטית. האם באמת ניתן להוריש כסף לכלב? האם ישנן צוואות מוזרות שניתן לערער עליהן רק כי הן מוזרות? ובכלל, האם כל צוואה – ולא משנה מי המוטב שלה – היא צוואה חוקית? האם ישנן מגבלות למי מותר להוריש את כספנו ורכושנו?

ירושה – לא לכל אחד

נתחיל בשאלה הפשוטה: האם כל אחד יכול להיות יורש? כולל חיות מחמד?

חוק הירושה מתייחס לשני סוגי יורשים שהינם כשרים לרשת: בני אדם ותאגידים. הוא קובע גם מי שהינם פסולים לרשת. ישנם מוטבים אפשריים רבים שאינם נכללים לא בהגדרות של מי שכשר לרשת ולא בהגדרות של מי שפסול לרשת – למשל, חיות מחמד. עם זאת, כפי שנראה בהמשך, כאשר הירושה כוללת סעיפים שאינם ניתנים לביצוע, סעיפים אלה מבוטלים. לכן, מוטב שאיננו יכול לרשת בגלל נסיבות אובייקטיביות, איננו מוטב שניתן להוריש לו רכוש או כסף.

ניקח לדוגמה את החתול: הוא איננו יכול להחזיק רכוש כיוון שהוא איננו בעל כשירות משפטית: הוא לא יכול לפתוח חשבון בנק, לתת הוראות לעורך דין, לעמוד למשפט וכן הלאה. לכן הוא איננו יכול לרשת וממילא סעיף הקובע שחתול יהיה היורש של המצווה יבוטל ככל הנראה על ידי בית המשפט. על בסיס העובדה שזהו סעיף שאיננו ניתן לביצוע.

עם זאת, מי שיקים תאגיד – עמותה, חברה בע”מ או כל גוף מוכר מבחינה משפטית – שיהיה אחראי על הטיפול בחתול, יוכל להוריש לגוף זה כסף והכסף ישמש לצרכיו של החתול.  למעשה, כל עוד המצווה חי, זכותו לעשות עם כספו ככל העולה על רוחו – הוא יכול להקים עמותות או חברות שיפעלו עבור כל נושא שבעולם. בצוואתו הוא יכול להוריש את כספו לגופים אלה, בתנאי שהם הוקמו ונוהלו בהתאם לחוק הישראלי.

חתולים, כלבים וצוואות מוזרות: האם ניתן להוריש רכוש לכל אחד?

צוואה מוזרה – צוואה פסולה?

כתיבת צוואה איננה סוף לסיפור. למי שרואה עצמו נפגע מצוואה (כי החתול קיבל כסף אבל הוא לא קיבל כלום) ישנן דרכים לערער על החוקיות שלה. אין די בכך שצוואה נראית לנו כמוזרה על מנת שהיא תיחשב כצוואה פסולה. מוזרות איננה גדר משפטי והיא עניין סובייקטיבי – מה שמוזר לאדם אחד אולי יראה טבעי לחלוטין לאדם אחר.

למי שנפגע מצוואה מוזרה – לפחות בעיניו – נתונים הכלים לערער עליה, אם הוא יכול להוכיח שהתקיימו תנאים מסוימים שפוסלים את הצוואה.

השפעה אסורה: אם המצווה כתב את הצוואה בגלל איומים או השפעה בלתי הוגנת או כתוצאה מתחבולה או מעשה מרמה. אמנם קשה לחשוב על כלב שיואשם בהשפעה בלתי הוגנת, אבל ייתכן וצוואה מוזרה היא תוצאה של השפעה מצד גורם בעל אינטרס ובמקרה שכזה היא עשויה להיפסל על ידי בית המשפט. מובן מאליו שעל המערער להביא הוכחות לכך שאכן הייתה השפעה אסורה. בכל אופן, אם עברה שנה מאז שההשפעה האסורה התקיימה, לא ניתן לטעון שהצוואה פסולה בגלל השפעה זו.

טעות של המצווה: המערער יצטרך להוכיח שהמצווה לא ידע עובדות מסוימות או טעה בהבנת המציאות העובדתית ולכן הוריש את רכושו למי שהוריש. לדוגמה: המצווה לא ידע שמצבו הכלכלי של בנו קשה מאוד– אם היה המצווה יודע את האמת הרי שלא היה מוריש את כספו לכלב או לחתול האהוב עליו אלא לבנו האהוב עוד יותר. גם כאן קיימת מגבלת זמן: אם עברה שנה מאז שנודע למצווה על טעות זו והוא לא שינה את הצוואה הרי שלא ניתן לפסול את הצוואה בטיעון זה.

צוואה בלתי ברורה: אם המצווה מדבר על סידור מסוים שבהתאם לו יחולק הרכוש או הכסף, אבל ההסדרים אינם מובנים או ברורים, ניתן לבטל את הסעיף. לדוגמה: אם המצווה מבקש להעביר כסף לחתול שלו אבל לא ברור באיזו צורה ובהתאם לאיזה הסדר, הסעיף עשוי להיפסל על ידי בית המשפט בעילה שמדובר בסעיף לא ברור שלא ניתן לפעול לפיו. בכל מקרה, בית המשפט הוא זה שיחליט אם הצוואה ברורה או לא.

צוואה בלתי אפשרית: ישנם סעיפים שלא ניתן לבצע את הכתוב בהם בגלל סיבות אובייקטיביות. חיות מחמד, למשל, לא יכולות להחזיק רכוש מבחינה חוקית ולכן לא ניתן להוריש להן רכוש. סעיף שבו המצווה מוריש כסף שישמש כמלגה לחתול במהלך לימודיו האקדמיים, הינו בבירור הוראה שאי אפשר לבצע. למעשה, ברוב המקרים העניין עשוי להיות פחות ברור ואז, כמובן, בית המשפט הוא זה שיכריע האם סעיף מסויים ניתן לביצוע או לא.

חוסר כשירות נפשית: צוואה של אדם שאיננו כשיר בנפשו איננה צוואה תקפה. אין די בכך שישנם סעיפים מוזרים בצוואה – על המערער להביא הוכחות לכך שהמצווה היה אכן לא כשיר נפשית לעריכת צוואה. במילים אחרות: לא די בכך שהמצווה מדבר בצוואתו על אהבה עמוקה לחתולים– יש להביא חוות דעת מקצועית שאכן דעתו לא הייתה צלולה בזמן כתיבת הצוואה.

צוואות מפתיעות וייחודיות ימשיכו להופיע בעמודי החדשות לשמחת הסקרנים וחובבי המוזרויות האנושיות. עבור מי שמרגיש נפגע מצוואה כזו –וממילא העניין פחות משעשע אותו – קיימים סעדים משפטיים להתמודד על צוואות שכאלה. מומלץ מאוד לכל מי שמתמודד עם צוואה שכזו לפנות לעורך דין לענייני משפחה המתמחה בתחום.  מצד שני, מי שמבקש לדאוג באמת לחיות המחמד שלו אחרי מותו, טוב יעשה עם יתייעץ עם עורך דין על מנת שיוכל לדאוג באופן חוקי ומובטח לעתידה של החיה האהובה עליו.

מאמר מאתר משרד עורך דין משפחה אביבית מוסקוביץ – משרדה של עו”ד אביבית מוסקוביץ מתמחה בייצוג והופעה בבתי המשפט לענייני משפחה, בבתי הדין הרבניים וביתר הערכאות בהן מתנהלים תיקי משפחה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
חתולים, כלבים וצוואות מוזרות: האם ניתן להוריש רכוש לכל אחד?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *