04 פבר 2018
פברואר 4, 2018

ייבום וחליצה

אין תגובות

מצוות הייבום קשה להבנה, שהרי מדובר במצווה שעוסקת בגלגול נשמות ומטרתה להביא תועלת וקורת רוח לאדם שנפטר. כפי שנאמר, “מי שמת ואין לו בנים, אינו נכנס למחיצתו של האל וצריך להתגלגל ולחזור לעולמנו פעם נוספת על מנת לתקן את המעוות”.

מצוות הייבום נתפסת כאחת המצוות החשובות ביותר בדת היהודית וכן כמצווה אשר דוחה איסור. מצוות הייבום תהיה רלוונטית רק במקרה שבו הבעל נפטר אך לא הניח אחריו זרע, כלומר, אין לו ולבת זוגו ילדים. במקרה זה, האישה, לפי ההלכה, תהיה אסורה על גבר אחר ועל אחיו הבכור של המנוח, מוטלת החובה “לייבם” את אשתו.

במסגרת המאמר שלפניכם/ן, נדון במצוות הייבום ומצוות החילופין, חליצה. נעמוד על התנאים שבהן מתקיימות המצוות וכן נדון בקצרה בסיטואציה שבה אחד מהצדדים אינו מעוניין לבצע את המצווה. כל זאת נכתב, קוראים וקוראות, עבורכם/ן ולידיעתכם/ן, אך אין לראות במאמר שלהלן כתחליף לייעוץ עם עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה.

ייבום וחליצה בתנ”ך:

כאמור, מצוות הייבום נחשבת למצווה גדולה בשל ה”עזרה למת”, באמצעות תיקון המעוות. ברגע שבו האישה הופכת לאלמנה, היא אוטומטית הופכת לאסורה על גבר אחר, אלא אם ייבם אותה, אחיו של הבעל המנוח, או במילים אחרות, על האח כאמור החובה “לייבם” את האלמנה ובמידה והוא מוותר על כך, עליהם לבצע טקס חליצה. מכאן, המונח הכפול “ייבום וחליצה”, שעליו נסביר בהמשך. החליצה הראשונה בתנ”ך הופיעה במגילת רות. גם הייבום וגם החליצה, הן למעשה מצוות הקבועות בהלכה העברית.

הליך מצוות הייבום:

השלב הראשוני לקיום המצווה, הוא בעצם בדיקה האם האישה מותרת על אחי בעלה, שכן במידה ולבני הזוג ישנם ילדים, אזי היא אינה צריכה לקיים את מצוות הייבום ואין למונח האמור כל תוקף ורלוונטיות. זאת מהסיבה הפשוטה, שישנם צאצאים לבני הזוג שימשיכו את משפחתם. כך שהמונחים ייבום וחליצה, רלוונטיים רק במקרה שבו האח שנפטר, לא הותיר אחריו ילדים.

במידה ולבני הזוג אין ילדים, אזי על אחיו הבכור של המנוח, לייבם את אשתו וזאת באמצעות קיום יחסי אישות. לאחר קיום היחסים, השניים הופכים לבעל ואישה ובכך קיים האח את מצוות הייבום ודאג להמשך שושלת אחיו בעולם. אך נעיר, כי גם למצווה חשובה זו, ישנם חריגים, כאשר בהתקיים אחד מהם, אין חובת קיום ייבום: כאמור, החריג הראשון הינו במידה ויש ילדים – ואז אין צורך לקיים ייבום. החריג השני הוא כאשר לאח שנפטר, אין אחים – ואז, לא חלה חובת הייבום. חריג נוסף, הוא אם האח שצריך לייבם, נשוי לאחת מהנשים הקרובות לה.

לחילופין – חליצה:

קיימים שני מקרים שבהם תקוים מצוות החליצה: המצב הראשון הוא סירוב אחי המנוח לייבם את אשת אחיו. במקרה כזה, כאשר האח מסרב לקיים את מצוות הייבום, עליו לחלץ את אשת אחיו וזאת על מנת לשחרר אותה ולהפוך אותה למותרת לאחר. מקרה נוסף שבו תותר מצוות החליצה, הוא כאשר האישה אינה מוכנה לעבור ייבום ואז היא תגיש בקשה לבית הדין, לפטור אותה מהחליצה.

הליך טקס החליצה יתקיים בנוכחותם של שלושה דיינים. על האישה לחלוץ לאחי בעלה, הגבר שמחלץ אותה, את הנעל ולירוק לתוכה, בעוד היא אומרת “ככה יעשה לאיש אשר לא יבנה את בית אחיו”. כך, בעצם, “מחלץ” אחי המנוח את אלמנת אחיו ומותיר אותה לגבר אחר.

בימי קדם, נושא הייבום והחליצה גרם למחלוקות רבות בין חכמים. יש האומרים שמוטלת חובה על הגבר לייבם את האישה, ללא כל אפשרות לפנות לחליצה, שכן זו עבירה על מצוות עשה. לעומת זאת, יש אחרים, האומרים כי אסור בתכלית האיסור לגבר לייבם את אשת אחיו, שכן בשום מצב אסור לו לשאת אותה לאישה. כיום, במחשבה פיכחת יותר וכן תוך מחשבה על החוק, טקס הייבום יוצר מצב שבו גבר נושא שתי נשים, בזמן שהחוק אוסר זאת. לכן, המצב הזה הופך לבלתי אפשרי, עבור אותו אח שנשוי לאישה אחרת.

סוף דבר:

במאמר עסקנו בטקס הייבום והחליצה וכן בחשיבותו הדתית בדין היהודי. מצוות אלו יצרו מחלוקות קשות בין חכמים, אשר עד ימים אלו אין הסכמה ביניהם. האישה, בהפיכתה לאלמנה, נאלצת להתמודד עם קושי רגשי ונפשי ולהתאבל על בעלה. לעיתים, היא אינה חושבת על העתיד לבוא, בשל הצער הרב אותו היא חווה. לכן, על מנת לקבל את מלוא המידע הנכון עבור כל מקרה לגופו, מומלץ להיוועץ בעורך דין מומחה לדיני המשפחה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
ייבום וחליצה, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *