16 פבר 2018
פברואר 16, 2018

כינוס נכסים

אין תגובות

כינוס נכסים הוא הליך משפטי, שבאמצעותו ניתנת לאדם, היכולת “לתפוס” נכס ולשלוט בו. נסביר: לעיתים, אנשים נקלעים לסיטואציות קשות בפן הכלכלי, עד לכדי החרמת רכושם, בשל הצורך לכסות חובות. פעולה זו מוכרת בעיקר בתחום ההוצאה לפועל או בתחום פשיטות הרגל.

נושא מאמרנו הינו כינוס הנכסים. יש להבחין בין “תופס נכסים” ל”כונס נכסים”, שכן סמכויותיהם דומות, אך מהות הפעולה היא שונה. ראשית, נעמוד על פעולת כינוס הנכסים ונציג את המצבים השונים שבהם משתמשים בכונס נכסים. כמו כן, נציג את הערכאה המוסמכת למנות כונס נכסים ונסביר באילו מצבים היא מוסמכת לעשות כן. בהמשך, נציג בקצרה את ההבדל בין תופס נכסים לכונס נכסים.

כל זאת, נכתב לנוחיותכם/ן, קוראים וקוראות, אך אין לראות במאמר זה תחליף לייעוץ עם עורך דין.

כינוס נכסים – כיצד?

כאמור, כינוס הנכסים הינה פעולה שבה ניתנת יכולת השליטה בנכס של אדם, לאדם אחר. במשפט הישראלי, ניתן לחלק את פעולת כינוס הנכסים לשלוש קבוצות עיקריות: הראשונה, מינוי כונס נכסים מכוח סדר הדין האזרחי. השנייה, מינוי כונס נכסים במסגרת הוצאה לפועל ובית המשפט. השלישית, מינוי כונס נכסים בדיני החברות.

* סדר הדין האזרחי, סעיף 387ב לתקנות סדר הדין האזרחי, קובע כי במהלך ניהול משפט אזרחי, ניתן להבטיח למען אחד הצדדים במשפט, שהצד השני יוכל לשלם לו את הסעד שייפסק, אם ייפסק. לפי סעיף זה, שימוש במינוי כונס נכסים, יהווה סעד זמני ולכן, ההחזקה בנכס תהיה זמנית עד למתן פסק דין. כינוס נכסים, יכול להינתן גם בתחום דיני המשפחה, כך למשל – במקרה שבו מוגשת תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין בין בני הזוג, הרי שאז בית המשפט עשוי למנות כונס נכסים, על מנת שייטול את האחריות למכירת הנכס והטיפול בו, עד לקבלת פירות המכירה וחלוקתם.

* הוצאה לפועל ובית המשפט – הליך של הוצאה לפועל (בין אם מדובר בהוצאה לפועל של פסק דין או בצו אחר, בכל תחום) הינו מורכב וטומן בחובו סנקציות ופעולות דרסטיות. הסמכות להורות על פעולות אלו, נמצאת בידי רשמי ההוצאה לפועל. קיים מגוון רחב של מצבים, שבהם יתמנה כונס נכסים במסגרת ההוצאה לפועל. אחת הפעולות השכיחות שבהן ממנים כונס נכסים, היא לשם הבטחת ביצוע של פסק דין, שניתן נגד חייב. כך למשל, צו כונס הנכסים יתכן שיינתן באמצעות הוצאה לפועל, אם רשם ההוצאה לפועל ראה כי פעולה זו אכן נחוצה וכי אין לה חלופה מתאימה.

* דיני החברות – סוג זה של כינוס נכסים מעוגן בפקודות החברות [נוסח חדש], תשמ”ג–1983. גם חברה שאינה סולבנטית, יתכן וימונה לה מפרק, כלומר – לשם כינוס נכסי החברה והבראתה.

מיהו כונס נכסים?

כאמור, כונס הנכסים הוא אדם שמוטלת עליו אחריות גדולה לפעול בצורה מושכלת ואחראית לניהול נכסי של אדם חייב. כונס הנכסים, על פי חוק, יהיה עורך דין או רואה חשבון וימונה על ידי רשם הוצאה לפועל או על ידי בית המשפט. האחריות הגדולה המוטלת על כתפיו, מעניקה חשיבות מכובדת לתפקידו וכן למינויו בתור הכונס.

סיום תפקידו של כונס הנכסים, עשוי להיות אך ורק באישורו של רשם ההוצאה לפועל או בית המשפט, בין אם הוגשה בקשה עצמאית על ידי הכונס להתפטר מתפקידו בתור כונס נכסים באותו עניין ובין אם רשם ההוצאה לפועל החליט על סיום תפקידו ופיטוריו של הכונס, בשל התנהלות לקויה.

תופס נכסים או כונס נכסים?

במידה ובית המשפט בית המשפט ראה לנכון, עקב ראיות מהימנות, לכאורה, כי המשיב (האדם שנגדו מתבקש סעד התפיסה), עשוי להזיק או להעלים את הנכס, אזי בית המשפט יוכל למנות תופס נכסים לשם ביצוע חיפוש, צילום או תפיסה של הנכסים המצויים ברשות אותו אדם.

בנוסף, בית המשפט רשאי למנות כונס נכסים, מאותן סיבות שפורטו לעיל: חשש לפגיעה בנכס, העלמתו או השמדתו וכן במידה ונראה כי אי מתן הצו יכביד על ביצוע פסק הדין. למעשה, סמכויותיהם של התופס ושל הכונס, זהות, אך לכונס הנכסים מוקנות סמכויות נוספות שלתופס אין, כמו להחזיק, לשמור או לבטח את הנכס. אגב, בית המשפט העליון, עמד על ההבדלים בין שני בעלי התפקידים, בפסק דין עקרוני במסגרת רע”א 8459/11 אגאייר נ’ פריזנטי (פורסם בנבו).

סוף דבר:

במסגרת ההליך האזרחי שמנוהל בין כותלי בית המשפט, לעיתים ננקטים הליכים של סעד ביניים, כדוגמת מינוי כונס נכסים. תהליך ההוצאה לפועל, יכול להוות מכשול ארוך טווח, הן לחייב והן לזוכה. לכן, אם אתם עומדים מול הטלת סנקציות של הוצאה לפועל, או לחילופין, מול החלטה על מינוי כונס על הנכסים שלכם, מומלץ להתקשר עם עורך דין מומחה ומקצועי, שיכול להגן על זכויותיכם וכן לכוון ולנהל את המשפט בצורה הוגנת ככל הניתן.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
כינוס נכסים, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *