18 אפר 2016
אפריל 18, 2016

כיצד מתגרשים ברבנות?

אין תגובות

מי שעתיד לעבור הליך גירושין, עשוי להיחשף לכמה הליכים מגוונים, שיתנהלו במגוון ערכאות משפטיות שונות. אך הגירושין עצמם, נעשים בבית הדין הרבני. הליך הגירושין בבית הדין הרבני מורכב ממספר שלבים ומהלכים שיש לבצע. אז נשאלת השאלה כיצד מתגרשים ברבנות.

מה כולל הליך גירושין?

השלב הראשון בהליך גירושין הוא עצם הגירושין שנעשים בבית הדין הרבני. שכן בישראל הנישואין והגירושין נעשים מכוח הדין האישי הדתי שחל על בני הזוג. כך שהגירושין ייעשו בבית הדין הרבני ככל שמדובר בבני זוג יהודים שנישאו כדת.

בנוסף לגירושין עצמם, זוג שעתיד להתגרש אמור להסדיר גם את נושא משמורת על הילדים המשותפים שלו, ואת שיעור דמי המזונות וההוצאות שישולמו ע”י ההורה הלא משמורן להורה המשמורן (יודגש, הורה משמורן הוא ההורה שאמור לטפל בילדים באופן קבוע). אך בכך לא דיי, על בני הזוג שעתידים להתגרש, להסדיר גם את נושא הרכוש המשותף אותו צברו עם השנים. יש להדגיש שהליכי חלוקת רכוש, הליכי משמורת ומזונות יכולים להתנהל בבית הדין הדתי, אך הם יכולים גם להתנהל בבית המשפט לענייני משפחה, אשר מוקנית לו סמכות מקבילה בענייני משפחה.

את כל הנושאים המתוארים, יכולים בני הזוג להסדיר בהסכמה כוללת. אך לצערנו המציאות מלמדת שלא אחת הליכי גירושין הופכים “למלחמות” במגוון ערכאות שיפוטיות.

כיצד מתנהל ההליך בבית הדין הרבני?

גירושין בבית הדין הרבני יכולים להיעשות בשתי דרכים. הדרך האחת היא באמצעות תביעה שמוגשת בהסכמת שני הצדדים. אז ההליך יהיה קצר יותר ולבטח יעיל יותר. הדרך השניה, היא באמצעות הגשת תביעת גירושין.

תביעת גירושין היא למעשה תביעה לכל דבר ועניין, גם תביעה לגירושין צריכה לכלול מספר היבטים. מי שמבקש להתגרש צריך להוכיח “עילת גירושין” שהיא בעצם עילת התביעה. בין היתר, קיימות בדין הדתי- יהודי מספר עילות גירושין כמו לדוגמא: עקרות, אלימות, אי קיום יחסי מין, בגידה ועוד.

לאחר הגשת התביעה, ייקבע מועד לדיון, כאשר דיוני גירושין נערכים בפני שלושה רבנים. הדיון הראשון יוקדש לרוב לבירור כללי של המחלוקת, ולניסיון לגישור ולעריכת שלום בית בין בני הזוג. ככל שהניסיונות לא צלחו ייקבעו מועדי הוכחות וסיכומים לשמיעת תיק הגירושין לגופו. בתום שמיעת תיק הגירושין, יינתן ע”י הרבנים פסק דין לגירושין. לאחר מכן יתקיים “טקס” הגירושין, שהוא טקס דתי, במסגרתו הבעל למעשה “מגרש” את אשתו. לאחר הטקס האישה בעצם “מותרת” לכל אדם, ובכך תמו חיי הנישואין.

מה צריך לדעת בעת הגשת תביעת גירושין ברבנות?

כאמור, תביעת גירושין היא למעשה תביעה לכל דבר ועניין. כתב תביעה לגירושין הוא דומה במבנהו לכל כתב תביעה רגילה. כך למשל, על כתב התביעה לכלול את פרטי הצדדים (כלומר הבעל והאישה), וכן יש לפרט במסגרת כתב התביעה את טעמי הגירושין ואת כלל העובדות הרלוונטיות לעניין. בנוסף, לכתב התביעה יש לצרף צילום תעודת הזהות של התובע, את תעודת הנישואין של בני הזוג, ואף לכלול את פרטי ילדיהם המשותפים של בני הזוג.

כתב תביעה שמוגש לבית הדין הרבני יש להגיש למזכירות בית הדין. במעמד הגשת התביעה יש לשלם אגרת פתיחת תיק שמשתנה בשיעורה. כאשר מדובר בתביעת גירושין שמוגשת שלא בהסכמת בני הזוג, שיעור האגרה נכון לכתיבת שורות אלו עומד על סך 347 ₪. במהלך ניהול הליך הגירושין בכללותו, יש לשאת בתשלום אגרות נוספות בהתאם לטיבן של בקשות שונות שמוגשות.

מה חשוב לדעת כאשר מגישים תביעת גירושין בהסכמה?

תביעת גירושין בהסכמה היא כאמור מהירה יותר, משום שאין למעשה בין הצדדים מחלוקת. לאחר הגשת תביעת הגירושין כל מה שנותר הוא לקבל פסק דין מבית הדין הרבני. כפועל יוצא, גם העלות הכספית של תביעת גירושין בהסכמה היא נמוכה בהרבה.

בני זוג שמבקשים להתגרש בהסכמה, אמורים להגיש לבית הדין בקשה שתכליתה היא מתן תוקף של פסק דין להסכם גירושין. עלות האגרה במקרים כאלו עומדת על סך של 250 ₪ (נכון לעתה). גם בבקשה לאישור הסכם גירושין, יש לכלול בבקשה מסמכים נוספים, כמו לדוגמא: צילום תעודת זהות, העתק מתעודת הנישואין, את הכתובה, וגם את פרטיהם של הילדים המשותפים של בני הזוג.

האם אפשר להתגרש גם בבית המשפט לענייני משפחה?

למרות שבישראל נישואין וגירושין ייערכו ע”י בית הדין הרבני, רבים מבני הזוג כיום נישאים במדינות זרות. במקרים כאלו, יש להבחין בין מספר סיטואציות. כאשר מדובר בבני זוג יהודים, הרי שגם אם הם נישאו במדינה זרה, גירושיהם ייעשו בבית הדין הרבני. אם מדובר בבני זוג בני דתות שונות שנישאו במדינה זרה, יהיה עליהם להגיש בקשה להתרת נישואין. בקשה זו מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה. עלות האגרה במקרה כזה עומדת על 477 ₪.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
כיצד מתגרשים ברבנות?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *