לא פעם ולא פעמיים מצאתם את עצמכם משתעשעים ברעיון לצלם סרטון וידאו שיציג אתכם ואת העבודה שלכם. אבל משום מה זה עדיין לא קרה – בכל פעם אתם דוחים את העניין ומוצאים אלפי סיבות למה זה לא מתאים כרגע, ואם זה כן מתאים למה זה לא יצא טוב. האם ייתכן שאתם פשוט מפחדים מהמצלמה?

ייתכן שהפחד לעמוד מול מצלמה ולחשוף את עצמכם עוצרת וחוסמת אתכם מלהגשים את הרעיון. המחשבה לעמוד מול מצלמה ולדבר על עצמכם או על תחום ההתמחות שלכם נתפס כדבר מלאכותי, מלחיץ וחושפני מאד. החשש מביקורת עצמית וביקורת חיצונית גם יחד לא ממש מדרבן אתכם לעשייה.

כדאי לדעת כי פחד ממצלמה הוא טבעי ונפוץ, וכי יש לא מעט דברים שניתן לעשות כדי להתגבר עליו, להשאיר אותו מאחור, וליצור לעצמך סרטוני תדמית נהדרים שיעידו עליך ועל עבודתך, כי תמונה שווה אלף מילים, לא כל שכן סרטון וידאו.

Practice makes perfect

כמו כל דבר חדש, גם צילום עצמי בווידיאו מצריך תרגול. אם לא נחשוב שהפעם הראשונה צריכה להיות מושלמת, לא נתאכזב ונתייאש. לכן כדאי לתרגל. בהתחלה תרגלו עמידה ודיבור מול מצלמה על דברים שכלל לא קשורים לסרטון אותו תכננתם לצלם. צלמו שיחה, צלמו את עצמכם מדברים על משהו פשוט ממדור הספורט או הרכילות, צלמו את עצמכם מספרים על חוויה נעימה שעברתם. אם תדעו מראש שהתוכן שאתם מצלמים כרגע לא נועד לפרסום, אלא נועד לעזור לכם להרגיש נינוחים ובטוחים מול במצלמה, זה יקל עליכם להסיר עכבות ולהרגיש משוחררים.

אוירה של תמיכה

בין אם בחרתם לצלם באמצעים עצמיים או ללכת לאיש מקצוע, בחרו בקפידה אדם שנוח לכם לעבוד איתו. מישהו פתוח, מקבל ומפרגן, מישהו שרוצה בטובתכם ומאמין ביכולת שלכם להצליח. הזכרנו את הביקורת העצמית שכל אחד מאתנו מסתובב איתה, אין צורך להוסיף ביקורת מיותרת מבחוץ.

קחו דוגמה ולימדו מאחרים

כדאי להתבונן בסרטונים אחרים שקיימים ברשת, גם של עורכי דין כמוכם וגם של אנשי מקצוע אחרים. התבוננות כזו תוכל לתת לכם כיוון, רעיון, השראה, ולקבל מושג טוב יותר לגבי מבנה של סרטון שיכול להתאים לכם.

דמיינו את הלקוח האידיאלי

אחד הדברים שיכולים לשתק אותנו זה המחשבה על החשיפה ועל כמות האנשים שיראו את הסרטון שלנו. לכך מתלוות מחשבות על מה הם יחשבו עלי… כדי לא ליפול לשיתוק הזה, דמיינו לקוח אחד. דמיינו את הלקוח האידיאלי שאתם רוצים שיגיע אליכם ושתשמחו לעבוד איתו ולתת לו שירות. דברו, שכנעו והסבירו רק ללקוח אחד. אחריו כבר יגיעו השאר.

להתחיל בקטן

התחילו בסרטונים קצרים וממוקדים. בחרו בהתחלה שאלה אחת, מקרה אחד, דילמה משפטית אחת, הישג או יכולת אחת שלכם; זה יעזור לכם להתמקד ולבנות סרטון איכותי שבו תוכלו להיות מרוכזים ולתת את המיטב שלכם.

שיהיה לכם ברור

ככל שההרצאה, השיחה או ההסבר אותם אתם רוצים לצלם בסרטון יהיו ברורים ומובנים, כך יהיה לכם קל יותר לדבר בשטף ובנינוחות. תכננו מבנה נכון ומעניין של סרטון, תרגלו אותו מול המראה, או – שוב – בצילומי סרק, כך שבצילום האמיתי תשלטו בחומר ותעבירו מסר טבעי ונינוח.

מי זה האיש המוזר הזה?

אנחנו מסתובבים בעולם ורגילים לחוות את עצמנו מבפנים. אנחנו מכירים את המחשבות, התחושות והרגשות שלנו, חושבים שאנחנו מכירים את הקול שלנו או את דמותנו. אך כאשר אנחנו מתבוננים בעצמנו בצילום וידאו, לפעמים זו הפעם הראשונה, בה אנו רואים את עצמנו מבחוץ, וזו חוויה חדשה ומפתיעה. תנו לעצמכם זמן להסתגל לאדם החדש שאתם רואים, התבוננו בו שוב, למדו להכיר אותו והתיידדו עם האני המצולם שלכם. הוא יביא לכם הרבה תועלת.

שיפור ושימור

בגלל החידוש הרב שמביא איתו הצילום, בעיקר בהתבוננות שלנו על עצמנו מזווית שונה ולא מוכרת, עולה הרבה ביקורת עצמית ורצון לסגור את המצלמה ולא לעשות זאת שוב. קחו נשימה ותפסו מרחק רגשי מהסרטון שיצא, דמיינו שאתם מתבוננים בחבר טוב, ועכשיו שימו לב מה אתם רוצים לשמר – כלומר מה יצא טוב ועובר מסך וכדאי להמשיך לעשות אותו גם בסרטון הבא, ודעו גם מה אתם רוצים לשפר. חסר חיוך? שימו לב בצילום הבא שאתם מחייכים; חסרה תנועה? החולצה משעממת? השולחן לא מצטלם טוב? חסר אור? את כל הדברים האלה ניתן לשפר ולא צריך לפסול בגללם את האפשרות הנהדרת לייצר סרטון מצוין.

ועכשיו – נראה אתכם! בהצלחה!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
לא לפחד כלל: איך להתגבר על הפחד מהמצלמה, 5.0 out of 5 based on 6 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *