הדעה הרווחת היא, שהליך הגירושין הוא השלב הקשה ביותר, שכן הוא כולל הליכים משפטיים, עלותו גבוהה ועוד. אכן, הליך הגירושין הוא מורכב וקשה, אך היום שאחרי הגירושין, הוא לרוב קשה לא פחות. לכן, נשאלת השאלה, כיצד אפשר ורצוי להתמודד עם היום שאחרי הגירושין? על כך, במאמר שלהלן.

התמודדות עם המצב הכלכלי:

אחד האתגרים הגדולים ביותר שמציבים הליכי הגירושין, הוא האתגר הכלכלי. בעבר, בני הזוג היו תא משפחתי אחד, שלרוב נהנה משתי משכורות קבועות. עתה, עם הגירושין, המשכורת הופכת להיות משכורת יחידה, במקרה הטוב. הליך הגירושין מביא גם להוצאות גבוהות. האישה שלרוב נושאת בנטל גידול הילדים, אמורה לקבל תשלום מזונות מהאב, אך אין בכך כדי לגרוע מההוצאה הכספית הגבוהה המוטלת רק עליה. הגבר, מצד שני, עתיד לשאת בתשלום מזונות, מה שמגביר את הנטל הכלכלי המוטל עליו. לשם התמודדות עם המצב הכלכלי החדש, אנו ממליצים לפעול כדלקמן:

לנסות לחסוך בהוצאות: “חיסכון” אינה מילה גסה. בתקופות כלכליות קשות, מומלץ לחסוך בהוצאות שאינן הכרחיות. וויתור על טיסות לחו”ל או חיסכון בחשמל, יכולים לסייע לכם לשמור על יציבות כלכלית.

להתייעץ עם מומחה פיננסי: לדעתנו, המציאות החדשה ביום שלאחר הגירושין מצריכה היערכות ושינוי של תפיסות ישנות, שלאורן פעלתם במהלך חיי הנישואין. אנו סבורים כי ייעוץ של מומחה פיננסי עשוי לסייע לכם לפתוח דף חדש בפן הכלכלי ולהבין כיצד נכון להתנהל פיננסית, במיוחד בתקופה הקרובה, שבה ההוצאות הכלכליות עשויות להכביד עליכם.

לפעול בשיתוף פעולה: אומנם התגרשתם, אך עדיין אין בגירושין כדי להפוך אתכם לאויבי בן או בת הזוג שלכם לשעבר. מניסיוננו, דווקא שיתוף פעולה בין בני הזוג במקרים שבהם ישנם ילדים משותפים, עשוי לסייע לשניהם, משמעותית. גמישות של צד אחד בדחיית תשלומי מזונות מפעם לפעם ומנגד, סיוע של בן הזוג השני ברכישת מוצרים או מצרכים, עשויה לסייע לשני בני הזוג. לכן, דעתנו היא, שיש לשתף פעולה ולא לסגור דלתות בפני בן או בת הזוג לשעבר.

התמודדות עם הקושי החברתי:

ביום שלאחר הגירושין, ייתכן שתמצאו את עצמכם בודדים. סביר להניח, שחלק ניכר מהחברים שעמם ביליתם בימי הנישואין, כבר לא ישמרו על קשר, או שמא יעדיפו לשמור על קשר עם בן הזוג השני. לכן, כדי להפחית את הבדידות וכדי ליצור מציאות חדשה ומשמחת יותר, כדאי לפעול כדלקמן:

לחדש קשרים ישנים: קשרים אף פעם לא מזיקים. חידוש קשרים עם מכרים שהקשר עמם נותק או נחלש במהלך חיי הנישואין, רק יכול לקדם אתכם. הקידום יכול לבוא בהזדמנויות עסקיות, רעיונות חדשים ובהרחבת מעגל החברים ואפשרות הבילוי שלכם.

לחזק קשרים משפחתיים: כמו שמומלץ לחדש קשרים חברתיים ישנים שנפגעו במהלך חיי הנישואין, כך גם קשרים משפחתיים. לעיתים, אנו יכולים לפתע למצוא את עצמנו מתקרבים לקרובי משפחה רחוקים וכך למצוא שפה משותפת או חלון הזדמנויות כלכלי.

התמודדות עם הילדים המשותפים:

לפני הגירושין, הייתם חלק אינטגרלי מחייהם של ילדיכם, ראיתם אותם מידי יום והייתם קרובים אליהם פיזית. אך עם הגירושין, באופן טבעי הקשר עם הילדים עשוי להיפגע, לאו דווקא בשל התנהגות לא ראויה מצדכם, אלא משום שהילדים נפגעים מאוד מהליך הגירושין. לרוב, לוקח להם זמן רב להתרגל למציאות החדשה. אנו סבורים, כי חלק מהצורך והדרך לפתוח דף חדש ביום שלאחר הגירושין, הוא חיזוק הקשר שלכם עם ילדיכם, כדלקמן:

לקיים קשר רצוף: לקיים קשר רצוף עם הילדים, משמעו לא להזניח את הקשר עמם. אם נקבעו לכם הסדרי ראייה – עמדו בהסדרים הללו. אם עליכם לפגוש את ילדיכם בשעה מסוימת – אל תאחרו למפגש עמם. מעבר לכך, שמירה על קשר תקין, מטרתה להזכיר לילדים שאתם תמיד איתם, בכל מקרה ובכל מצב.

לשאת בתשלומי המזונות: המלצה הזו מופנית יותר אל גברים, הקוראים את המאמר. הליכי מזונות, למרות שיש רבים שסבורים כי הם פוגעים בזכויות הגבר במשפחה, הם עדיין חובה המוטלת על האב, על מנת לכלכל את ילדיו ולמנוע מהם מחסור כלכלי. לא פעם, אי תשלום מזונות גורר הליכים משפטיים ומריבות בין ההורים, שמשפיעים על הקשר עם הילדים המשותפים. מבלי להיכנס להיבטים המשפטיים של החבות לשאת במזונות, אנו נסתפק רק בהמלצה חמה, לפיה יש לעמוד בתשלומי המזונות ולא לגרור את הילדים למאבקי המזונות, במידה ואלו קיימים.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
להתמודד עם הגירושין ביום שאחרי, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *