04 אפר 2016
אפריל 4, 2016

מהו הסכם גירושין?

אין תגובות

ישנן שתי דרכים להתגרש. ללא הסכמה, ואז להיגרר להליכים משפטיים שתוצאתם מעולם לא ידועה מראש, והעלות הכספית היא גבוהה. מנגד, אפשר להתגרש בהסכמה, באמצעות חתימה על הסכם גירושין. אך מהו הסכם גירושין? מה הוא כולל ומה חשוב להסדיר במסגרתו?. על כל אלו, במאמר הבא.

כיצד מתנהל הליך גירושין?

בישראל הליך הגירושין הוא יחסית מורכב, משום שהוא כולל מספר הליכים שנדונים לרוב בערכאות שונות. כך לדוגמא, הגירושין עצמם נעשים בישראל באמצעות הדין הדתי- אישי. כך שככל שמדובר בבני זוג יהודים, עליהם יהיה להתגרש במסגרת בית הדין הרבני הדתי. אומנם, לבית הדין הרבני סמכות לדון גם בענייני משמורת ילדים ומזונות, אך גם לבית המשפט לענייני משפחה הסמכות המקבילה לדון באותם הליכים, למעט בהליך הגירושין עצמו.

מכאן, שגירושין לא כוללים רק את “הטקס” עצמו, אלא גם נושאים נוספים כגון: אופן חלוקת המשמורת בין בני הזוג בכל הנוגע לילדיהם, וכן את שיעור המזונות שישולמו ע”י ההורה הלא משמורן. בנוסף, נושא נוסף אותו יש להסדיר בשלב הגירושין הוא נושא חלוקת הרכוש בין בני הזוג. גם חלוקת הרכוש היא מושא למחלוקת, והערכאה הדנה בנושא היא בית המשפט לענייני משפחה.

אך למרות שהליך הגירושין יכול להיות ארוך ומייגע, ואף לכלול עלויות כספיות גדולות. ניתן לקצר את הליך הגירושין, דרך המלך לעשות זאת היא באמצעות חתימה על הסכם גירושין.

מהו הסכם גירושין?

כשמו כן הוא, הסכם גירושין הוא הסכם שנחתם בין בני הזוג שתכליתו היא הסדרת הליך הגירושין, ואופן ביצועו. הסכם גירושין יכול לכלול הסכמה לגבי הגירושין עצמם, אז בני הזוג יכולים להגיש תביעה מוסכמת לגירושין לבית הדין הרבני. המשמעות של תביעה מוסכמת היא כמובן קיצור מרבי של ההליך, וגם עלות כספית נמוכה יותר. עם זאת, הסכם גירושין לדוגמא, יכול לכלול גם היבטים נוספים, כמו נושאי המשמורת, מזונות וחלוקת הרכוש. אז כל ההליך עשוי להתקצר, ולהסתיים בצורה נעימה וזולה בהרבה לשני בני הזוג.

מה חשוב לכלול בהסכם גירושין?

בשל משמעותו של הסכם הגירושין, חשוב מאוד לדאוג לכך שהוא יכלול מספר רב של נושאים, ולא ישאיר פתח לפרשנות שעשויה להביא למחלוקות עתידיות. להלן רשימה של נושאים שמומלץ לכלול בהסכם גירושין, לדוגמא:

אופן הגירושין:

לצערנו קיימת גם תופעה של סרבנות גט. לכן, הסכם גירושין חייב לכלול את אופן הגירושין, את ההסכמה לגירושין, וגם את מועדי הביצוע. בנוסף, מומלץ מאוד לכלול בהסכם סנקציה כלפי צד שמסרב לפתע לתת גט, ובכך בעצם פוגע בצד השני.

חלוקת הרכוש:

גירושין באופן טבעי מחייבים חלוקת רכוש שנצבר בין בני הזוג. רכוש משותף יכול לכלול דירות, רכבים, ושאר רכוש. לעיתים אחד מבני הזוג חפץ ברכוש מסוים, שגם בן הזוג השני חפץ בו. לכן, חשוב מאוד לכלול בהסכם הגירושין חלוקה ברורה של רכוש משותף. יוער, שחלוקה ברורה צריכה להתייחס לפרטים המינוריים ביותר, לרבות מקרר ומיקרוגל לעיתים.

כמו כן, דירות שנרכשו ע”י בני הזוג הם לרוב נושא למחלוקת. בכל הנוגע לטיפול בדירת המגורים של בני הזוג, חשוב מאוד לכלול בהסכם הסדרה של הצד שיישא בתשלום המשכנתא ואת האופן שבו היא תשולם מעתה. לחלופין, אפשר לקבוע מנגנון שבו הדירה תימכר, המשכנתא תשולם, והיתרה תחולק בין בני הזוג. אך רצוי לא להשאיר את הנושא ללא הסדרה, לאור השלכותיו הכספיות בעתיד.

טיפול בילדים:

אופן הטיפול בילדים המשותפים גם הוא נושא מורכב ורגיש. לכן חשוב מאוד לכלול בהסכם הגירושין את כל ההיבטים הרלוונטיים בנושא, לרבות: שיעור דמי המזונות, שיעור ההוצאות הנלוות לטיפול בילדים (כמו לדוגמא: תשלומים לבית הספר, חוגים, טיולים, ביגוד, ובריאות). כמו כן, חשוב להסדיר בהסכם גירושין מדרגות של תשלומים ככל שהילדים גדלים.

ביטחונות:

לא רק בנושא הגירושין עצמם רצוי לכלול סנקציות, אלא לעצם קיומו של הסכם הגירושין ומילוי תנאיו. ככל שבני הזוג מצויים במחלוקת קשה ובמערכת יחסים לא טובה, רצוי לכלול בהסכם הגירושין גם סעיפים שיתייחסו למתן ביטחונות לשם מימוש החוזה, כמו לדוגמא: הפקדה כספית בידיו של נאמן, מילוי תנאים בהדרגה ועוד.

מועדים לביצוע ההסכם:

הסכם גירושין, הוא כמו כל הסכם מסחרי במובן מסוים, ולכן בדומה לכל חוזה, גם בהסכם גירושין חשוב לכלול תנאים הנוגעים למועדי קיומו וביצוע תנאיו.

התייחסות לשינויי נסיבות:

החיים הם דינאמיים, ונסיבות חיים משתנות. לאחר הגירושין, בני זוג לרוב מוצאים זוגיות חדשה, ואף מקימים משפחות חדשות. לכן, חשוב לכלול בהסכם הגירושין תנאים שיתייחסו לאופן ביצוע החוזה במקרה של שינוי נסיבות. כמו לדוגמא: אם לאחד מבני הזוג נולד ילד נוסף בזוגיות חדשה, או אם חלילה אחד מבני הזוג לוקה במחלה קשה חלילה שמונעת ממנו להתפרנס, ועוד.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
מהו הסכם גירושין?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *