21 מאי 2016
מאי 21, 2016

מהו הסכם ממון?

אין תגובות

לחלק גדול מהציבור, הסכם ממון נשמע כמו סיטואציה הלקוחה מסרט שבמסגרתה, האישה (אשר באה מבית מבוסס) מציגה לבן זוגה (המגיע ממשפחה מבוססת פחות), הסכם שקובע כי בעת גירושין, כל הרכוש ששייך לאישה או למשפחתה, יישאר ברשותה בלבד. בכך למעשה, באמצעות אותו הסכם, יישאר הצד השני ללא פרוטה בכיסו. כמו כן, בחזרה למציאות, באותה התאמה המוצגת בתרחיש שהוצג בפתח הדברים, דומה שחלק ניכר מהציבור סבור שהסכם ממון הוא דבר רע, שפוגע בזוגיות, והוא למעשה כלי בידי הצד החזק, להתעמר בצד החלש יותר (כספית).

אך האומנם זו הסיטואציה? ממש לא בטוח, ועל כך במאמר שלהלן.

מהו בעצם הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם שנחתם בין בני זוג, שתכליתו היא להסדיר את העניינים הרכושיים ביניהם במהלך ולאחר חיי הזוגיות. הסכם ממון לא בהכרח חייב לכלול הסדרים הנוגעים ליום פרידה חלילה, אלא שהוא יכול להסדיר את משטר הרכוש בין הזוג בימי חייהם. כמו לדוגמא, את האופן שבו כל אחד ישקיע בילדיהם המשותפים או במקרים שבהם לכל אחד מבני הזוג ילדים מנישואין קודמים.

הסכם ממון גם יכול להסדיר את אופן חלוקת הרכוש שהיה בבעלות בני הזוג עובר לנישואין. למשל, אם לכל אחד מבני הזוג דירות שמצויות בבעלותם. הסכם הממון עתיד להסדיר האם לאחד מבני הזוג תהיה זכות באותן דירות ביום פרידה, או לאו. כמו כן, הסכם ממון לרוב גם יסדיר את אופן חלוקת הרכוש ביום פרידה.

למעשה, הסכם ממון עשוי להביא למעין שקט נפשי, הן במהלך חיי הזוגיות והן לאחר חיי הזוגיות. אומנם, יש בהסכם זה כדי להביא לחשש או פגיעה באמון, אך המציאות מלמדת שכאשר לא חותמים על הסכם ממון, אז מתחילות המריבות. בני זוג רבים מוצאים את עצמם מנהלים משפטים ארוכים, שכל תכליתם היא להכריע האם רכוש מסוים יחולק שווה בשווה בין בני הזוג או שמא רכוש מסוים שייך רק לבני הזוג. להליכים כגון אלו אין שום תכלית ראויה, הם יקרים, ורק מעכירים את מערכת היחסים שעוד נותרה לבני הזוג.

כדי שהסכם ממון יקבל תוקף משפטי מחייב, לא דיי בחתימה עליו בפני עורך דין, אלא שעל בני הזוג לאשר את ההסכם בפני בית המשפט לענייני משפחה. כמו כן, ככל שאחד מבני הזוג לא דובר את שפת החוזה (עברית לרוב), יש לחתום על הסכם גם בשפה המובנת לו, אחרת ייתכן ובית המשפט לא יאשר את ההסכם. יתר על כן, גם כאשר בית המשפט מאשר הסכם ממון, ניתן במקרים חריגים מאוד להגיש בקשה לביטול ההסכם. אך מקרים כאלו שמורים רק לסיטואציות שבהן מתגלה שאחד הצדדים רימה בעת כריתת ההסכם, או שמא ההסכם נחתם תחת איום.

מה היתרונות והחסרונות בהסכם ממון?

היתרון בחתימה על הסכם ממון, הוא הסדרת מערכת היחסים מכאן ואילך. מה שכאמור מביא גם לשקט נפשי, וגם חוסך בעלויות כספיות ובמדון בין בני הזוג, ביום שחלילה מערכת היחסים באה לקצה. כמו כן, הוא גם עשוי לחסוך סיטואציות לא נעימות כמו למשל, חובות. לדוגמא, בהיעדר הסכם ממון, יכול אחד מבני הזוג למצוא את עצמו חב בחובות בן הזוג השני. הסכם ממון, יכול למנוע סיטואציה לא נעימה כזו.

החיסרון בכריתת הסכם ממון, הוא עשוי לכאורה כאמור להביא את בני הזוג לתחושה לא נעימה של חוסר אמון. עם זאת, ההמלצה החמה היא כן לחתור לחתימה על הסכם ממון, במיוחד כאשר מדובר בבני זוג שמגיעים לקשר עם ילדים מזוגיות קודמת, ורכוש קודם. בכלל, המציאות כן מלמדת שבניגוד לימים עברו בהם הסכמי ממון היו נחלתם של בעלי הון. כיום, בני זוג מכל שכבות האוכלוסייה חותמים על הסכמי ממון.

אם לא חתמתי על הסכם ממון- מה הדין?

כאשר בני זוג לא חותמים על הסכם ממון, אז חל ההסדר הקבוע בדין, כפי שקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל”ג-1973 (להלן: “החוק”). דהיינו, בהיעדר הסכם, קובע החוק שכל רכוש משותף של בני הזוג או רכוש שהיה שייך לבני הזוג אך הייתה בו כוונת שיתוף במהלך מערכת היחסים, יחולק למעשה שווה בשווה ביניהם ביום פרידה. זהו למעשה ההסדר החוקי הקיים כיום, והוא נקרא “איזון משאבים”.

סעיף 5 לחוק קובע כי בעת סיום מערכת היחסים (או הנישואין) יהיה כל אחד מבני הזוג זכאי למחצית משווי כלל הרכוש המשותף. כאשר הכוונה למונח “כלל הרכוש” לפי חוק, כולל גם זכויות פנסיוניות, פיצויי פרישה, קופות גמל, ועוד. עם זאת, החוק קובע כי נכסים שהיו לבני הזוג ערב הנישואין או רכוש שאחד מבני הזוג קיבל במתנה או בירושה בעת הנישואין, או גמלה שמשולמת לאחד מבני הזוג בגין תאונה, לא יכללו בהסדר איזון המשאבים בעת פרידה.

אך לסיום, נזכיר שחריג נוסף להסדר החוקי הקיים, הוא בעצם חתימה על הסכם ממון. כך יכולים בני הזוג להסדיר על פי רצונם את אופן חלוקת הרכוש. בהיעדר הסכם, רואים בבני הזוג כמקבלים את ההסדר הקיים כאמור בחוק, על היתרונות והחסרונות.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
מהו הסכם ממון?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *