בשנת 2001 חוקק בישראל חוק זכויות נפגעי עבירה, התשס”א-2001 (להלן: “החוק”). מדובר בחוק, שלמעשה שינה לחלוטין את תפיסת ההליך והמשפט הפלילי בישראל: לראשונה, חוקק חוק שהעניק זכויות פורמאליות לנפגעי עבירה, מה שלא היה קיים באופן חוקי, עד לחקיקת החוק. אך מהם העיקרים בחוק זה? לשם כך, חיברנו את המאמר הבא לנוחיות הגולשים:

מה קובע החוק לעניין זכויות נפגעי עבירה?

כבר בסעיף הראשון לחוק נקבעה מטרת החוק – והיא: לשמור על זכויות נפגעי עבירה ובין היתר להגן גם על כבוד האדם. עם זאת, באותה הנשימה, נקבע בחוק כי שמירה על זכויות נפגעי עבירה אינה אמורה לפגוע בזכויות נאשמים, זכויות שבוודאי יש לשמור בקפדנות. בנוסף, קובע החוק בסעיף 3, כי יישום החוק ייעשה בצורה מיטבית, תוך שמירה על כבודו של הקורבן ופרטיותו (פרטיות שמאוד חשובה לקורבנות עבירה).

החוק מקנה זכויות לנפגעי עבירה, החל מהזכות לקבל מידע וכלה אפילו במתן זכות טיעון בשלבים מסוימים של המשפט הפלילי וגם לאחריו. עוד קובע החוק, כי מי שאמון על מימושו ויישומו, היא המשטרה והפרקליטות והכל בהתאם לעבירה הרלוונטית לקורבן (דהיינו, בהתאם לגוף המטפל).

אפשר לומר כיום, כי החוק למעשה צרף ציר נוסף למשפט הפלילי, אם עד לחקיקת החוק, הציר במשפט הפלילי התחלק בין הנאשם, בית המשפט והתביעה. כיום קיים ציר נוסף והוא קורבן העבירה – וזו, למעשה, ההצלחה של החוק (הגם שיש הרבה מה לשפר בו, אך זהו נושא למאמר נפרד).

מהי ההגדרה “לקורבן עבירה” לפי חוק?

בהתאם לחוק, לא כל אדם יכול להיות מוכר בתור קורבן עבירה. לשם כך, קובע החוק שני תנאים חלופיים ולא מצטברים. התנאי הראשון והטבעי הוא, שעל הקורבן להיות קורבן, כלומר נפגע ישיר מהעבירה. לדוגמא: אדם שהותקף, נאנס, נשדד וכך הלאה.

התנאי השני, החלופי כאמור, הוא שמדובר בקרוב מדרגה ראשונה של מי שנפגע מהעבירה, אך זאת במקרים שבהם הקורבן האמיתי, כבר איננו בן החיים (בשל העבירה). דוגמא למקרים מצערים כאלו יכולה להיות: אדם שנרצח, הוריו יהיו קורבנות העבירה או בן או בת זוגו. יוער שאדם, שלדוגמא רצח את אשתו, לא יקבל הכרה כנפגע עבירה. החוק מחריג מקרים כאלו, של בני משפחה שמבצעים עבירות כלפי קרוביהם.

מהן זכויות נפגעי עבירה לפי חוק?

כאמור, החוק מקנה לנפגעי עבירה ערב רב של זכויות, שלא היו קיימות בעבר וזהו למעשה החידוש העיקרי בחוק. להלן נציג את עיקרי הזכויות המוזכרות:

זכות לפרטיות: החוק מקנה לקורבן עבירה זכות לפרטיות. לאמור, החוק קובע כי בכל מה שקשור לפרסום תמונות או שמותיהם של קורבנות, אלו לא יפורסמו כברירת מחדל. עם זאת, לבית המשפט יש סמכות להורות על פרסום וגם למשטרה, במקרים שיש צורך חקירתי.

זכות לקבל הגנה: החוק מקנה לנפגעי עבירה זכות לקבל הגנה במסגרת ההליך הפלילי. סעיף 6 לחוק קובע, כי קורבן עבירה רשאי לקבל מידע גם על אופן ההגנה לה הוא זכאי. לדוגמא, ישנם מקרים שקורבנות עבירה מבקשים לקבל צו הרחקה מהקורבן, משכך החוק מחייב את הרשויות ליידע את הקורבן על זכויותיו בכלל, ובנושא זה בפרט. אגב, באותו הקשר קיימת לקורבן עבירה זכות נוספת והיא זכות לקבל מידע על ארגונים המסייעים לקורבנות עבירה (לדוגמא, ישנם ארגונים המסייעים לנפגעי או נפגעות עבירות מין).

זכות לעיין בכתב האישום: החוק מקנה לקורבן עבירה זכות לעיין בכתב האישום, שהוגש נגד מבצע העבירה כלפיו. זכות זו לא הייתה קיימת בעבר, אך גם כיום ניתן להגביל אותה מטעמי חקירה, או חשש לפגיעה ביטחונית.

זכות למידע: בעבר, יכול היה משפט פלילי להתנהל מבלי שהקורבן היה מעודכן בנעשה בו. למעשה, הייתה בנקל יכולה להיווצר סיטואציה שקורבן של עבירה חמורה היה הולך ברחוב, בידיעה ומחשבה שמבצע העבירה כלפיו נמצא מאחורי סורג ובריח, אך לפתע להיתקל בו באמצע הרחוב.

כיום, סיטואציה כזו לא יכולה להתרחש, משום שהחוק מחייב את המדינה למסור מידע לקורבן העבירה בכל שלב בהליך הפלילי ולאחריו. כך שאם מבצע עבירה שוחרר ממעצר, על המדינה ליידע את הקורבן על כך. אם בית המשפט זיכה מבצע עבירה מביצוע העבירה, הקורבן צריך להיות מעודכן בכך. כמו כן, זכאים כיום נפגעי עבירה לקבל מידע על מועדי דיון בבית המשפט ועוד.

זכות הבעת עמדה: החוק מקנה לנפגעי עבירה זכות להביע עמדה, בין אם לקראת חתימה על הסדר טיעון עם נאשם וגם לאחר ההליך הפלילי, בין היתר במסגרת דיונים בוועדה שחרורים.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
מהו חוק זכויות נפגעי עבירה?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *