לצערנו אלימות במשפחה הינה תופעה רווחת בכל התרבויות בעולם. אין זה משנה אם הגבר או האישה הם אלה שמהווים את המקור האלים כלפי בן/ת הזוג או ילדיהם, הרי שבכל המקרים יש להרחיק את הגורם העוין שמא יגרום נזק חמור יותר. צו הרחקה הינו אקט משפטי שנועד למקרים בהם אכן עשוי להיגרם נזק שכזה בצורה ברורה ומיידית, וכאן נלמד הכל אודות הצו ומתי ניתן להוציאו.

צו הרחקה – למה הכוונה?

החוק בישראל קובע כי לכל אדם הזכות לחיות במדורו בצורה שקטה, נינוחה ובטוחה. משמעות הדבר על פי עולם דיני המשפחה היא כי במקרה שבן הזוג מפגין התנהגות אלימה כנגד שותפו/שותפתו לחיים ו/או בני משפחתו האחרים ומפר את התנאי, הרי שזוהי סיבה מספיק טובה להרחיקו משם באמצעות צו הרחקה משפטי. למעשה הצו נועד להרחיק באופן מיידי את בן הזוג הפוגע או בעל פוטנציאל לפגוע, וזאת כ- “עזרה ראשונה” בעקבות סכנה ברורה ומוחשית. ומה מוגדר כאלימות הדורשת את הוצאת הצו? ובכן, בעוד רובינו סבורים כי התנהגות אלימה הינה פיזית בעיקרה (ועל כן בטוחים כי אלימות במשפחה קשורה אך ורק לגברים), הרי שהחוק קובע כי גם אלימות מילולית, בילוש אחר בן הזוג, פגיעה ברכוש ואפילו יצירת קשר בעל טונים אלימים בע”פ, בכתב או דרך האינטרנט – כולם מוגדרים כאלימות לכל עניין ודבר, גם אם לא פיזית, ובהחלט יכולים להוות עילה להוצאת הצו.

צו ההרחקה ניתן למשך זמן מינימאלי של שבוע ימים אך ניתן להאריכו לתקופת זמן ארוכות יותר. הוא ניתן ע”י המשטרה בחתימתו של שופט וזאת כאשר המשטרה סבורה כי אכן קיימת סכנה שכזאת. ניתן אף לפנות בבקשה ישירה לבית המשפט אך כאשר מדובר באירוע חמור, חשוב מאוד לפנות למשטרה על מנת לקבל סיוע ראשוני דחוף ומתאים.

שיקולים נוספים במתן הצו

כל צו הרחקה הוא אמנם צו זמני, אך הוא בהחלט משמעותי עבור כל ה- “גורמים” במשפחה ובהתאם לכך גם ההחלטות ניתנות בכובד ראש. ראשית כל נלקחת בחשבון טובת הילדים ובמידה והאלימות עשויה להיות מופנית כלפיהם, ההרחקה תהיה כמעט מיידית. כמו כן, על חוקרי המשטרה לוודא כי אכן התבצע מעשה אלים וכי בן הזוג הנפגע, כביכול, לא בדה את התקיפה האלימה ממוחו היצירתי, שכן העונש על תלונת שווא במשטרה עומד על מקסימום של 5 שנים מאסר.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
מהו צו הרחקה ומתי הוא ניתן?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *