21 פבר 2017
פברואר 21, 2017

מהי עבירת איומים?

אין תגובות

סביר להניח שאין אדם מאתנו שלא חטא באיום קל, בין אם בכביש ובין אם כלפי אדם שדיבר אליו לא יפה. עם זאת, חשוב להפריד בין איום מותר, כמו למשל: “אני אתבע אותך”, “אני אתלונן עלייך” וכו’, לבין איום שאינו חוקי, שנועד להטיל פחד ואימה על המאוים.

נדגיש כי לא תמיד פשוט להבחין בין השניים ועל כך במאמר זה, שאותו חיברנו לנוחיות הגולשים והגולשות, כדלקמן:

מהי עבירת איומים?

עבירת איומים היא נגזרת של עבירות אלימות. אין ספק כי איומים הם סוג של אלימות, אולי לא בהכרח אלימות פיזית, אך בוודאי אלימות מילולית. איום: תכליתו להפחיד, להקניט וליצור בהלה אצל הצד המאוים כדי לגרום לו לבצע מעשה מסוים או לגרום לו להימנע מלעשות מעשה מסוים.

עבירת איומים מוגדרת בחוק העונשין, התשל”ז-1977 (להלן: “חוק העונשין”). ההגדרה של עבירה זו נמצאת בסעיף 192 לחוק העונשין: “המאיים על אדם בכל דרך שהיא בפגיעה שלא כדין בגופו, בחירותו, בנכסיו, בשמו הטוב או בפרנסתו, שלו או של אדם אחר, בכוונה להפחיד את האדם או להקניטו, דינו – מאסר 3 שנים”. אם נפרש את ההגדרה של עבירת איומים, נוכל לציין כי זו עבירה שדורשת איום בפועל ועל האיום לכלול נסיבות. בין הנסיבות: פגיעה בנכסים, בשם טוב, בגוף האדם או בחייו של אדם אחר הקרוב למאוים. כמו כן, עבירת איומים היא עבירה שמצריכה “כוונה”. כלומר, על מנת להרשיע אדם בעבירה של איומים, יש להוכיח כי הוא ביצע את העבירה בכוונה להפחיד או להקניט אדם אחר.

נציין שעבירת איומים היא עבירה חמורה מאוד מסוג פשע ולכן העונש בגינה חמור: עד 3 שנות מאסר. הסיבה לכך היא הרצון להילחם באלימות וגם החשש שאדם שמאיים, עשוי גם לממש את האיום שלו, על כל המשתמע מכך. לא פעם המציאות לימדה שאנשים שאיימו באלימות או בדרכים אחרות, גם ביצעו את המעשה. כך למשל, במקרים של בעלים שאיימו על בנות זוגן ולא פעם מימשו את האיום וביצעו מעשים איומים של רצח. מדובר בעבירה חמורה גם משום שאיומים כלפי קבוצות, יכולים להביא למימוש פיזי ופגיעה פיזית באותן קבוצות.

נציין שבשל החשש שאדם שמאיים אכן יממש את איומו, לא אחת המדינה (המשטרה וגופי התביעה) מעמידים לדין אנשים שביצעו עבירות איומים. מדובר בעבירה שכיחה מאוד שנדונה בבתי המשפט. נציין כי עבירת איומים היא עבירה שכתב האישום בגינה מוגש לבית משפט השלום.

האם יש עבירות איומים נוספות?

עבירת איומים מוגדרת בסעיף 192 לחוק העונשין. עם זאת, בחוק העונשין ניתן למצוא עוד מספר עבירות, אשר כוללות חלק מהיסודות הנדרשים לצורך הוכחה של עבירת איומים. לדוגמא, עבירה של כניסה בכוח ובאיומים לבית של צד שלישי. העונש בגין עבירה זו זהה לעונש בגין עבירת איומים (3 שנים). עוד עבירה דומה היא העבירה המוגדרת בסעיף 197 לחוק העונשין, העוסקת בהפרעה לבחירות חוקיות באמצעות איומים. גם העונש בגינה זהה לעונש של עבירת איומים.

מה כדאי לעשות אם נעצרתי בחשד לעבירת איומים?

כמו בכל מקרה שבו נעצרתם או עוכבתם לחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא: לפנות בהקדם לעורך דין פלילי ולבקש את עצתו. זכרו: זכותכם המלאה לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין לפני חקירה. פגיעה בזכות הזו עשויה להשפיע על כל ההליך הפלילי בהמשך הדרך.

עצה נוספת היא: להימנע מלשוחח על האירוע או על העבירה, במידה ואתם לא בחקירה פורמאלית. כלומר, אם יצאתם מהחקירה לחצר של תחנת המשטרה, כדאי מאוד להימנע מלשוחח עם חוקר המשטרה “מחוץ לפרוטוקול” וזאת מן הטעם הפשוט: כל אמירה שלכם לחוקר המשטרה תהיה מתועדת בזיכרון דברים. כך שאין “סמול טוק” במסגרת החקירה וחשוב מאוד להיזהר מכך.

עוד המלצה שנוכל להציג במסגרת המאמר היא: להימנע בכלל מלשוחח על העבירה, אלא עם עורך הדין שלכם. קחו בחשבון שבתא המעצר ייתכן ויש מדובב, כלומר: אדם שכל תפקידו להוציא מכם מידע ובכך לסייע למשטרה.

לסיכום:

עבירת איומים היא עבירת אלימות לכל דבר וענין. אין ספק שישנן עבירות חמורות יותר, אך גם עבירה זו אינה עניין של מה בכך. לכן, במידה ונעצרתם בחשד לביצוע עבירת איומים, הרי שכדאי לפנות בהקדם לעורך דין פלילי. המלצה נוספת שנוכל לתת לכם היא: לא לאיים, המילים לא שוות את זה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (7 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
מהי עבירת איומים?, 4.4 out of 5 based on 7 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *