אנו יודעים מה הוא מקצוע עריכת הדין ומה התפקיד הממלא עורך דין, דהיינו: לייצג את לקוחו נאמנה בבית המשפט. אך במקביל לעורכי דין, קיים מקצוע דומה מאוד בתפקידו ובתכליתו, מקצוע שנקרא “טוען רבני”, אשר תפקידו הוא לייצג את לקוחותיו בפני בית הדין הרבני, ייצוג שמצריך ידע דתי והלכתי רב. אז מי הוא הטוען הרבני? ומה תפקידו? על כך במאמר שלהלן.

מהו טוען רבני?

טוען רבני הוא בעל מקצוע שתפקידו לייצג לקוחות בכל הנוגע לתחום דיני המשפחה, בפני בית הדין הרבני. בישראל, נישואין וגירושין נעשים על פי הדין הדתי- אישי, כך שזוגות יהודים עתידים להתגרש בפני בית הדין הרבני ככל שדתם היא הדת היהודית (חילונים או דתיים). הליכי גירושין מצריכים יידע והבנה בדין הדתי- אישי, שכן תביעת גירושין היא למעשה תביעה משפטית בכל מובן.

כך לדוגמא, כדי להתגרש (כאשר הגירושין נעשים שלא בהסכמה) יש להוכיח עילה לגירושין. הדין הדתי הלכתי מכיר במספר עילות גירושין, כמו לדוגמא: עקרות, אלימות, בגידה, מעשה כיעור הנעשה ע”י האישה, אי קיום יחסי מין, ועוד. כמו כן, ניהול הליך גירושין מצריך הבנה וידע בתקנות בתי הדין הרבניים ובפסיקה דתית- הלכתית היוצאת תחת ידיהם של מלומדי תורה ורבנים מוכרים. לשם כך, ישנם טוענים רבניים הבקיאים בתחום, הפועלים לשם ייצוג נאמן של לקוחות בפני בית הדין הרבני.

מה מסדר את פעילותיהם של טוענים רבניים?

ראשית, יובהר כי טוען רבני יכול להיות גם עורך דין. אך ככל שלא מדובר בעורך דין שרק לו קיימת סמכות לייצג אדם בפני כל טריבונל משפטי, יכול רק טוען רבני מוסמך ובעל רישיון לכך, לייצג אזרחים בפני בתי הדין הרבניים. תקנות הטוענים הרבניים משנת 2001, הם אשר מסדירים את סמכותם ואת המקצוע דנא.

טוען רבני צריך להיות מעל גיל 18, בעל הכשרה תורנית (או שלמד בישיבה למעלה מארבע שני או שלמד במוסד חינוכי מוכר במשך שלוש שנים, ובמסגרת לימודיו קיבל תעודה המעידה על כך). כמו כן, טוען רבני צריך לקבל תעודת גמר שנערכת ע”י וועדה מיוחד שמתמנה ע”י נשיא בית הדין הרבני הגדול. בנוסף, קובעות התקנות כי טוען רבני צריך לשמור על אורח חיים צנוע (התקנות לא קובעות את המונח “דת” במפורש אלא נוקטות במשפט: “מבחינת אופיו ואורח חייו הוא ראוי לשמש כטוען רבני”). רישיונו של טוען רבני מוגבל לחמש שנים, כאשר בסיום התקופה הרישיון מחודש.

לא כל אדם יכול לקבל רישיון לשמש כטוען רבני. מי שהורשע בעבירה בת קלון לא יוכל לשמש כטוען רבני. כך גם מי שלדעת בית הדין הרבני הגדול לא מתאים בשל אורח חייו לשמש כטוען רבני. יודגש כי לטוענים רבנים דיני אתיקה שהפרתם מהווה הפרה של הדין המשמעתי בעניינם. ככל שטוען רבני הפר את הדין המשמעתי, יכול רישיונו להיפסל גם כן לתקופה שתיקבע.

בדומה לעורכי דין, לטוענים רבניים חובות רבים המוטלים עליהם מכוח תפקידם. בין היתר: על טוען רבני חל איסור לשדל לקוח, על טוען רבני חל איסור לנהוג בצורה הפוגעת בכבוד רעהו או בכבוד המקצוע, על טוען רבני חל איסור לפרסם את עצמו בכפוף לחריגים מסוימים, על טוען רבני לנהוג בכבוד כלפי חבר למקצוע וכלפי דייני בתי הדין בפניהם הוא מופיע. כאמור, בדומה לעורכי דין הפרה של הדין המשמעתי בעניינם עשויה לגרור לדין משמעתי. בין העונשים שיכולים להיות מוטלים על טוענים רבנים בגין הפרה של כללי אתיקה הם: השעיה מהמקצוע, קנס, נזיפה, ועוד.

האם גם נשים יכולות להיות טוענות רבניות?

התשובה היא בחיוב, בעבר אכן הייתה הגבלה על נשים לעבוד כטוענות רבניות בשל הדרישה להשכלה הלכתית בישיבה, אך בית המשפט העליון קבע כי יש לתקן את הדין בנקודה זו וכך נעשה. כיום ישנן נשים העובדות בתור טוענות רבניות.

מתי כדאי לפנות לטוען רבני?

טוען רבני הוא בר סמכא בכל הנוגע לדין הדתי- הלכתי, מדובר בידע רב, הרלוונטי מאוד במסגרת הליכי גירושין. בהליכי גירושין יכולות לעלות מספר רב של שאלות הלכתיות, כמו לדוגמא: שאלות הנוגעות לכתובה, שאלות הנוגעות לעילת הגירושין, שאלות הנוגעות למתן גט וסירוב גט (וגם לסנקציות אותן יש להטיל על סרבן גט), שלום בית בין בני הזוג, מזונות ילדים, פסילת עדים בפני בית הדין הרבני, והרשימה עוד ארוכה.

כך שאם אתם עומדים בפני הליך גירושין, כדאי מאוד להיעזר בטוען רבני מיומן ומוסמך, אשר יוכל לסייע לכם במסגרת ניהול ההליך בבית הדין הרבני. עוד מומלץ להיעזר בטוען רבני מיומן שהוא גם עורך דין, כך ניתן יהיה ליהנות ממגוון שירותים משפטיים הנוגעים לכלל מרכיבי הגירושין במקום אחד.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
מה תפקידו של טוען רבני?, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *