12 מרץ 2018
מרץ 12, 2018

משפחות חד מיניות

אין תגובות

המאמר נכתב בשיתוף משרד עורכי דין מרידור ימיני ושות’.

הקמתה של משפחה חד מינית היא סוגיה מורכבת. מדובר בנושא ייחודי, אשר הוכר הן מבחינה חברתית וכן מבחינה משפטית במדינת ישראל – בדרכים עקיפות, זאת לאור צביונם הדתי של דיני האישות בישראל, אשר השפיטה בהם כפופה לבתי הדין הרבניים, אשר סמכותם הבלעדית היא בעיקר לעסוק בענייני נישואין וגירושין, לפי חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), התשי”ג–1953 (להלן: “חוק בתי דין רבניים”).

מלבד הסמכות בדבר נישואין וגירושין, תקנות מנהליות הנוגעות לרישומיים ממשלתיים, מגבילות חד מיניים, בדבר זכאותם להקמת תא משפחתי ואימוץ ילדים. בשל חשיבות הנושא, במאמר שלפניכם/ן, נסקור דרכי נישואין בין בני זוג חד מיניים וכן הורות חד מינית. כל זאת – לידיעתכם/ן ונוחיותכם/ן, הגולשים והגולשות:

נבקש להעיר כבר בפתח הדברים, כי המאמר שלהלן מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ של עורך דין לענייני משפחה.

נישואים חד מיניים:

כאמור, בתי הדין הרבניים הם ככלל, הגורם המוסמך מבחינה משפטית, לעסוק בדיני נישואין. עם זאת, לאור אי הכרתם בנישואין בין זוגות חד מיניים, הם לא יתירו זאת, שכן הדין העברי–דתי לא מכיר בנישואין כאלו, אלא רואה בזוגיות חד מינית, חטא.

לכן, האלטרנטיבה העומדת בפני זוגות חד מיניים, היא נישואים בחו”ל. כל זאת, רק במדינות המכירות בנישואים חד מיניים (קנדה, מדינה מתקדמת, הינה אחת מהן). זוגות חד מיניים, ככלל, יינשאו בחו”ל בדרך הבאה: יביאו עמם מסמכים המצהירים על היותם רווקים, בתרגום נוטריון לשפה האנגלית או לשפת המדינה שבה ירצו להינשא וכן אישורים המעידים על חזרתם ארצה (בכדי למנוע הגירה מתוקף נישואיהם באותה מדינה). זאת ועוד, השניים יפנו לעירייה המסדירה את נישואיהם, שם ימולאו מסמכים פורמליים. לאחר מכן, יתכן שייערך טקס קצר המעיד על נישואים.

בסופו של ההליך, תינתן תעודת נישואין. את תעודת הנישואין המתוארת, בני הזוג יגישו במשרד הפנים בישראל, במטרה להירשם כזוג נשוי.

אגב, חשוב להעיר כי בעבר, פקידים סירבו לרשום את בני הזוג, בטענה שנישואים אלו אינם מוכרים בישראל וכי הרובריקות שאותם בני הזוג צריכים למלא במעמד הרישום, מחייבות רישום פורמאלי של גבר ואישה. עם זאת, לאחר פסק דין תקדימי שניתן בבית המשפט העליון, נקבע כי לפקידי הרישום במשרד הפנים, אין סמכות לקבוע החלטות בגין תקינות הנישואין ולכן עליהם לרשמם כפי שנמסר לידם. זוהי בעצם דרך עוקפת לאי רצון המדינה להכיר בנישואים של זוגות חד מיניים בישראל.

הורות חד מינית:

יכולתם של בני זוג חד מיניים להפוך להורים, יכולה להתרחש במספר דרכים שונות, כדלקמן:

אימוץ ילדים – דרך זו כרוכה בבירוקרטיה רבה, גם עבור זוגות הטרוגניים. כאשר מדובר בזוגות חד מיניים, ההליך מסתבך אף יותר. ההליך כולל בעיקר מתן הרשאה של משרד הרווחה, בהתאם לתסקיר של פקידת סעד מהשירות למען הילד. גוף זה טוען, כי גידול ילד במשפחה חד מינית, אינו עונה על הגדרת טובת הילד. אך עדיין, בפסק דין תקדימי שניתן בשנת 2005, קבע בית המשפט כי אין לדחות בקשת זוג נשים (לסביות) לאמץ ילד, האחת של השנייה, בטענה כי האימוץ אינו לטובת המאומץ. ככלל, כדאי מאוד להיעזר בעורך דין משפחה, לשם אימוץ בארץ.

ילדים קודמים ממערכת יחסים הטרוסקסואלית – זו דרך אשר באה לידי ביטוי, כאשר בן זוג חד מיני מהווה משמורן ומגדל את ילדיו עם בן זוגו.

הזרעה מלאכותית – אפשרות זו אפשרית, מבחינה רפואית, לבנות זוג המקיימות מערכת יחסים חד מינית, הרוצות להיכנס להריון מתרומת זרע אנונימית (באמצעות בנק זרע) או ממכר.

הורות ביולוגית משותפת, ללא יחסי זוגיות – מדובר למעשה “בהורות משותפת”. בדרך זאת, נערכת התקשרות בין גבר ואישה, אך ורק למטרת הבאת ילד בעולם. הדרך הזו מוסדרת בדרך כלל בהסכם הורות משותפת.

הורות ביולוגית באמצעות פונדקאות – שיטה זו שמורה לכל הזוגות החד מיניים. כלומר, שימוש באישה שלישית, אשר יולדת את ילדם של בני הזוג.

סיכום:

בענייני מימוש זכויות למשפחות חד מיניות, מומלץ להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה. האחרון יוכל לחשוף את בני הזוג לאלטרנטיבות העומדות לרשותם, בהתאם לחוק. החשיבות עולה במיוחד כאשר מדובר בגידול ילדים משותפים ואז יש להכיר את הנטייה במערכת המשפט ובגופי הרווחה וכן את הדין הרלוונטי.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
משפחות חד מיניות, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *