25 אוג 2017
אוגוסט 25, 2017

נשים עגונות

אין תגובות

תופעת העגינות נוגעת לתחום הנישואין והגירושין, אשר נמצא בסמכותם הייחודית של בתי דין רבניים, לפי חוק שיפוט בתי דין רבניים תשי”ג–1953 (להלן: “חוק שיפוט בתי הדין הרבניים”). מדובר בנושא מורכב, שמערב רגש, דין דתי שלא תמיד תואם את המציאות המודרנית וכן צד אחד שסובל בשל שרירות לב של הצד האחר. כיום ישנן מאות נשים עגונות במדינת ישראל. אך מהי “אישה עגונה”?, על כך, במאמר שלהלן. במאמר נסביר מי הן נשים עגונות ומסורבות גט ומה ההשלכות של מעמד זה. כל זאת –לנוחיותכם/ן קוראים וקוראות יקרים/ות:

נעיר כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. לשם כך מומלץ לפנות למשרדנו לשם קבלת ייעוץ פרטני.

מהי עגינות?

עגינות היא בעצם סיטואציה שבה הבעל מסרב לתת לאישה גט ולמעשה להתגרש ממנה. במקרה כזה, נותרת האישה כאישה עגונה, אשר עדיין מוגדרת אשת איש, אך למעשה כבר לא חיה עם בעלה. זאת ועוד: עגינות אינה רק תופעה של סרבנות גט, אלא גם במקרה שבו הבעל נעדר, כלומר, כאשר אישה נשואה ובעלה נעדר זמן רב ולא ניתן לקבוע את מותו בוודאות. מצב נוסף הוא כאשר הגבר נמצא במצב שאינו מאפשר לו לתת לה גט, כמו מחלת נפש או שהוא מוגדר כ”צמח”. לעגינות יש משמעות קשה, שכן אישה עגונה אינה יכולה להינשא לאיש אחר ובמידה ותלד ילדים לגבר אחר, הם יחשבו כממזרים (דהיינו – פסולי חיתון לפי ההלכה היהודית).

עגינות יכולה להתרחש גם אצל גברים. כלומר, גם גבר יכול להיחשב בתור מסורב גט. מקרים כאלו מתרחשים כאשר הגבר מבקש להעניק לאישה גט, אך האישה מסרבת לקבל גט. כאשר מדובר בנשים, אזי על הגבר לתת גט לאישה. עם זאת, כאשר הגבר מסורב גט, אזי הוא רשאי לנסות לקבל היתר לשאת אישה נוספת, אך נעיר כי היתר נישואין דורש הסכמה של 100 רבנים, שמתוכם שני רבנים ראשיים של ישראל וכן עילה מוצדקת לכך. עם זאת, באופן אבסורדי, גבר מסורב גט עשוי לשאת במזונות אישה, במקרים מסוימים (לא נרחיב על כך במאמר זה). נעיר כי לבית דין רבני יש סמכות להפקיע נישואין כאשר מדובר באישה עגונה, אך הוא כמעט ולא משתמש בסמכות זו.

סנקציות בגין סרבנות גט:

כאמור, סיטואציה של סרבנות גט יכולה להתרחש אצל שני הצדדים, אך כאשר הגבר מסרב לתת גט לאישה, האחרונה, נחשבת כעגונה עד שהוא נותן לה גט. כלומר, היא אינה יכולה להינשא ואף קיימת השלכה קשה יותר במידה ואין לה ילדים, שהרי אז היא צריכה להמתין לגט ובכך היא עלולה “לבזבז” את ימי הפוריות שלה.

נציין כי בתי דין רבניים מוסמכים להטיל סנקציות בגין סרבנות גט. למשל, הם רשאים לשלול רישיון נהיגה, להטיל איסור על אחזקת כרטיס אשראי ופנקסי שיקים, איסור על יציאה מן הארץ והם אף מוסמכים להורות על מאסר מאחורי סורג ובריח. נעיר כי הסנקציות הללו משותפות לשני המינים. כלומר – בית הדיו רשאי להטיל סנקציות גם על נשים שמסרבות לקבל גט מבעלן. עם זאת, בית דין רבני לא שש לכפות גט, כיוון שיש חשש מתופעת הגט המעושה – דהיינו, גט שניתן מהבעל אך לא מרצונו החופשי. עם זאת, במקרים של סרבנות גט, ניתן גם להגיש תביעה נזיקית בגין פגיעה בכבוד האדם.

נישואין אזרחיים

זוגות רבים, מתוכם גם זוגות יהודים או פסולי חיתון ועוד, בוחרים להינשא בנישואין אזרחיים במדינה זרה.

לאחר שהם נישאים בטקס במדינות אשר מאפשרות נישואין אזרחיים, הם חוזרים לארץ ונרשמים כנשואים במשרד הפנים. בנוגע לנישואין, האפשרות “להתחמק” מהדת אפשרית בהחלט. אך בגירושין של זוג יהודים, הסמכות של בתי דין רבניים אינה פוסחת על הזוג שמבקש להתגרש, אפילו אם הם נישאו במדינה זרה.

לסיכום

תופעת העגינות ומסורבות ומסורבי הגט, פוגעות במעמד האישה ובפרט בזכויות אדם בסיסיות, הן במקרה שהאישה היא מסורבת גט והן כאשר הבעל הוא מסורב גט. באשר לנישואין אזרחיים, מדובר בפתרון שמתאים למי שאינו מעוניין לערב את הדין הדתי–אישי. עם זאת, גם במקרה של נישואין במדינה זרה, הגירושין ייערכו לפי הדין הדתי–אישי (כאמור – במידה ומדובר ביהודים). נסיים את המאמר בהמלצה זו: תמיד מומלץ לפנות לעורך דין לענייני משפחה, על מנת לקבל ייעוץ והכוונה.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
נשים עגונות, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *