15 מאי 2017
מאי 15, 2017

עבירות מין

אין תגובות

בחוק הישראלי מוגדרות מספר עבירות מין. כולן חמורות, אך חלקן חמורות יותר וחלקן חמורות פחות, מבחינת מדרג הענישה הנלווה להן. אין ספק כי עבירות מין הן נושא שמעורר עניין רב בקרב כלל הציבור. אי לכך, מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, שבו נציג סקירה של עיקר עבירות המין המוכרות במשפט הישראלי וכל זאת, לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשים והגולשות, כדלקמן:

אילו סוגים של עבירות מין ישנן במשפט הישראלי?

כעיקרון, ישנן מספר עבירות מין במשפט הישראלי, שרובן מוגדרות בחוק אחד, הנקרא “חוק העונשין, התשל”ז – 1977 (להלן: “חוק העונשין”). בחוק העונשין קבועות העבירות החמורות ביותר, כגון – עבירת אונס, עבירת מעשה סדום וכן עבירת מעשה מגונה, לרבות עבירה של מעשה מגונה בפומבי. חוק נוסף שעוסק בעבירות מין, הוא החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ”ח – 1998 (להלן: “החוק למניעת הטרדה מינית”).

חוק העונשין הוא קודקס פלילי, שנועד להגן על ביטחון הציבור וגופו. החוק למניעת הטרדה מינית הוא גם חוק אזרחי, המקנה שיפויים אזרחיים. למרות שהוא קובע סנקציות פליליות, הוא חוק שבבסיסו נועד להגן על כבוד האדם וזכותו לפרטיות, לכבוד ולאוטונומיה על גופו.

מהי עבירת מעשה מגונה?

כאמור, מעשה מגונה מהווה עבירת מין, מבין מספר עבירות מין הקבועות בחוק העונשין. עבירת מעשה מגונה מוגדרת בסעיף 348 לחוק העונשין. הגדרתה של עבירה זו היא לכאורה פשוטה – “מעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני”. לכאורה, ניתן לומר כי מדובר בהגדרה כללית או במעין סעיף כללי, שכן לא תמיד ניתן להצביע בקלות על מעשה המהווה מעשה מגונה.

מנגד, אין ספק שכאשר רואים מעשה מגונה ובתנאי שהוא מוכח בבית המשפט, לא יהיה קשה להיווכח כי אכן מדובר במעשה מגונה. הבה נציג דוגמאות – נגיעה בחזה של אישה ללא הסכמה, היא מעשה מגונה. נגיעה בישבנו של אדם ללא הסכמתו, היא מעשה מגונה. קיום של “מין אוראלי” שלא כדין וללא הסכמה, גם הוא מהווה מעשה מגונה והרשימה עוד ארוכה. הענישה בעבירת המעשה המגונה, משתנה מנסיבה לנסיבה. העונש עשוי לנוע בין שנתיים מאחורי סורג ובריח, ל-10 שנים במקרים חריגים או כאשר קיימת מערכת יחסים של תלות בין הצדדים.

עבירת מעשה מגונה בפומבי

עבירה זו מוסדרת בסעיף 349 לחוק. הגדרתה זהה למעשה המגונה: ביצוע מעשה לשם גירוי, סיפוק או בביזוי מיני, אך ההבדל הוא: במעשה מגונה בפומבי, אין מגע בין אנשים. המעשה מתבצע בקרב הציבור וכמובן שללא הסכמת אחד הצדדים. דוגמה לשם הבהרה: חשיפת איבר מין מול אדם אחר שלא הסכים לכך.

עבירת האונס

עבירת אונס היא העבירה אולי החמורה ביותר בחוק העונשין. עבירה זו מוגדרת בסעיף 345 לחוק העונשין. אונס הוא בעילה אסורה, ללא הסכמה של האישה. בהתאמה, “בעילה” מוגדרת כהחדרת איבר מין או חפץ לאיבר מינה של האישה, כך שנעיר כי עבירת אונס רלוונטית לנשים בלבד – כקורבנות.

אונס מתגבש במקרים הבאים – כאשר מתבצעת בעילה אסורה בהסכמה בעת שהמבצע מרמה באשר לזהותו את הקורבן, כאשר המעשה נעשה כלפי קורבן שלא מסוגל להבין את המשמעות בשל בעיה שכלית או נפשית ועוד. העונש על עבירת אונס עומד על 16 שנות מאסר. עם זאת, אונס הנעשה בצוותא, או תוך שימוש בנשק חם או קר, או תוך שימוש באלימות, הוא אונס בנסיבות מחמירות ואז העונש עשוי להגיע עד 20 שנות מאסר.

עבירת מעשה סדום

עבירת מעשה סדום מוגדרת בסעיף 347 לחוק העונשין. כעיקרון, מעשה סדום מוגדר בתור החדרה של חפץ או איבר מין לפי הטבעת. כך שבניגוד לעבירת אונס, מעשה סדום הוא מעשה שיכול להיעשות כלפי גברים. מעבר לכך, הנסיבות הקבועות בסעיף 345 לחוק העונשין, רלוונטיות גם לעבירת מעשה סדום.

הטרדה מינית

בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית, הטרדה מינית מוגדרת בתור מספר מעשים חלופיים, כגון – התבטאות בעלת אופי מיני ללא הסכמה, התבטאות כלפי מיניותו של אדם או נטייתו המינית ללא הסכמה, סחיטה בעלת אופי מיני ועוד. העונש על הטרדה מינית בהתאם לחוק זה, נע בין שנתיים מאסר, ל-4 שנות מאסר.

לסיכום

עבירות מין הן עבירות חמורות מאוד. בוודאי שאין צורך להסביר בהרחבה, כמה קשה היא פגיעה בגופה של אישה או בקורבן אחר, בין אם במסגרת עבירת אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה או הטרדה מינית. מדובר בפגיעה פיזית, נפשית ורגשית ובהתאמה העונשים בגין עבירות אלו, חמורים מאוד. בסיום מאמר זה, נעיר כי במידה ונעצרתם בחשד לביצוע עבירת מין, כדאי שתפנו בהקדם לעורך דין פלילי בעל ניסיון בתחום.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
עבירות מין, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *