28 מרץ 2018
מרץ 28, 2018

עורך דין צבאי

אין תגובות

בצה”ל, כגוף היררכי שנועד לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל, קיימת מערכת משפט נפרדת. זו, אומנם, שואבת את ערכיה ממערכת המשפט הכללית, אך קיימות התאמות למערכת הצבא, הן בעבירות ייחודיות למסגרת הצבאית והן בענישה. סמכותה של המערכת קבועה בחוק השיפוט הצבאי, התשט”ו–1955 (להלן: “חוק השיפוט הצבאי”).

החוק הנ”ל מסדיר את כל ההליכים הנוגעים למערכת השפיטה הצבאית. על מנת להתמודד עם המערכת הייחודית הנ”ל, נדרש איש מקצוע, אשר מתמקצע בסוג ההליך וכן, בעל אישור לפעול בתוך מערכת צבאית, שהוא עורך הדין הצבאי.

במאמר שלפניכם/ן, נסביר מי הוא עורך דין צבאי, נדון בזכאות לייצוג במערכת השפיטה הצבאית וכן נסביר על חשיבות הייצוג במערכת השפיטה הצבאית ועל מקרים שבהם עורך דין צבאי יוכל לסייע.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין צבאי.

עורך דין צבאי:

עורך דין צבאי הינו בוגר לימודי תואר במשפטים, בעל רישיון לעריכת דין מטעם לשכת עורכי הדין בישראל, שפרט להתמחותו בפלילים, מחזיק באישור מטעם הצבא, לייצוג בהליכים במערכת המשפט הצבאית. אישור זה ניתן על ידי וועדה, אשר פועלת ומורשית מכוח סעיף 317 לחוק השיפוט הצבאי. באותה וועדה, יושבים: שופט בית המשפט העליון המשמש כראש הוועדה, מנכ”ל משרד המשפטים, הפרקליט הצבאי הראשי ושני עורכי דין מטעם לשכת עורכי הדין. כאשר הוועדה בוחנת את עורך הדין המתמודד, תיבחן קבלתו גם מול מערכות ביטחוניות. כדי לדעת מי מוכר כעורך דין צבאי, יש לפנות למחלקת הייעוץ והחקיקה של הפרקליטות הצבאית, אשר מחזיקה ברשימת עורכי הדין המאושרים לייצוג בהליכי שיפוט צבאי.

זכאות לייצוג במערכת השפיטה הצבאית:

בדומה למערכת המשפט האזרחית, מערכת המשפט הצבאית מתירה לכל חייל העומד לדין בבית דין צבאי, ייצוג באחת מהדרכים הבאות וזאת מכוח סעיף 316 לחוק שיפוט צבאי:

ייצוג על ידי הסנגוריה הצבאית – ייצוג זה, ניתן לחיילים במקרים הבאים: מי שנמצא בחקירה שקיים בה סיכון שיוגש נגדו כתב אישום, מי שמוגש נגדו כתב אישום, מי שיש נגדו הליך בדין משמעתי חמור אשר יכול להוביל לשינוי בשירותו העתידי, לרבות בבית הדין הצבאי לתעבורה. ייצוג של הסניגוריה הצבאית, מותנה גם במקרים מסוימים, בבירור על מצב כלכלי. נעיר, כי כאשר נבחר עורך דין מייצג מטעם הסניגוריה, החייל אינו רשאי לבחור את הסניגור המייצג אותו.

ייצוג על ידי סנגור מהמגזר הפרטי– עורך דין צבאי – ייצוג זה, הוא הייצוג המומלץ והוא נערך על ידי עורך דין צבאי. הייצוג יעשה במימונו של החייל, כאשר עורך הדין ייבחר על ידו לפי ניסיונו ומומחיותו וכן ילווה אותו בהליך המקדים להליך הפלילי–העיקרי. ייצוג של עורך דין צבאי, הוא תמיד האפשרות המועדפת, שכן ייצוג זה הוא אישי ופרטי, על ידי עורך דין פרטי.

חשיבות הייצוג בהליכים במשפט הצבאי:

השפיטה במערכת המשפט הצבאית, נוקשה במידה רבה יותר, מאשר המערכת האזרחית. ניתן ללמוד זאת מהענישה בגין עבירת הסמים, לדוגמא.

נדגים – בהליך אזרחי יש חשיבות לסוג הסמים וכמות הסמים שנתפסים אצל חשוד. כלומר, יש הבדל בין כמות מזערית לשימוש עצמי–ביתי, לאחזקה של כמות גדולה יותר. מנגד, במערכת הצבאית לא קיימת לכך חשיבות והענישה נתפסת במידה רבה, כלא מידתית. יש להבהיר כי הסנקציות בגין שפיטה במערכת הצבאית, לא חלות במהלך השירות בלבד והן בעלות השלכות ארוכות טווח ואף יכולת השפעה על המערכת האזרחית. לדוגמא: רישום פלילי – אשר לקיומו יכולות להתלוות הגבלות בשוק העבודה, שלילת רישיון נהיגה ואף מאסר, החורג מתקופת השירות הצבאי.

נושאים נוספים שבהם כדאי להסתייע בעורך דין צבאי:

בנוסף לייצוג וניהול ההליך הפלילי–הצבאי, עורך דין צבאי יוכל לסייע בעזרת מומחיותו, בהכנה לחקירות מקדימות במשטרה צבאית–חוקרת ואף בנושאים קדם–צבאיים: מתן פטור, סיוע במצב השתמטות, פטור ממילואים ועוד. חשיבותו של עורך הדין הצבאי, היא בעיקרה הכרת דרכי הפעולה של המערכת הצבאית והשפיטה שבה. לכן, המלצותיו יוכלו להועיל לפונה אליו בקבלת החלטות נכונה. במקרים של הליך משפטי, הוא יוכל לסייע בהקלה בעונש ובסעיפי העבירה וזאת בהתאם לנסיבות.

לסיכום:

מערכת השפיטה הצבאית, היא מערכת עשירה ומורכבת, כפי שתיארנו במאמר זה ובפרט בפסקה האחרונה. עורך דין צבאי, הוא בעל המומחיות לניהול הליכים מול הצבא, על כל היבטיהם. אל תהססו להיעזר בעורך דין צבאי, בעת הצורך.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
עורך דין צבאי, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *