דיני המשפחה הינם ענף משפטי מורכב, העוסק בדין האישי–משפחתי, מהותו וכן הזכויות והחובות הנובעות ממנו. היות וענף זה מגוון ומכיל נושאים רחבים, אזי בבחירת עורך הדין לייצוג במקרה ספציפי, יש להבין את משמעותו העמוקה של התיק, שבגינו אתם נאלצים לשכור ייצוג של עורכי דין מובילים בתחום דיני המשפחה. יתרה מכך, דיני המשפחה עוסקים, בין היתר, בנישואין, גירושין, הורות, תביעת אבהות, אימוץ, צוואות, ירושות, כשרות משפטית, סכסוכים משפטיים וכדומה. לכל אחד מהתחומים הללו יש תתי נושאים רבים ומגוונים. לכל נושא יש תנאים שונים, הלכות שונות וההליך המשפטי מנוהל בצורה שונה.

ללמדנו, כי על מנת לבחור עורך דין מומחה ומקצועי, יש לבחון לעומק את נושא התיק שעומד בפניכם וכך לבחור את עורך הדין המומחה בתחום הרלוונטי. במאמר זה נבחן לעומק את דיני המשפחה וכן נציג את הערכאות השיפוטיות הרלוונטיות לדיני המשפחה.

נבקש להעיר, כי מאמר זה הינו מאמר תוכן בלבד אשר נכתב לנוחיותכם/ן, קוראים וקוראות. לכן, אין לראות בו תחליף לייעוץ מקצועי עם עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה.

הערכאות הרלוונטיות לדיני המשפחה:

כאמור, דיני המשפחה עוסקים במגוון רחב של תחומים, שחלקם מושתתים על ההלכה היהודית הקדומה, לצד החוק החילוני החל במדינת ישראל. ההלכה היהודית מבוססת על הדין הדתי–עברי הקדום, כאשר יש הסבורים כי ניהול הליך על פי דת הינו החלטה שגויה, שאף רואים בה כפייה דתית. מנגד, יש הסבורים כי ניהול הליך משפטי על פי הלכה דתית, יוצר איזון בין החוק החילוני שמתאים לימינו אנו, לבין ההלכה היהודית הקדומה. כך או אחרת, בכל הנוגע לתביעות גירושין, אין מנוס אלא לפנות לדין הדתי, לאור הדין החל בישראל.

זאת ועוד, בית המשפט לענייני משפחה פועל מתוקף חוק בית המשפט לענייני משפחה, תשנ”ה–1995 ומבסס את פסיקותיו על החוק החילוני. לבית המשפט לענייני משפחה יש סמכות לעסוק בכל נושא בדין האישי, למעט הליך הנישואין והגירושין לגופו.

מנגד, בית הדין הרבני, כאמור פועל מתוקף חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואים וגירושים), תשי”ג–1953 ומבסס את פסיקותיו כולן, על הדין הדתי הקדום. בית הדין הרבני נחשב לערכאה מוסמכת ומקבילה לבית המשפט לענייני משפחה, כאשר קיימת לו סמכות בלעדית לעסוק בהליכי הנישואין והגירושין וכן סמכות מקבילה לעסוק בשאר תחומי דיני המשפחה.

עצם קיומם של ערכאות סמוכות ומקבילות, לעיתים גורם, למרוץ סמכויות של אלו הזקוקים לסעד מבית המשפט. חשוב לדעת, כי אחד הצעדים החשובים ביותר בהליך המשפטי, מיד לאחר בחירת עורך דין מקצועי ומומחה כמובן, הוא הבחירה בערכאה שאליה ניגשים, בכל הנוגע להליכי גירושין. הטעם לכך הוא, כי הסמכות לעסוק בהליכי נישואין וגירושין, אומנם נתונה אך ורק לבית הדין הרבני, אך עם תביעת הגירושין, לבני הזוג יש זכות לבחור מי מהערכאות תטפל בשאר נושאי ההליך, כמו חלוקת רכוש, מזונות אישה, מזונות ילדים ומשמורת.

בחירה בעורך דין לדיני המשפחה:

על מנת למצות את האינטרס האישי בנושא דיני המשפחה, ההחלטה הראשונית וכבדת המשקל, הינה בחירת עורך הדין. בשל קיומן של ערכאות מקבילות, על עורך דין מקצועי ומומחה, לדעת לפעול, לשלוט ולנתב את התיק, הן מול בית המשפט לענייני משפחה והן מול בית הדין הרבני. עורך דין גירושין מומחה ומקצועי ידע לנתח ולהבין לליבו של הלקוח, להבין את האינטרס והרצונות שעומדים לנגד עיניו ובכך יוכל לייעץ, עוד בתחילת הדרך, לאיזו ערכאה מומלץ לפנות.

כאמור, דיני המשפחה טומנים בחובם נושאים רבים, תתי נושאים שלא הזכרנו במאמר וכן רבדים מהותיים מהחיים. ניהול תיק של דיני משפחה אינו פשוט, על אחת כמה וכמה כאשר חיי האנשים האהובים שלנו עומדים לנגד עינינו.

סיכום:

ענף דיני המשפחה מאופיין בשני אלמנטים עיקריים: הראשון – התפתחות דינמית מבחינה משפטית, היות ותחום זה מתפתח במהירות בשל התפתחות המודרניזציה, מודעות הציבור והלך הרוח הציבורי. השני – היותו מורכב וטעון מבחינה רגשית, היות ומדובר בענייני מעמד אישי, שבהם, מטבע הדברים, ההליך נעשה סבוך יותר. רגשות אלו, לא פעם משפיעים על ניהול ההליך בצורה שקולה, מתונה ומאוזנת, שכן לצערנו, במקרים רבים, הצדדים להליך נכנסים ל”מלחמות כוח” וההליך הופך למלחמה, שממנה כל אחד רוצה לצאת המנצח. הליך חכם הוא הליך המנוהל על פי שיקולים הן כלכליים והן משפטיים , שיובילו לתוצאות הטובות ביותר.

לכן, חשוב מאוד לבחור עורך דין בעל רגישות וניסיון משפטי רב, שיוכל להוביל אתכם/ן בהליך ראוי ומצליח ואף להשיג את האינטרסים שעומדים לנגד עיניכם/ן.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
עורכי דין מובילים בדיני משפחה, 4.8 out of 5 based on 6 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *