28 נוב 2016
נובמבר 28, 2016

עילות גירושין

אין תגובות

בישראל, ישנן שתי דרכים שבהן אפשר להתגרש. הדרך הראשונה היא בהסכמת בני הזוג. בדרך זו, ההליך מתקצר ומתייעל. הדרך השנייה היא בהיעדר הסכמה והמשמעות היא שבני הזוג ייאלצו לנהל הליך גירושין. בן הזוג המבקש להתגרש, יצטרך להוכיח כי עומדת לו “עילת גירושין”, שמצדיקה מתן גט. אך מהן עילות הגירושין הרלוונטיות? על כך, במאמר שלהלן.

כיצד מתגרשים בישראל?

בישראל, גירושין ונישואין נערכים על פי הדין הדתי-אישי, אשר חל על בני הזוג, כאשר מדובר באזרחים יהודים, קובע חוק שיפוט בתי הדין הרבניים (נישואין וגירושין), התש”יג-1953 (להלן: “חוק בתי הדין הרבניים”), כי גירושין ונישואין בין יהודים ייערכו על פי דין תורה. המשמעות היא, שגירושין בין בעל ואישה ייעשו לפי דיני המשפט העברי ולא על פי הדין האזרחי המוכר. בד בבד, במהלך הגירושין, בני הזוג אינם “רק” מתגרשים, אלא צריכים להסדיר את סוגיית המשמורת, סוגיית המזונות ולערוך חלוקת רכוש. במאמר שלהלן נתייחס לשאלת “הגירושין”, הנערכים בהתאם לדין הדתי.

היות וגירושין נערכים על פי הדין הדתי, אזי הערכאה המוסמכת לדון בגירושין במדינת ישראל, היא בית הדין הרבני, אשר יושבים בו “דיינים” המוסמכים לרבנות ובקיאים ברזי הדין הדתי. על החלטות של בית הדין הרבני האזורי, ניתן לערער לבית הדין הרבני הגדול, המצוי בירושלים.

מכיוון שגירושין בישראל נערכים על פי הדין הדתי, יש לכך מספר השלכות. למשל, בני דתות אחרות במדינת ישראל אינם יכולים להינשא, משום שהדת אינה מכירה “בנישואי תערובת”. דוגמא נוספת: גרושה אינה יכולה להינשא לכהן, משום שההלכה היהודית אוסרת זאת. משום שגירושין כפופים לדין הדתי – אזי, כדי להתגרש, יש להוכיח כי קיימת “עילת גירושין”. אותן עילות גירושין קבועות בדין הדתי-עברי ולא בחוק האזרחי, כפי שנסקור בהמשך.

כיצד מתגרשים בהסכמה?

כאמור, ניתן להתגרש בהסכמה. במקרה זה, אין רלוונטיות לשאלה “האם לבני הזוג יש עילת גירושין?”, משום שהגירושין נערכים בהסכמה. גם גירושין הנערכים בהסכמה, מתנהלים בפני בית הדין הרבני. על בני הזוג לחתום על הסכם גירושין, להגישו לבית הדין הרבני, להתייצב לדיון אשר במסגרתו, בית הדין יורה, ככל הנראה, על מתן גט. גירושין בהסכמה הם החלק ה”קל”. אך לא תמיד גירושין נערכים בהסכמה ואז הנושא “מסתבך”, כפי שנסביר להלן.

מהן עילות הגירושין המוכרות?

כאשר אין בין בני הזוג הסכמה על גירושין (כלומר, כאשר צד אחד מבקש להתגרש אך הצד השני עומד בסירובו), אזי יש צורך להגיש תביעת גירושין. תביעת גירושין היא תביעה משפטית לכל דבר ועניין. יש להוכיח את העובדות המקימות עילת גירושין, לשאת בתשלום אגרה בעת הגשת התביעה ורצוי להיות מיוצג ע”י עורך דין.

נשאלת השאלה: מהן עילות הגירושין המוכרות בדין הדתי-עברי? התשובה היא: ישנן מספר עילות ולהלן נציג רשימה חלקית. נבהיר כי ישנן עילות גירושין שרלוונטיות לגבר, ישנן עילות גירושין שרלוונטיות לאישה וישנן עילות שרלוונטיות לשני הצדדים, כדלקמן:

בגידה: אישה אשר “זנתה” תחת בעלה, דהיינו: קיימה יחסי מין עם גבר אחר, היא אישה בוגדת. במקרה כזה, על הבעל החובה לגרשה וגם האישה לא תהיה זכאית לכתובתה. במידה ולאישה נולדו ילדים כתוצאה מהבגידה, אזי הילדים יוכרו בתור “ממזרים”, דהיינו: פסולי חיתון. בגידה היא עילת גירושין שרלוונטית לגבר בלבד.

מעשי אלימות: גבר הנוהג באלימות פיזית או מילולית, נוהג בצורה לא מוסרית. במקרים אלו, לאישה יש עילת גירושין. עם זאת, לא כל מעשה אלימות (בוודאי שלא כל מעשה אלימות מילולית) מקים אוטומטית עילת גירושין. יש צורך להוכיח דפוס של התנהגות קבועה.

מום: במקרים שבהם לבעל או לאישה יש מום מכוער שמונע מהם לקיים יחסי אישות, או גורם לאחד מבני הזוג לא לרצות לחיות עמו או עמה, אזי קמה עילת גירושין, הן לגבר והן לאישה. יודגש, כי טענה של מום גופני, רלוונטית רק במקרים שבהם אחד מבני הזוג לא הכיר את המום לפני הנישואין.

“עוברת על דת יהודית”: אישה אשר גורמת לבעלה לחטוא או נוהגת עמו בצורה לא מכובדת (לדוגמא: צועקת עליו בפרנסיה, נוהגת בחוסר כבוד כלפיו וכלפי בני משפחתו ועוד), היא אישה אשר “עוברת על דת יהודית”. במקרה כזה, עומדת לבעל עילת גירושין מאשתו.

סירוב לקיים יחסי מין: על פי ההלכה, בעל או אישה שמסרבים לקיים יחסי מין עם בן או בת זוגם, עוברים על הלכות תורה. במקרה כזה, הן לגבר והן לאישה יש עילת גירושין.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
עילות גירושין, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *