08 אוג 2021
אוגוסט 8, 2021

פירוק שיתוף במקרקעין

אין תגובות

הבה ניקח סיטואציה מאוד שכיחה: התחתנתם והבאתם ילדים לעולם עם בת או בן הזוג. במהלך הנישואין גם רכשתם דירת מגורים. השקעתם בה את מיטב כספכם ועברתם להתגורר בה עם משפחתכם. אבל, מה הדין במקרה שבו חס וחלילה התא המשפחתי הגיע לידי פירוק? כלומר, מה דינה של הדירה, במידה ואתם מתגרשים? כיצד היא תחולק? וכן מה הדין שכדאי להכיר בנושא?

המאמר שלפניכם יעסוק במונח – “פירוק שיתוף”. זהו מונח שרלוונטי מאוד לדיני המשפחה, למרות שהוא מונח כללי מתחום דיני המקרקעין. נוסיף כי המאמר נועד להציג לכם הקוראים תוכן איכותי, אבל הוא אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי אצל עורך דין דיני משפחה.

רקע כללי – פירוק שיתוף:

בדיני המקרקעין, קיים המונח פירוק שיתוף, שבעצם עוסק בדין לגבי שותפים לנכס מקרקעין. דיני המקרקעין עוסקים בשאלות – כיצד מפרקים שיתוף במקרקעין? מהי הדרך הנכונה לעשות כן? ומהן זכויות השותפים במקרקעין? צריך לזכור, כי שיתוף במקרקעין, אינו בהכרח שיתוף בין בני זוג. לעיתים ישנם שותפים רבים לנכס מקרקעין ולכל אחד רצונותיו שלו. למשל – האחד רוצה למכור והאחרים אינם רוצים. בהקשר לדיני המשפחה, פירוק שיתוף במקרקעין עוסק במקרים שבהם בני הזוג מתגרשים, ומה הדין במקרה שבו אין ברצונו של אחד מבני הזוג למכור את הנכס. כמו כן, פירוק שיתוף, לא בהכרח עוסק רק בבני זוג בהקשר של דיני משפחה, אלא גם למשל במקרים של יורשים של נכס. למשל, מה הדין במקרה של 5 אחים שיורשים נכס מקרקעין של הוריהם (לעיתים יש צורך לקבוע הסדר במקרה של סרבנות).

שיתוף במקרקעין:

שיתוף הוא אקט קנייני, כלומר קבוצה של אנשים שרוכשים או מקבלים זכות בנכס מקרקעין (החל מחלקה חקלאית ועד לדירת מגורים). ככלל, לשותפים יש זכות קניינית בנכס, בין אם זו חלוקה שווה ביניהם ובין אם זו חלוקה לא שווה בהתאם להסכמה ביניהם. ככלל, הדין הוא כי זכויות בנכס מקרקעין צריכות להירשם אצל רשם המקרקעין, ולכן, כאשר נערך רישום, הרישום הוא זה שמחייב. הדין מפורט בחוק המקרקעין, התשכ”ט – 1969 (להלן: “חוק המקרקעין”). סעיף 29 לחוק המקרקעין, קובע כי יש לערוך רישום אצל רשם המקרקעין, של זכויות החלוקה בין השותפים לנכס.

כלומר, אם נסכם את החלק הזה: במקרקעין, השותפים נרשמים כשותפים, וזכויותיהם נקבעות בהתאם לחלוקה ביניהם. אך מה הדין כאשר השותפים או חלקם, רוצים להפסיק את השותפות במקרקעין? על כך, בחלק הבא.

מה הדין לגבי פירוק שיתוף במקרקעין?

כעיקרון, שותפות היא דבר “נזיל”: שותפים בעסק יכולים להסתכסך וכתוצאה מכך להפסיק את השותפות. כך גם לגבי בני זוג, שהם בעצם שותפים לכל דבר ועניין: ביום בהיר אחד הם עלולים להסתכסך ולהפסיק את השותפות ביניהם. זהו הדין גם לגבי פירוק שיתוף במקרקעין.

בכל הנוגע לפירוק שיתוף במקרקעין, במידה וצד לשותפות מבקש להפסיק את השותפות, עליו לפעול בהתאם להסכם השותפים. ככלל, בין השותפים מתבקש מלכתחילה הסכם לגבי חלוקת הזכויות שלהם. עם זאת, במידה ובין השותפים למקרקעין, אין הסכם שותפות מסודר, הרי שברירת המחדל לצורך פירוק שותפות במקרקעין, היא באמצעות פנייה להוראות הדין.

קודם כל, חוק המקרקעין מאפשר לכל שותף לפרק את השותפות, במידה והוא חפץ בכך. הדרך שבה תפורק השותפות, היא באמצעות חלוקה של החלק היחסי המוסכם, כלומר – אם לאדם יש 20% מהנכס, הרי שהוא יהיה זכאי לשיפוי של 20%, או אם אין הסכמה לפירוק בדרך הזו, הרי שיש לפנות לבית המשפט, אשר יורה על פירוק השותפות בנכס וחלוקתו בעין.

פירוק שותפות בין בני זוג:

כמו כל שותפות, גם בני זוג יכולים להסדיר ביניהם בהסכם, חלוקת רכוש לרבות נכס מקרקעין, באמצעות הסכם ממון. במידה ובני הזוג לא ערכו הסכם ממון, הרי שהדין הוא בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל”ג–1973, לפיו תיערך חלוקת רכוש שווה בין בני הזוג. ככלל, גם נכס מקרקעין יחולק באופן שווה בין בני הזוג. במידה ואין בין בני הזוג הסכמה לגבי חלוקת הרכוש, או שלחילופין קיימת סרבנות של אחד מבני הזוג למכור את הנכס עקב גירושין, הרי שאז חשוב לדעת שתי נקודות: לבני זוג יש זכות קדימה, כלומר – לכל צד יש זכות קדימה לרכוש את החלק של האחר. כך קובע סעיף 101 לחוק המקרקעין. הנקודה השנייה היא, שגם בני זוג יכולים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, בבקשה לפירוק שיתוף.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
פירוק שיתוף במקרקעין, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *