25 נוב 2015
נובמבר 25, 2015

רשלנות רפואית

אין תגובות

אם לפעמים אתם מרגישים רע, והרופא שלכם אומר לכם שזה נפשי, כדאי שתקראו את הכתבה הזו.

בשנים האחרונות מתגברת ההבנה על הקשר בין גוף ונפש, ורופאים רבים מתחילים להפנים וללמוד שתסמיני מחלה רבים מקורם בבעיות נפשיות: לעיתים תשישות, בפעמים אחרות דיכאון או עצבנות כרונית ועוד.

הבעיה עם ההבנה המבורכת הזו, היא שישנם רופאים שבטוחים שמיגרנה, למשל, אצל מטופל צעיר, היא כתוצאה מלחץ בעבודה ותזונה לא בריאה, כאבי גב אצל אמא צעירה הם בגלל ש”היא מחזיקה הרבה את הילד על הידיים”, ועוד כהנה וכהנה אבחנות שגויות ולא מעמיקות, שחלקן אולי נכונות – אך מה עושים כשקיימת בעיה רפואית אמיתית שפשוט מתעלמים ממנה?

דוגמא לרשלנות רפואית יכולה להיות בקרב כל אחד מחבריך. הילה למשל, אמא צעירה בת 35 מאיזור השרון, חשה גוש בשד שלה, ורצה אל רופאת המשפחה שלה וגם אל הגניקולוגית. שתיהן פתרו את העניין בכך שהילה עדיין הניקה את הבת הצעירה שלה. הנקה אכן יוצרת גושים בשד וזה ידוע, אך אצל הילה זה לא קרה בגלל הנקה. חצי שנה מאוחר יותר, כשבדקה שוב את הגוש שסירב להיעלם ואף גדל, הסתבר לה לדאבונה שמדובר בגידול סרטני – ולא רק זה, אלא שבחצי השנה האחרונה הוא התפתח למימדים ושלח גרורות – באופן שמצריך כימותרפיה, ניתוח והקרנות. אילו היו מתייחסים לטענתה שישה חודשים קודם, סביר להניח שכל העניין היה נפתר בניתוח והילה לא היתה נזקקת לכימותרפיה. זו דוגמא מכעיסה ומקוממת, אך לרוע המזל לא מדובר במקרה בודד.

אז מה עושים? הרי אין לנו ידע רפואי בשביל לנתח את המצב שלנו באופן מדויק, ואנחנו גם לא יכולים להצטייר כהיסטריים שרצים על כל שטות לרופא ומבקשים בדיקות המשך. זה גם לא בריא לנו מבחינה נפשית לחשוד בכל מה שהרופא אומר לנו ולהכנס לאובססיה על כל מיחוש וכאב שיש לנו. הפתרון הוא פשוט. אם אתם חשים טוב יותר בעקבות הטיפול הרפואי שקיבלתם, כנראה שהטיפול היה נכון ומדויק. אם אתם עדיין חשים שלא בטוב, אל תתביישו לדרוש הסברים נוספים, בדיקות נוספות, או מעקב אצל רופאים מומחים. רופאי משפחה לא תמיד יודעים לטפל בבעיות שדורשות התמחות מסוימת, כמו למשל במקצועות של עור, אנדוקרינולוגיה ועוד, אבל לא תמיד הם מפנים למומחה חיצוני. זה המקום שלכם להתעקש, גם במחיר של הכעסת הרופא שלכם. אם הרופא שלכם טועה באיבחון, אם בגלל רשלנות רפואית ואם בגלל עצלות מחשבתית או עודף בטחון עצמי (הוא כבר ראה את המקרים האלה בעבר וטיפל בהם בהצלחה, והוא לא מבין שהמקרה שלך דווקא שונה ומצריך טיפול אחר) – בשבילו זו רק אבחנה שגויה. הוא ממשיך את החיים שלו כרגיל. אתם לעומת זאת, לאחר שאובחנתם באופן שגוי ולא קיבלתם את הטיפול הראוי והמדויק, עלולים למצוא את עצמכם במצב קשה, מאושפזים בבית חולים או חלילה במצב רפואי חמור.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
רשלנות רפואית, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *