השאלה איך מגדירים ידועים בציבור, היא שאלה שמעסיקה אנשים רבים בישראל, בין אם מדובר בזוגות צעירים, שאינם יודעים מה הסטטוס החוקי שלהם עם בת או בן זוגם, בין אם מדובר בזוגות שחיים יחדיו אך לא נישאו, ובין אם מדובר בזוגות שחיים יחדיו, אך הזוגיות שלהם היא פרק ב’ עם בן/בת זוג אחר/ת. לכן, מצאנו לנכון לאסוף מגוון שאלות שמופנות אלינו, כעורכי דין למשפחה, ולהשיב עליהן – במאמר שלהלן. עם זאת, חשוב לנו להדגיש בפניכם, קוראים יקרים, כי התוכן שלהלן אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין דיני משפחה בנושא ידועים בציבור.

מי הם ידועים בציבור?

ידועים בציבור הם בני זוג, שמקיימים יחדיו משק בית משותף, והתנהלות חייהם מלמדת על קשירת גורל. ידועים בציבור, דומים לזוג נשוי, כמעט בכל דבר ועניין. עם זאת, להבדיל מזוגות נשואים, ידועים בציבור אינם נישאים או מקבלים אסמכתא פורמלית על זוגיותם. ידועים בציבור, בדרך כלל כוללים סוגים שונים של זוגות, בין אם מדובר בצעירים שחיים יחד עד לנישואין, ובין אם מדובר בזוגות שמעדיפים שלא להינשא מטעמים שונים, ובין אם מדובר בזוגות שכבר נישאו והקימו משפחות, אך עתה מקיימים זוגיות כפרק ב’.

אילו זכויות מגיעות לידועים בציבור?

הלכה ולמעשה, ידועים בציבור זכאים כמעט לכל זכות ששמורה לזוגות נשואים, החל מזכות לקבל הנחה במשכנתא, וכלה בזכות לרשת, בזכות להיות מוטב בהסכם ביטוח, זכות להקים משפחה וזכות לעשות כל דבר שזוג נשוי זכאי לו. עם זאת, לצורך מימוש זכויותיהם של ידועים בציבור, לעיתים נדרשת הצהרה כלשהי, או גושפנקא (למשל – תצהיר בפני עורך דין). כך שלמעשה, זוגות ידועים בציבור, זכאים לכל זכות ששמורה לזוג נשוי.

איך מוכיחים שזוג הוא ידוע בציבור?

בנקודה הזו, יש המון דיסאינפורמציה. למשל, אנשים רבים סבורים כי דווקא פרק הזמן המשותף, הוא אשר מלמד על קיומם של זוגות ידועים בציבור. גישה זו אינה נכונה. פרק הזמן שזוגות חיים יחדיו, לא בהכרח מלמד על כך שמדובר בידועים בציבור. יש מקרים שבהם זוגות שחיים יחדיו תקופה קצרה, יהיו ידועים בציבור, ולעומת זאת יש זוגות שחיים יחדיו תקופה ארוכה, אך לא בהכרח יוכרו כידועים בציבור. הבה נציג דוגמאות: יש מקרים שבהם זוגות מקיימים זוגיות, אך לא מתגוררים יחדיו, אין להם משק בית משותף ואין להם אפילו חשבון משותף או רכוש משותף. במקרים כאלו, זוג יכול “להעביר” יחדיו שנים רבות, מטעמי נוחות, אך זוג כזה לא בהכרח יוכר בפסיקה כידועים בציבור מבחינה משפטית. מנגד, זוג יכול לחיות יחדיו שנה, אבל לקיים משק בית משותף, עם חשבון בנק משותף, הוצאות ורכוש משותף, ואז פרק הזמן הקצר לא יגרע מכך שהם יוכרו בתור ידועים בציבור.

ללמדנו, שכדי להוכיח שזוג הוא ידוע בציבור, יש להוכיח שני תנאים: האחד הוא קיום משק בית משותף. התנאי השני הוא קשירת גורל. את שני התנאים לומדים מהנסיבות. כלומר, יש לבחון את הזוגיות של בני הזוג מבחינה אובייקטיבית, כאשר כל מקרה נבחן לגופו.

האם ידועים בציבור יכולים לחתום על הסכם למיסוד הקשר?

התשובה חיובית. להסכם הזה קוראים “הסכם לחיים משותפים”. הסכם זה, הוא הסכם שנועד למסד את הזוגיות של בני הזוג. הוא כולל רבדים רבים, החל מהתחייבות בני הזוג ועד להתנהלות החיים של בני הזוג, לרבות בהיבטים הרכושיים. נדגיש כי זהו הסכם מורכב, שמצריך ייעוץ משפטי של עורך דין משפחה בעל ידע וניסיון.

האם זוגות ידועים בציבור, מבררים את המחלוקות ביניהם בבית משפט רגיל?

לפי החוק הישראלי, זוגות ידועים בציבור, עונים על ההגדרה של בן משפחה. כלומר, ידועים בציבור המצויים במחלוקת, צריכים ויכולים לנהל את עניינם המשפטי בבית המשפט לענייני משפחה.

האם יש מזונות בין ידועים בציבור?

התשובה חיובית. בכל הנוגע למזונות לילדים משותפים, הדין הדתי–אישי חל על ידועים בציבור. לעומת זאת, לגבי מזונות אישה, קיימים מזונות משקמים, כלומר – מזונות שניתן להטיל על בן הזוג בעת פרידה, למשך תקופה מסוימת.

לסיכום:

כפי שפתחנו, כך נסיים: ידועים בציבור הם זוגות לכל דבר ועניין, והם זכאים לכל זכות ששמורה לזוגות נשואים, למעט מיסוד הקשר הפורמלי. מעבר לכך, בכל שאלה, חשוב להתייעץ עם עורך דין דיני משפחה בעל ניסיון.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
שאלות ותשובות על ידועים בציבור, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *