03 דצמ 2017
דצמבר 3, 2017

שימוע

אין תגובות

כאשר אדם מגיע לכדי הגשת כתב אישום נגדו, אשר לעיתים סופו בהטלת עונש ולעיתים אף עונש מאסר או קנס, הרי שאז (עוד לפני הגשת כתב האישום), מדינת ישראל, כחברה מתוקנת, מאפשרת לו לאשר או להתעמת עם הטענות המוצגות נגדו ו/או להציג את ראיית מבטו על המקרה. זו זכות השימוע, שעליה נדון בהרחבה במאמר שלהלן, בדגש על ההליך הפלילי. כמו כן, נציג את העמדה המקובלת בפסיקת בתי המשפט, בכל הנוגע לזכות השימוע.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין פלילי.

שימוע בהליך הפלילי:

ככלל, זכות השימוע מובאת כזכות מהותית של הפרט מול הרשויות. אין בשימוע, זכות שמוכרת רק במסגרת ההליך הפלילי, אלא גם בעניינים מנהליים מוקנית זכות זו. זכות זו מוקנית לכל אזרח, בפני הרשות, בטרם מתקבלת החלטה אשר עשויה לפגוע בו, ישירות.

בכל הנוגע להליך הפלילי, כאשר עולה חשד בדבר ביצוע עבירה פלילית, או מוגשת תלונה בגין ביצוע עבירה כנגד אדם, תפעל המשטרה לאיתור מידע, שיבסס את החשדות בדבר ביצוע העבירה. הדבר יכלול כל פעולה חוקית שאותה יוכלו לבצע, לרבות תחקור עדים. לאחר מכן, במידה ומצטברות ראיות מספקות ומגובש תיק עם ראיות המובילות לחשד סביר לביצוע עבירה, כלפי חשוד מסוים, אזי יועבר התיק או לתביעה המשטרתית (לרוב, בעבירות קלות יותר) או לידי הפרקליטות. אותם גופי תביעה, הם אלו אשר יקבלו החלטה, האם יש מקום להגיש כתב אישום נגד החשוד.

לקראת הגשת כתב אישום, הדין הוא שיש חובה ליידע את החשוד בדבר העברת חומרי החקירה נגדו וזאת לפי חוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ”א-1982 (להלן: “חוק סדר הדין הפלילי”). הסעיף המסדיר את הזכות לשימוע בהליך הפלילי, הינו סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי. מהרגע שבו הגיע מכתב לביתו של החשוד, המיידע אותו על העברת “חומר החקירה לעיון תובע”, עומדים לרשותו 30 ימים להגשת טענותיו בכתב, לגבי עמדתו בנושא. זו זכות השימוע בפלילים, אשר ככלל, ניתנת בכתב בלבד.

יש לציין כי הזכות לשימוע, מוקנית רק כאשר מדובר בעבירות מסוג פשע, כלומר, עבירות אשר עונשן עולה על 3 שנות מאסר. זאת ועוד, סעיף החוק לא חל על אסירים. אסיר אשר עצור בגין עבירה אחרת – ניטלת ממנו הזכות לשימוע בהליך פלילי אחר. עוד אפשרות שבה לא ניתנת הזכות לשימוע, היא כאשר התובע מבקש למנוע מתן זכות השימוע, אך כך ייעשה רק בהתקיימותן של נסיבות מיוחדות, כגון חשש לחקירה עצמה או לעדים.

אגב, לא אחת אנו שומעים בתקשורת על כך ששימועים פליליים נערכים “בעל פה”. אומנם, חוק סדר הדין הפלילי קובע כי שימוע ייערך בכתב, אך כאשר מדובר בעבירות רחבות היקף או מורכבות, או כאשר החשוד הוא איש ציבור, אזי שמורה לתביעה הסמכות לערוך גם שימוע בעל פה.

הזכות לעיין בחומר החקירה במסגרת שימוע בהליך הפלילי:

עניין נוסף ומהותי בדבר הליך השימוע, הוא המניעה, לכאורה, של החשוד, לעיין בחומר החקירה נגדו. בהליך הפלילי, הזכות של החשוד לעיין בראיות נגדו, קמה עם הגשת כתב אישום. ללמדנו, כי במסגרת שימוע, לכאורה, לחשוד יש קושי מהותי, המתבטא באיסור להיחשף לחומרי החקירה. כלומר, אדם יודע באילו סעיפים הוא עתיד להיות מואשם, אך אין ברשותו או ביכולתו לדעת על בסיס אלו ראיות, חומרי חקירה ואילו עדים, מבססים את התיק הפלילי, אשר עתיד להיות מוגש בגינו כתב אישום.

מכאן, שהזכות לשימוע מאפשרת לו להתגונן רק באופן מעומעם, שאינו מפריח חשדות מוצקים שהתבססו בחומרי התיק. עם זאת ובעקבות פסיקה של בית המשפט העליון, אשר החלטותיו מהוות הלכה מחייבת, נקבע כי ניתן לאפשר לחשוד לצפות ואף לצלם את חומרי החקירה וזאת בכפוף לשיקול דעתו של התובע – אשר יוכל למנוע חשיפת חומרים מסוימים או את כל החומרים.

הסיכוי והסיכון במסגרת שימוע פלילי:

אומנם, השימוע מוכר כזכות ומהווה יתרון משמעותי במקרים מסוימים, כאשר אדם יכול להביע עמדתו ולעיתים, כאשר הסבריו מספקים, אף לבטל הגשת כתב אישום. עם זאת, יש מקרים שבהם זכות השימוע פועלת לרעת החשוד. מאחר ויש חומרים שאינם חשופים, יכול החשוד “להפליל” עצמו על ידי אמרות מסוימות אשר עשויות לגבש עוד יותר, את הטענות נגדו. לכן, בעת קבלת מכתב אודות חשדות לביצוע עבירה נגדך, מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי, אשר יוכל לכוון ולסייע במהלך ההליך בכללותו, החל מכתיבת השימוע באופן המיטיב עם החשוד ועד לליווי בחקירה מאוחרת ובהליך הפלילי, במידה ויתנהל בהמשך.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
שימוע, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *