הניסיון מלמד שהליך גירושין הוא לא רק יקר, אלא הוא גם עשוי להיות ארוך, ליצור מתח רב ומריבות קשות שיכולות להשפיע קשות על בני הזוג, על משפחתם, ועל ילדיהם המשותפים. עם זאת, ניתן להתגרש בדרך הרבה יותר נעימה, ומהירה. לדרך הזו קוראים “חתימה על הסכם גירושין”. מה חשוב לכלול בהסכם גירושין? על כך במאמר הבא.

מהו הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא ההסכם אשר נחתם בין בני זוג שעתידים להתגרש, ומעדיפים לסיים את המחלוקת ביניהם באמצעות הסכם. הסכם גירושין לרוב כולל למעשה את כל היבטי הגירושין, כגון: הגירושין בבית הדין הרבני, אופן חלוקת הרכוש, שיעור דמי המזונות והסדרי המשמורת בין בני הזוג (נושאים אלו רלוונטיים כאשר ישנם ילדים משותפים כמובן).

יוער, כי מומלץ מאוד לחתום על הסכם גירושין, ממספר טעמים:

האחד הוא כי הסכם גירושין יכול לחסוך כסף רב שעתיד להתבזבז על תשלום לעורכי דין, תשלום אגרות בבית המשפט ועוד.

השני, הוא כי הסכם גירושין מסיים במהירות את המחלוקת בין בני הזוג, וזאת בניגוד למקרים שבהם מתקיימים הליכים משפטיים בין בני זוג.

השלישי: הסכם גירושין לרוב, יותיר את בני הזוג ביחסים תקינים. הליך משפטי בניגוד, יביא לרוב “לדם רע” בין בני הזוג. הצורך לשמור על יחסים תקינים, חשוב במיוחד כאשר ישנים ילדים משותפים בהם בני הזוג צריכים עוד לטפל.

האם צריך לאשר הסכם גירושין?

הסכם גירושין (בכל הנוגע לאופן הגירושין) צריך לקבל תוקף מבית הדין הרבני (כשמדובר בגירושין הנעשים בין בני זוג יהודים). כאשר מבקשים לאשר הסכם גירושין בבית הדין הרבני, יש להגיש בקשה לאישור ההסכם, לשלם אגרה, ולהתייצב לדיון שייקבע לרוב. כמו כן, בכל הנוגע להסכם גירושין שמתייחס למזונות ומשמורת ילדים, גם יש צורך לאשר אותו בערכאה המתאימה (אז אפשר לעשות זאת בבית הדין הרבני אך גם בבית המשפט לענייני משפחה).

7 הסעיפים החשובים בהסכם גירושין

הסכם גירושין, הוא תולדה של משא ומתן בין בני זוג, הוא חוזה לכל דבר ועניין. לכן, ככל חוזה, לכל אחד מהצדדים אינטרסים שונים. עם זאת ישנם כמה סעיפים חשובים מאוד הן לבת הזוג והן לבן הזוג, שיש לכלול בהסכם הגירושין, כדלקמן:

גירושין: חשוב מאוד לכלול בהסכם הגירושין את פרק הזמן בו בני הזוג יתגרשו, את העובדה שבני הזוג מסכימים להתגרש (ושחלילה אחד מבני הזוג לא מתכוון להערים קשיים בנושא). רצוי גם לקבוע סנקציה במקרים של אי עמידה בהסכם זה, לאור חשיבותו לעתיד בני הזוג והצורך שלהם לפתוח בדף חדש.

מזונות: הסכם גירושין צריך לכלול את שיעור המזונות שישולמו ע”י ההורה הלא משמורן להורה המשמורן. כמו כן, חשוב מאוד להסכים על שיעור המזונות, ועל דירוגם בהתאם לגיל הילדים ולהוצאות שיכולות להתווסף בעתיד.

שינויים אישיים: החיים דינמיים ולעיתים יכול אחד מבני הזוג למצוא את עצמו בקושי כלכלי. לכן, חשוב מאוד בהסכם גירושין להתייחס למקרים כאלו, ולקבוע שבנסיבות מסוימות תתקבל הקלה בנוגע לתשלום המזונות או המשמורת.

אופן מכירת דירה: לרוב בעת הגירושין יש למכור את הדירה המשותפת. חשוב מאוד להסדיר במפורש את אופן חלוקת הדירה, בין אם במכירה, בין אם במכירה לאחר מספר שנים (שכן המציאות מלמדת שלרוב מאפשרים לאחד מבני הזוג להמשיך להתגורר בדירה משותפת תקופה). בנוסף, חשוב מאוד להסדיר את נושא המשכנתא, ואופן תשלומה מיום הגירושין.

סנקציה במקרה של העלמת רכוש: יכולות להיות נסיבות שבהן בני הזוג מגיעים להסדרה בנוגע לרכוש המשותף, אך לפתע לאחר מספר שנים, מתגלה כי אחד מבני הזוג העלים רכוש מבן הזוג השני. במקרה כזה מדובר למעשה במרמה ובניהול משא ומתן שלא בתום לב. לכן, חשוב לכלול סנקציה במקרה שבו מתגלה כי אחד מבני הזוג העלים מידע או רכוש במסגרת הסכם הגירושין.

סנקציה בגין אי קיום הסכם: לעיתים בני זוג חותמים על הסכם גירושין, אך לא מקיימים אותו. מה קורה במקרה כזה? כאמור, הסכם גירושין הוא חוזה לכל דבר ועניין, וכמו בכל חוזה ראוי לכלול בו סנקציות (כספיות לרוב) בגין אי קיומו. כך לדוגמא, לעיתים אחד ההורים לא מקיים את הסכם המשמורת, לכן במקרה כזה יש לקבוע כי בכל פעם שבן הזוג לא מקיים את הסכם המשמורת יהיה עליו לשלם פיצוי.

ויתור על טענות עתידיות: הסכם גירושין צריך להיות בבחינת “סוף פסוק”. לכן, חשוב לקבוע בהסכם במפורש כי הוא מסיים את המחלוקת בין בני הזוג בכל הנוגע לנושאים אותם הוא עתיד להסדיר.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
7 סעיפים שחשוב לכלול בהסכם גירושין, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *